Debiut nagrodzony – prestiżowa Śląska Wielka Nagroda Budownictwa trafiła do tyskiej firmy

  0
  326
  Marek Małek (drugi z prawej) ze Śląską Wielką Nagrodą Budownictwa. Fot. arc

  W gronie nagradzanych tyskich firm budowlanych po raz pierwszy znalazła się firma MM Apart Małek i Wspólnicy. W trudnych dla budownictwa czasach nie jest łatwo zostać zauważonym w branży, a co dopiero wspiąć się na jej szczyt. Tyskiej firmie to się udało, o czym najlepiej świadczy przyznanie jej Śląskiej Wielkiej Nagrody Budownictwa.

  To nagroda Śląskiej Izby Budownictwa, która uhonorowała tyską firmę za – jak czytamy w laudacji – „profesjonalną realizację inwestycji pn. „Wielofunkcyjne centrum handlowo-usługowe MERCADO Park Tychy”.

  Hiszpańskie mercado

  Marek Małek, prezes firmy od dawna działa w branży budowlanej, jednak dopiero od niedawna postanowił wejść do grona inwestorów budowlanych w Tychach. Początkowo zajmował się przede wszystkim transportem i produkcją kruszyw, a przed kilku laty, wzorując się na podobnych przedsięwzięciach krajowych i zagranicznych, podjął decyzje o wybudowaniu przy ul. Sikorskiego, na zdewastowanym i szpecącym całą okolicę terenie, kompleksu handlowo-usługowego. Do charakteru inwestycji, czyli miejsca handlu nawiązuje jego nazwa – „mercado”, co w języku hiszpańskim oznacza „rynek, targ”.

  Trudny czas

  – Inwestycję rozpoczęliśmy w sierpniu 2019 roku, ale w marcu 2020 roku pojawiały się obostrzenia związane z pandemią – mówi Marek Małek. – To był czas, kiedy tak naprawdę nikt nie wiedział co nas czeka, jak się rozwinie sytuacja. Mówiono o zastoju w budownictwie, przerwach w dostawach materiałów, problemach kadrowych… Poza tym wybudować obiekt to jedno, ale skomercjalizować go, zainteresować różne firmy rozpoczęciem z nami współpracy, to zupełnie coś innego. Postanowiliśmy jednak zaczęte prace podzielić na etapy i konsekwentnie je realizować. W grudniu 2019 rozpoczęła działalność stacja benzynowa, a w lutym następnego roku 5-stanowiskowa bezdotykowa myjnia samochodowa. Równocześnie trwała budowa kompleksu sklepowo-usługowego i parkingu na około 100 samochodów. Po zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych, ważną dla nas chwilą było rozpoczęcie działalności naszego największego najemcy. Był on niczym koło zamachowe całego przedsięwzięcia. Po nim zaczęli otwierać sklepy kolejni, w tym restauracja i stosunkowo szybko ruszyliśmy pełną parą. Jeśli chodzi o sam projekt, to mnie najbardziej zależało, by jak najlepiej wykorzystać potencjał tej lokalizacji i wkomponować nasz obiekt w tutejsze otoczenie. Zresztą kolorystyka logotypu MERCADO Park – niebieski i zielony – nawiązują do pobliskiego Jeziora Paprocańskiego oraz okolicznych lasów.

  Szklarnia z warzywami i ziołami

  Nie wykluczone, że właśnie ten element doceniła kapituła Śląskiej Izby Budownictwa. Inwestorowi udało się bowiem stworzyć miejsce z kilkoma małymi skwerami i zieleńcami, szklarnią na warzywa i zioła oraz ogródek restauracyjny, obsadzonym drzewami, co jest rzadkością w tego typu obiektach handlowych. Inwestor na własny koszt wybudował także chodnik i ścieżkę rowerową, których wcześniej w tym fragmencie ul. Sikorskiego nie było. Dodajmy, iż projekt jest dziełem Biura Architektonicznego Nova Projekt Tomasza Korka.

  – Nagroda Śląskiej Izby Budownictwa to niewątpliwie powód do wielkiej satysfakcji wszystkich osób zaangażowanych w realizację inwestycji – dodał M. Małek. – Mimo pandemii udało się nie tylko doprowadzić projekt do końca, stworzyć przestrzeń, która stała się ozdobą tej części miasta, ale także zagospodarować cały obiekt i – co cieszy szczególnie – zdobyć zaufanie klientów. Obecnie naszym celem jest zapewnienie komfortu użytkowania gościom odwiedzającym nasz park handlowy.

  Za swoją pierwszą inwestycję firma zdobyła prestiżową nagrodę i choć prezes Marek Małek nie chciał zdradzić, czy w planach są kolejne, na pewno nie obniży poprzeczki.