Antygona z internetem

0
178

Zespół tyskiego Teatru BELFEgoR zaprasza w czwartek, 12 stycznia na swoją kolejną premierę. Tym razem będzie to „Antygona XXI wieku” oparta o tekst Sofoklesa sprzed prawie 2500 lat.

– „Antygona” Sofoklesa nie jest utworem o życiu dawnych ludzi, nie mówi o życiu, które przeminęło i nikogo już nie obchodzi; nie jest jedynie historią, nie dzieje się w Starożytnej Grecji, w zaświatach czy innych nieznanych kosmosach – mówi Piotr J. Adamczyk, autor adaptacji i reżyser tyskiego spektaklu. – „Antygona” pokazuje świat sprzed tysięcy lat, świat dzisiejszy i przyszły; świat ludzkich namiętności, jakże bliski młodym ludziom szukającym prawdziwych wartości, prawd i sensu życia – tłumaczy.

Trzeba było tylko znaleźć odpowiednią formę pokazania tej lektury dzisiejszemu młodemu, wrażliwemu odbiorcy. I tego podjął się Teatr BELFEgoR, który pokazał dramat Sofoklesa w formule procesu sądowego, w którym stronami są Antygona i Kreon, a sędzią przodownik chóru i wszyscy widzowie. Z pozostałymi osobami dramatu (świadkami) sąd łączy się za pomocą… internetu, gdyż proces online wymuszony jest przez pandemię. „Antygona” BELFEgoRa jest współczesna, dzieje się tu i teraz – w Tychach trzeciej dekady XXI wieku. I na pewno zmusza do myślenia…

W spektaklu „na żywo” udział biorą: Monika Szydłowiecka (Antygona), Piotr J. Adamczyk (Kreon), Adam Klemński (Przodownik Chóru), Mateusz Czarnecki (Saksofonista) oraz chór. W nagraniach wideo występują: Sebastian Rzeźnik, Anna Porembska, Dawid Marut, Agata Cichy i Sławomir Żukowski.

Na premierę Teatr BELFEgoR zaprasza do swojej siedziby przy al. Niepodległości 32 w czwartek, 12 stycznia o godz. 18.

Dodaj swój komentarz!

avatar