Zapytaj o dofinansowanie ekodoradcę

0
524
Ekodoradca Katarzyna Bielich. Fot. Piotr Podsiadły.

Tychy znalazły się wśród 80 samorządów, które dołączyły do wartego 76 mln zł projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. W ramach programu w Urzędzie Miasta stworzono stanowisko ekodoradcy, który odpowie mieszkańcom na pytania w jaki sposób najlepiej ogrzewać swój dom czy też jak uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła lub zadbać o jakość powietrza.

Ekodoradca Katarzyna Bielich urzęduje na 8. piętrze tyskiego magistratu w pokoju 806 (nr tel. 32 776 38 06, adres e-mail: katarzyna.bielich@umtychy.pl).

Do jej zadań należy m.in. wyszukiwanie programów zarówno dla mieszkańców jaki i dla samorządu, które wpłyną na poprawę jakości powietrza w mieście, ale też koordynacja działań informacyjno-edukacyjnych. Jej działania skupiają się głównie na wdrażaniu założeń programu ochrony powietrza i uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Mieszkańcy mogą otrzymać wsparcie w zakresie pozyskiwania dotacji do wymiany źródeł ciepła, podniesienia efektywności energetycznej budynku, a także w prawidłowym wypełnianiu wniosków o dotacje. Ekodoradca pomaga również w wyborze optymalnego źródła ciepła.

– Mieszkańcy odwiedzają mnie codziennie. W tym miesiącu udzieliłam już ponad 60 porad, a trzeba zauważyć, że działam dopiero kilka tygodni i jeszcze nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że mogę im pomóc – mówi Katarzyna Bielich. – Tyszanie pytają głównie o najróżniejsze formy dofinansowania. Na co mogą takie otrzymać, jakie aktualnie trwają programy czy projekty? Póki co pracuję głównie z osobami fizycznymi, zamieszkałymi w domach jednorodzinnych, bo to w nich znajduje się najwięcej nieefektywnych lub przestarzałych źródeł ciepła, ale zapraszam do kontaktu również przedsiębiorców. Aktualnie zachęcam do udziału w programach „Czyste powietrze” oraz „Mój prąd” i „Moje ciepło”. Ten pierwszy skupia się przede wszystkim na termomodernizacji w tym m.in. wymianie źródeł ciepła i montażu instalacji solarnych. „Mój prąd” zaś adresowany jest do wszystkich zainteresowanych fotowoltaiką. Analogicznie „Moje ciepło” dotyczy osób chcących zainstalować pompy ciepła. W najbliższym czasie odbędą się spotkania z seniorami, na których porozmawiamy sobie o tym, jak ważne jest dla nas czyste powietrze i zachowania proekologiczne.