Zbliża się Weekend Cudów – rodziny z Tychów czekają

0
341
Uczniowie ZS nr 1 podczas pracy przy Szlachetnej Paczce. Fot. arc.

W tym roku Weekend Cudów, czyli finał Szlachetnej Paczki, odbędzie się 10-11 grudnia. Podobnie jak w latach ubiegłych, magazyn obsługujący Tychy i okolice będzie zlokalizowany w Zespole Szkół nr 1.

Uczniowie i nauczyciele ZS nr 1 przyłączyli się do akcji charytatywnej już w 2010 r.
– Dokładnie pamiętam naszą pierwszą rodzinę, której pomogliśmy – mówi Agnieszka Penkala nauczycielka z ZS nr 1. – Ujęło nas marzenie małej dziewczynki, która po prosu chciała misia. Od tamtego czasu wypracowaliśmy sobie system i co roku nasze działania wyglądają podobnie. Grupa uczniów wybiera rodzinę, następnie staramy się jak najlepiej zrozumieć jej potrzeby, aby nasza pomoc była jak najlepsza. Następnie zbieramy fundusze. Np. uczniowie często zamiast robić sobie klasowe Mikołajki, urządzają zbiórkę na Szlachetną Paczkę. Gdy już mamy pozyskane środki to również uczniów zadaniem jest zakupić odpowiednie artykuły. Więc muszą rozeznać się w bogatej ofercie, a czasem nawet negocjować cenę. Ostatnim etapem jest pakowanie prezentów i dostarczanie ich. Jest to nasz ulubiony – dodaje Agnieszka Penkala.

Szlachetna Paczka jest z jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polce. Działa od 2001 roku. Inicjatywa oparta jest na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze pracują z nimi, zaś darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. – Tworzymy rozwiązania, dzięki którym konkretny człowiek może pomagać drugiemu konkretnemu człowiekowi, zmagającemu się z trudnościami – mówi Agata Kalabis Koordynator Regionalny Szlachetnej Paczki Śląskie.

Tyscy wolontariusze od początku października odwiedzali rodziny i poznawali ich historie, aby móc przygotować ich profile do Bazy Rodzin w Szlachetnej Paczce. Otwarcie tej nastąpiło 2 listopada o 8.00 rano. Od tej chwili przez kolejne tygodnie każdy może wejść na stronę i wybrać rodzinę, której chce pomóc. Aby to zrobić należy wejść na stronę szlachetnapaczka.pl. Aktualnie w Tychach wciąż są rodziny, które jeszcze nie znalazły swoich darczyńców.

– Bardzo nas to cieszy, że coraz więcej osób przyłącza się do Szlachetnej Paczki. Czasami po godzinie od otwarcia Bazy Rodzin, nie ma już nikogo, komu trzeba pomóc – dodaje Agnieszka Penkala. – Warto jednak odwiedzać stronę regularnie, bowiem do Weekendu Cudów aktualizowana jest lista rodzin. W tym roku 10 i 11 grudnia znów spotkamy się w szkole, aby być częścią tego wyjątkowego wydarzenia. Kiedy ostatnia paczka opuści szkolne mury wszystkich ogarnia euforia i prawdziwy błogostan. Wszyscy czujemy się częścią czegoś większego. Czegoś zdecydowanie większego od nas samych i jednoznacznie dobrego. Jestem naprawdę dumna z naszych uczniów i wszystkich tyszan, którzy co roku przyłączają się do akcji.

Podczas Weekendu Cudów w ZS nr 1 odbędzie się również koncert dla wszystkich wolontariuszy i darczyńców, dla których wystąpią uczennice Weronika Korbel, Karolina Wosz i Amelia Kuta.

 

Dodaj swój komentarz!

avatar