Jak działają obligacje skarbowe i czy warto w nie inwestować?

0
314
Niebieska świnka skarbonka

Rynek inwestycyjny zwykle dla inwestorów stanowił ogromne pole do popisu. Jest na nim obecne wiele aktywów, które mogą skutecznie podwoić lub nawet potroić zysk inwestorów. Jednocześnie największą popularnością cieszą się obecnie obligacje skarbowe, które jak sama nazwa wskazuje emitowane są przez Skarb Państwa. Wobec tego państwo również odpowiada całym swoim majątkiem przed osobami, które zdecydowały się zainwestować w papiery wartościowe. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że obligacje skarbowe dalej wzbudzają wiele wątpliwości. Zatem jak one działają i czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Czym są obligacje skarbowe?

Pojęcie obligacji skarbowych z pewnością nie jest nam obce. Można powiedzieć więcej, że niejednokrotnie „obiło się nam o uszy”. Inwestorzy z pewnością z obligacjami Skarbu Państwa są dobrze zaznajomieni. Jednak jak można wyjaśnić ich znaczenie w najprostszych słowach? Otóż obligacje skarbowe to nic innego jak papiery wartościowe, które emitowane są w serii. W ich kontekście to emitent- Skarb Państwa, stwierdza, że jest dłużnikiem inwestora, czyli osoby, która zdecydowała się te obligacje nabyć. Wobec tego, emitent decyduje się na spełnienie określonego świadczenia względem obligatariusza. Warto w tym momencie zaznaczyć, że do zakupu i inwestycji w obligacje skarbowe uprawnione są zarówno osoby fizyczne jaki i stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe czy nawet fundacje, które figurują w rejestrze sądowym.

Jak działają obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe od wielu już lat w świecie inwestycyjnym uważane są za świetny sposób na to, by zarówno móc zaoszczędzić całkiem sporo gotówki, a jednocześnie pozwolić sobie na łatwy zarobek. Obligacje są kupowane na dłuższy okres czasu- zazwyczaj wynosi to 2 lata. Niemniej jednak w domach maklerskich można znaleźć także oferowane przez Ministerstwo Finansów obligacje trzymiesięczne ze stałym oprocentowaniem. Inwestor wraz z zakupem obligacji powierza swój kapitał państwu, a to z kolei jest gwarancją stabilnego zysku. Skarb Państwa staje się dłużnikiem i gwarantuje świadczenia w formie odsetek za pożyczony kapitał. Warto jednak wiedzieć, że każda obligacja skarbowa zakłada pewne warunki, zgodnie z którymi ona funkcjonuje. Należą do nich:

  • termin wykupu – jest on ustalony i emitent zobowiązuje się do tego, że w określonym czasie wykupi on obligację;
  • nominalna cena – czyli wartość na jakiej zwrot może liczyć inwestor;
  • emisyjna cena – czyli cena zgodnie z którą obligacja jest sprzedawana w momencie, w którym jest ona emitowana;
  • transakcyjna cena – koszty sprzedaży obligacji w momencie jej ważności;
  • oprocentowanie – czyli kwota odsetek wyrażona w procentach na jaką może liczyć inwestor w zamian na zamrożenie środków.

Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?

W obecnych czasach inwestorzy nie mają najłatwiejszego zadania. Wiele aktywów bowiem utraciło swoją wartość i stabilność, więc lokowanie kapitału w czymkolwiek jest dość ryzykowne. Niemniej jednak w przypadku obligacji skarbowych jest zupełnie inaczej. Jako że to państwo staje się dłużnikiem obligatariusza, można w tym momencie liczyć na ogromną stabilność oraz wypłacalność. Za każdym razem obligacja zostanie wykupiona w ustalonym terminie, a inwestor tym samym ma zapewnioną gwarancję pokaźnego zysku. Chcąc zainwestować w obligacje skarbowe warto skorzystać z usług domu maklerskiego, jednym z czołowych przykładów jest Michael / Ström. W dobie kryzysu, który nie obszedł się w łaskawy sposób z rynkiem inwestycyjnym, to właśnie lokowanie gotówki w obligacjach skarbowych stało się jednym z najmniej ryzykownych sposobów na to, by skutecznie i bezpiecznie pomnożyć swój kapitał.