Materna w Mediatece

1
296

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Materną – najważniejszą osobowością telewizyjną i wybitnym satyrykiem, które odbędzie się w ramach cyklu „Tury Kultury” 25 stycznia o 18.00 w Mediatece.

Krzysztof Materna urodził się w Sosnowcu i stamtąd właśnie zawędrował na polskie sceny i estrady, realizując się twórczo na wielu polach. Publiczność pamięta go przede wszystkim z duetu, jaki przez lata tworzył z Wojciechem Mannem, z którym na przełomie lat 80. i 90. prowadził szereg programów o charakterze satyrycznym. W Telewizji Polskiej realizowali programy: „Mądrej głowie”, „Za chwilę dalszy ciąg programu”, „MdM”, „MdM po godzinach”, „MaMa”, a także „Mc² czyli maszyna czasu Manna i Materny”. Krzysztof Materna i Wojciech Mann pojawili się także na wizji TV Plus w programie „M kwadrat”.

Nie dziwi zatem, że tygodnik „Polityka” ogłosił obu Panów najważniejszymi osobowościami telewizyjnymi. Trzeba wiedzieć, że Krzysztof Materna to również świetny radiowiec. Jest współpracownikiem Internetowego Radia Baobab, gdzie prowadzi cykl audycji „Z pamięci Krzysztofa Materny” oraz wspólnie z Wojciechem Mannem „Między nami – dziadami” i „O radiach i magnetofonach”. Od września 2012 do czerwca 2014 razem z Grzegorzem Markowskim prowadził czwartkową audycję „Daję słowo” w Radiowej Jedynce. W dorobku artystycznym Krzysztofa Materny nie zabrakło też przygody z aktorstwem serialowym („Czterdziestolatek”, „Stawka większa niż życie”), filmowym („Uprowadzenie Agaty”) czy dubbingowym („Shrek Trzeci”, „Shrek Forever”). Jest współautorem książek, które są zbiorem anegdot z zawodowego życia („Przed Państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół siostra Irena). Przygody z życia wzięte”, „Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami”).

Krzysztof Materna przez lata był dyrektorem artystycznym i reżyserem festiwali piosenki w Opolu i Sopocie, od 2020 dyrektor artystyczny Teatru Bagatela w Krakowie. Prywatnie jest entuzjastą golfa, tenisa i piłki nożnej oraz sztuki współczesnej.

1 KOMENTARZ

  1. Czasy sie zmienily juz ze 40 lat minelo od czasow swietnosci humoru manna i materny. .spotkanie dla starych dziadkow ale oni raczej nie przyjda

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.