Kobiety artystycznie – Tysko-Mikołowski Kongres Kobiet

1
255

23 i 24 września zaplanowano czwartą już edycję regionalnego Kongresu Kobiet, który – podobnie jak poprzednio – zorganizowany został w dwóch miastach – Tychach i Mikołowie. Hasło tegorocznego spotkania aktywnych kobiet z naszego regionu brzmi „Tychy artystycznie! Mikołów artystycznie” i właśnie na twórczości artystycznej – literackiej, teatralnej i innych – kobiet i ich aktywności w życiu publicznym w czasach upadku humanizmu, skupiać się będzie jego program.

W Tysko-Mikołowskim Kongresie Kobiet weźmie udział ok. 200 osób, w tym przedsiębiorczynie, menedżerki, działaczki społeczne, kobiety aktywne zawodowo, organizatorki wydarzeń kulturalnych i reprezentantki władz różnych szczebli. Ma on być także dużym przedsięwzięciem medialnym, gdyż udział w wydarzeniu zapowiedziały m.in. posłanka Monika Rosa, aktorka Magdalena Schejbal, piszące o Śląsku literatki: Anna Malinowska, Marta Fox, Anna Ciepła, Agata Chyłek, Gabriela Kańtor, Monika Kassner, Małgorzata Lisińska, Gocha Pawlak, a także ukraińskie aktorki, które niedawno w Teatrze Śląskim stworzyły spektakl „5.00 UA”.

Tyska część Kongresu Kobiet przebiegać będzie w piątek, 23 września od godz. 16 na terenie Browaru Obywatelskiego przy ul. Browarowej 4; następnego dnia panie przeniosą się do Mikołowa, by spotkać się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. K. Miarki 5. Wstęp na wszystkie wydarzenia kongresu jest wolny.

Piątek, 23 września, Browar Obywatelski

 • godz. 16.00 – herstoryczny happening o posłankach na Sejm
  Śląski
 • godz. 16.30-17.00 – rejestracja uczestniczek i uczestników
 • godz. 17.00 – uroczyste otwarcie Kongresu
 • godz. 17.15 – „Beksiński na Śląsku” – rozmowa z Anną Wandą
  Będkowską z Tichauer Art Gallery
 • godz. 17.30 – „Aktorka i aktywistka? ” – rozmowa z Magdaleną
  Schejbal
 • godz. 18.00 – „Witajcie w Polsce! Witajcie na Śląsku” – panel
  dyskusyjny z udziałem ukraińskich artystek, które
  uciekając przed wojną przybyły na Śląsk
 • godz. 18.40 – „Sztuka dla sztuki? ” – Katarzyna Bajer z fundacji
  „Kobiety na szczyty”
 • godz. 18.50 – Literackie tête à tête – śląskie pisarki opowiedzą
  o swoich najnowszych książkach
 • godz. 19.30 – „Co one zmalowały? ” – o sekrecie sukcesu znanych
  artystek opowie Agnieszka Kijas
 • godz. 19.45 – mini recital pianistki i kompozytorki Hanny Derej
 • godz. 20.00 – zakończenie Kongresu

1
Dodaj swój komentarz!

avatar
Leszek 44
Leszek 44

Bardzo dobry pomysł,brawo dla pań,w Tychach chyba nie ma facetów z jajami ,kobiety co jakiś czas organizują różne spotkania,eventy itp. O facetach nikt nie pomyśli,może ktoś powiedzieć że mają hokej, piłkę i siłownie ….ale tam prawdziwi mężczyźni nie chodzą.Te miejsca to skupiska wulgarności i chamstwa .