Architektura dla edukacji, czyli rzecz o tyskich szkołach

1
223

24 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Miejskim odbędzie się spotkanie „Architektura dla edukacji, czyli rzecz o tyskich szkołach”, podczas którego Anna Syska opowie o architekturze tyskich budynków związanych z systemem edukacji.

„Ważnym elementem budowy nowego miasta Tychy, oprócz inwestycji w mieszkalnictwo, sieci lub obiekty handlowe i usługowe, była także budowa szkół. Tychy stały się w tej materii niejako poligonem doświadczalnym. Opracowano tutaj projekty, które uwzględniały narażenie budynków na szkody górnicze. Realizowano także pomysły unikatowe, które stały w opozycji do typowych budynków, które wraz z hasłem „1000 szkół na tysiąclecie” zalały niemalże całą Polskę. Architektura otacza nas nieustannie – zaspokaja nie tylko potrzeby materialne, ale i duchowe. Traktujemy ją w naturalny sposób użytkowo, częstokroć nie doceniając wielości jej znaczeń oraz roli jaką odgrywa w kształtowaniu naszego poczucia estetyki. „Czas na architekturę” to cykl spotkań traktujących o sztuce projektowania, organizowania i kształtowania szeroko pojętej przestrzeni. Wspólny mianownik kolejnych odsłon cyklu stanowią wątki tyskie. O tym wszystkim opowie Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku. Pracuje jako Miejska Konserwator Zabytków w Tychach. Prowadzi popularny profil na Instagramie.” – zachęcają organizatorzy.

 

1 KOMENTARZ

  1. Ogrodzenie „mozaikowe” wokół szkoły nr 18 jest zaniedbane. Należało by je wyremontować i zabezpieczyć przed degradacją.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.