Wybór ubezpieczenia OC. Czym się kierować, o czym nie wolno zapomnieć?

0
68
Fioletowy garbus

Wiele osób podczas wyboru ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej kieruje się ceną. Z reguły im niższa, tym lepiej. Pośród różnorodnych zagadnień warto spojrzeć na temat OC nieco szerzej. Wśród oferty rynkowej możemy znaleźć mnóstwo produktów, które oferują ciekawe opcje. W związku z tym powinniśmy wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru OC.

Nowe technologie dają czas na analizę OC

Elementów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC jest przynajmniej kilka. W dzisiejszych czasach sama transakcja kupna jest niesamowicie prostą sprawą. Wszystko dzięki postępującej technologii, która nierzadko umożliwia zakup produktu przez internet, bez wychodzenia z domu. W ten sposób zyskujemy dodatkowy czas, który możemy poświęcić np. na dodatkową analizę oferty. Pomocny w tym przypadku może okazać się kalkulator OC/AC, ale też nasza wiedza.

Zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkiem właściciela samochodu, regulowanym w polskim prawie. Za jego brak grożą wysokie kary, które mogą zostać nałożone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wiedząc, że nie mamy zbytnio wyjścia odnośnie posiadania polisy, powinniśmy skupić się na cechach, jakie powinno zawierać OC.

Wiele osób zwraca uwagę na cenę, która oczywiście jest jednym z istotnych czynników. I o ile nasze wymagania sprowadzają się do kompletnego minimum, czyli spełnienia obowiązku ustawowego, wówczas powinniśmy wybrać najtańszą ofertę. W przeciwnym wypadku warto zastanowić się nad dodatkowymi pakietami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze OC?

Wspominając o dodatkowych pakietach, powinniśmy wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju udogodnienia, jakie oferują ubezpieczyciele. Zauważmy, że często za niewielką opłatą możemy otrzymać np.

  • dodatkowy zakres ochrony w postaci ubezpieczenia NNW;
  • ochronę zniżek, która ochroni nas przed ewentualną, wyższą kalkulacją w przyszłym okresie w razie stłuczki z naszej winy.

Ponadto, na ubezpieczenie OC można spojrzeć jeszcze pod innym kątem. Dopłata kilku złotych może zapewnić nam pakiet assistance, który okaże się pomocny w razie zdarzenia drogowego czy awarii samochodu. Z kolei jeśli lubimy podróżować, to warto zatroszczyć się o Zieloną Kartę. To dokument, który zapewni nam ubezpieczenie w razie wyjazdu do krajów, takich jak Albania, Ukraina czy Białoruś.

Pozostałe czynniki determinujące wybór OC

Do tej pory skupiliśmy się na podstawowych czynnikach, które mogą przemawiać za daną ofertą. Odnosiły się one ściśle do konkretnego produktu i jego ewentualnych udogodnień. Poza tym, warto również wziąć pod uwagę:

  • opinie i recenzje na temat danego ubezpieczyciela – to niezwykle ważna kwestia, która może dać nam pewien ogląd na podejście podmiotu do klientów. Oczywiście, wiele opinii może mijać się z rzeczywistością, jednak prawda zawsze leży pośrodku. Dobrze, jeśli zdecydujemy się na ofertę, która będzie dawała nam zadowolenie, a nie rozczarowanie. Pośród różnorodnych opinii możemy zwrócić uwagę m.in. na sprawność rozwiązywania problemów przez obsługę czy dostępność infolinii w nietypowych godzinach i w czasie świąt;
  • obsługę związaną z likwidacją szkody – w tym przypadku niezwykle istotny jest czas, wycena oraz ewentualna opieka w trakcie całego procesu. Wiadomo, im wszystko sprawniej działa, tym z pewnością chętniej powrócimy do konkretnej firmy nawet, jeżeli ceny będą wyższe niż u konkurencji;
  • ewentualną bezpośrednią likwidację szkody – to dobre rozwiązanie, które pozwala szybko uporać się z problemem ewentualnej likwidacji szkody. Funkcjonuje w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych i jest przez wielu cenione, nawet pomimo wyższej ceny OC.

Czynników wpływających na wybór konkretnej oferty OC jest mnóstwo. Cena to tylko jeden z elementów mogących wpłynąć na końcowy wybór. Poza nią, warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, które mogą ułatwić nam życie w niejednej sytuacji. Jeśli cena nie jest dla nas jedynym wyznacznikiem, to powinniśmy unikać najtańszych ofert, które są z reguły ubogie w dodatkowe pakiety.

Dodaj swój komentarz!

avatar