Podróże kształcą – tyscy uczniowie w Europie

  1
  383
  Kąpiel w Morzu Martwym w grudniu, czemu nie? – mówiła ekipa z Zespołu Szkół nr 1 podczas pobytu w Izraelu. arc

  W ramach międzynarodowych programów uczniowie i uczennice z Tychów jeździli po Europie.

  W grudniu 2022 roku dwie grupy tyskiej młodzieży przebywały na zagranicznych wyjazdach, organizowanych dzięki udziałowi naszych szkół w międzynarodowych programach integracyjnoedukacyjnych. Trzy tygodnie w Bradze Piętnaścioro uczniów Zespołu Szkół nr 6 w Tychach wróciło w ub. miesiącu z trzytygodniowych praktyk zawodowych w portugalskiej miejscowości Braga, realizowanych w ramach programu Erasmus+. W stażach wzięli udział absolwenci szkoły oraz uczniowie klas czwartych o specjalnościach: technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik pojazdów samochodowych. Partnerem projektu w Bradze była firma Braga Mobility. – W czasie praktyk stażyści uczestniczyli w planowaniu, organizowaniu, sterowaniu i kontroli działalności firmy – powiedziała Magdalena Knapik, jedna z koordynatorów projektów Erasmus+ tyskiej „samochodówce”.

  – Pobyt na stażach to nie tylko doskonalenie wiedzy i umiejętności praktycznych w ramach swojego zawodu, ale również liczne okazje do podnoszenia swoich kompetencji językowych, do czego przyczynili się lokalni mieszkańcy, stażyści z innych europejskich krajów oraz pracodawcy. W czasie wolnym uczniowie odwiedzili kilka portugalskich miast. Zawitali do Porto, miasta położonego nad oceanem Atlantyckim, słynącego z wina oraz klubów piłkarskich FC Porto oraz Boavista FC. Zwiedzili Fatimę oraz stolicę Portugalii – Lizbonę. Zauroczeni byli wizytą w Viana do Castelo, uważanej za perłę północnej Portugalii. Łączy w sobie wszystkie najwspanialsze cechy regionu Costa Verde z naturalnymi plażami, przepięknymi krajobrazami. Jest miastem nasyconym portugalską historią i kulturą. Codziennie tyscy uczniowie odkrywali także uroki Bragi, gdzie wśród licznych obiektów sakralnych jest najbardziej imponujący zabytek północnej Portugalii – Sanktuarium Bom Jezus do Monte. Można tu zobaczyć także piękne barokowe pałace, odwiedzić pełne uroku ulice handlowe. Praktyki zagraniczne zakończyły się rozdaniem certyfikatów, które są honorowane w całej Unii Europejskiej. LS

  Tyska młodzież w Izraelu

  Z kolei uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach wzięli w drugiej połowie grudnia udział w ostatniej części trialogu polsko-niemiecko-izraelskiego. Trialog to projekt edukacyjno-kulturowy pomiędzy szkołami średnimi z Tychów (Zespół Szkół nr 1), Berlina (Königin-Luise -Stiftung) i izraelskiego Yehud (Yehud Comprehensive School), opracowany przez nauczycieli a współfinansowany przez „Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży”.

  W marcu, ze względu na trwającą pandemię, odbyło się spotkanie uczniów w formie online (było wspólne gotowanie na ekranie, zajęcia zapoznawcze, sporo animacji językowych i dobrej zabawy). Pod koniec czerwca wszyscy spotkali się w Berlinie a w grudniu przyszedł czas na wizytę w Izraelu. Pierwszego dnia tygodniowego pobytu tyszanie mieli okazję poznać szkołę oraz niesłyszących uczniów i absolwentów. Dzięki pomocy tłumacza języka migowego opowiedzieli oni nam o swojej przygodzie ze szkołą i odpowiedzieli na interesujące nas pytania: ile czasu trwa kurs prawa jazdy, skąd niesłyszący wie, że ma uciekać do schronu, gdy w mieście rozlega się alarm i czy trudno nauczyć się matematyki językiem migowym i zdać z niej maturę. Dowiedzieliśmy się, że w naszej szkole partnerskiej językiem migowym uczy aż 10 nauczycieli, a efekty nauczania są bardzo wysokie. Na dowód tego, że nauka nie jest trudna, przyswoiliśmy w szybkim czasie kilka podstawowych słów w hebrajskim języku migowym relacjonuje jeden z uczestników wyjazdu. W programie wymiany było także m.in. spotkanie z Matim Shaklaim – Żydem polskiego pochodzenia, który opowiedział o ucieczce przed Holocaustem, wycieczki do Haify, Jerozolimy (z wizytą w Bazylice Grobu Świętego), Tel Avivu (ze zwiedzaniem instytutu Yad Vashem i warsztatami grafitti) i portowego miasta Akka, skąd Marco Polo wyruszył w swą podróż.

  Nie zabrakło zwiedzania Jaskini Stalaktytów w Bet Szemesz czy pustyni Negew, wizyty w parku narodowym Ein Boqeq oraz kąpieli w Morzu Martwym. Kluczowym elementem była integracja z rodzinami izraelskimi, które przyjęły uczniów na nocleg, oraz piknik rodzinny z potrawami izraelskimi, przygotowany przez rodziców i uczniów z Izraela. – Wymiana szkolna była ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym i logistycznym. Cieszymy się, że wszystkie punkty programu udało się zrealizować – mówią uczniowie z „Morcinka”. – Chwała i podziękowania należą się nauczycielom: Wojciechowi Borkowemu, Annie Ciszewskiej i Fredowi Serafimowiczowi za odwagę podjęcia się wyprawy i dyrektor Grażynie Jurek za udzielone wsparcie.

  1 KOMENTARZ

  1. spotkanie z Matim Shaklaim – Żydem polskiego pochodzenia, który opowiedział o ucieczce przed Holocaustem,

   no i jak tam goje z Polski przepraszały za holokaust?po co takie spotkanie ?Polskie dzieciaki powinny wiedziec kto poniosl najwieksza ofiare niemieckiej napasci na Polske w 1939 roku.Takie spotkania nie sa bezinteresowne i nie maja napewno na celu zawiazywanie przyjazni.ale tego nikt wprost nie napisze bo trzęsą portkami

  Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.