Co z dodatkiem węglowym? Gminy gotowe, ale rząd pieniędzy… nie przekazał

30
584

Zbliża się zima, a samorządy wciąż nie otrzymały od rządu środków na wypłatę obiecanego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. Niedawno wydłużono termin wypłaty świadczeń przez gminy z 30 do 60 dni, ale nie wiadomo kiedy pieniądze wpłyną do gmin? Tymczasem niektórzy mieszkańcy już prawie miesiąc temu złożyli wnioski. Rząd obiecał, pieniędzy nie dał, a że wypłacać je mają samorządy, właśnie do nich mieszkańcy kierują pretensje.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Tychach mówili o tym Iwona Rogalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach, Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich.

Ponad 3 tys. wniosków
– Do tej pory nasi mieszkańcy złożyli ponad 3 tysiące wniosków, szacujemy, że może ich być około 4 tysięcy – powiedziała Iwona Rogalska. – W związku z wieloma dodatkowymi zadaniami nałożonych na MOPS, realizacja wypłat ma się odbywać w godzinach popołudniowych, w ramach nadgodzin pracowników. Jednak do tej pory nie otrzymaliśmy środków rządowych ani na dodatki, ani na wynagrodzenie pracowników związane z obsługą nowego zadania. Od wejścia w życie ustawy minął już miesiąc i na co dzień spotykamy się z niezadowoleniem mieszkańców, którzy kierują do nas pretensje, bombardują nas pytaniami kiedy ich świadczenie zostanie wypłacone. A my po prostu nie jesteśmy w stanie realizować ustawy i tych świadczeń wypłacić.

Rząd kryzysu i bałaganu

Arkadiusz Chęciński nie bawił się w dyplomację.

– Dzisiejsze władze powinny mieć nazwę „kryzys i bałagan”, bo co chwilę mamy jakiś kryzys wywoływany przez rząd i bałagan, który również przez kryzys, ale i przez rząd jest wywoływany. Za każdym razem, kiedy chcą ten kryzys i bałagan załagodzić, powodują kolejny kryzys i kolejny bałagan, bo żadnych systemowych rozwiązań od tego rządu nie można już oczekiwać. I tak jest dokładnie z dodatkiem węglowym. Rząd obiecał, ale pieniędzy nie dał, powodując olbrzymie zamieszane. A przed weekendem zmieniony zostały niektóre zapisy ustawy i wiele wniosków będziemy musieli na nowo weryfikować. Nie przekazując poprzez samorządy środków mieszkańcom, rząd łamie prawo. Dlatego apeluję do rządu, że jeśli coś wprowadza, to niech to realizuje, a nie oszukuje obywateli, bo te oszustwa dotykają bogu ducha winnych pracowników urzędów miejskich czy jednostek, które są odpowiedzialne za wypłatę tych pieniędzy. W tej chwili mamy już ponad 5 tys. wniosków, co daje kwotę co najmniej 15 milionów złotych.

Podwyżki dla mieszkańców, zyski dla firm

Prezydent Sopotu mówił z kolei o zaskakujących podwyżkach energii elektrycznej, sięgających kilkaset procent.

– Trzeba pamiętać, że podwyżka prądu dla samorządów to podwyżka dla mieszkańców w postaci wzrostu opłat za śmieci, wody, transportu publicznego. Z drugiej strony obserwujemy ponadnormatywne zyski państwowych firm energetycznych, a zyski z tego wydawane są np. na media lokalne. Część gmin nie mając środków finansowych, bo ciągle są obcinane, musi wyłączać oświetlenie czy likwidować kursy autobusowe – stwierdził Jacek Karnowski.

Dyrektor ZMP Andrzej Porawski dodał, że podwyżki te mają swoją dynamikę – w niektórych miastach są już odczuwalne, w innych jeszcze nie. To dlatego, że nie wszędzie rozstrzygnięte zostały już przetargi.

– Podwyżki dyktują nam firmy państwowe, które bardzo znacząco na tym zarabiają. Niech pokażą kalkulację kosztów kilowatogodziny czy wydobycia tony węgla. Jestem przekonany, że 10-krotny wzrost kosztów wytworzenia nie nastąpił, jest on po prostu nieuzasadniony.

Rząd nawołuje do… łamania prawa

A. Porawski mówił także o problemach związanych z wypłacaniem dodatku węglowego.

– Podczas jednego z ubiegłotygodniowych szkoleń niektórzy z naszych kolegów samorządowców usłyszeli pogróżkę, że jeśli miasta i gminy nie zapłacą dodatku węglowego z własnych środków, to wojewodowie wezwą ich do przestrzegania prawa. W związku z tym zasugerowaliśmy prezydentom czy burmistrzom, żeby w odpowiedzi wezwali do przestrzegania prawa wojewodów i rząd. Prawda jest taka, że jeśli zadanie powstało w ciągu roku i nie zostało ujęte w budżecie, to może się znaleźć w budżecie, ale – jak mówi ustawa o finansach publicznych – „po otrzymaniu dotacji”. Tymczasem dotacji nie ma, więc namawianie nas do wypłacania z własnych środków dodatku węglowego, to nic innego jak łamanie prawa. Poza tym, jak się okazało ustawę o dodatku trzeba było poprawiać, bo była tak nieszczelna, że wiele wniosków jest nieuzasadnionych, np. z jednego adresu przychodziły dwa, a nawet trzy wnioski. Gospodarstwa domowe, zgodnie z prawem, z tym co było napisane w pierwszej ustawie oraz w dobrej wierze, składały jednak te wnioski. A teraz, po weekendzie, zmieniono zapisy. Na kogo zatem spadnie odium informowania, że komuś się dopłata nie należy? Nie na pana Morawieckiego, który wciąż się myli i pomija prawdę, tylko na nas.

– Odnosząc się do namawiania samorządów, by wypłacały dodatki ze swoich pieniędzy, chcę przypomnieć tzw. wybory kopertowe. Wówczas także namawiano nas, byśmy wydali dane osobowe naszych mieszkańców mówiąc, że nie łamiemy prawa. I dzisiaj ci, którzy je wydali, mają problemy prawne – dodał Arkadiusz Chęciński.

Zdjęcie: Leszek Sobieraj.

 

30 KOMENTARZE

 1. Tak , ten PIS taki niedobry …. Niech wreszcie wróci tamten minister finansów bez PESELU , Jan Vincent i
  jego słynne : Piniendzy nie ma i nie bedzie ,.
  Wtedy te smutne postaci ze zdjęcia będą zadowolone .
  Dorwia się do koryta , które im odsunęli

 2. Banda nieudaczników rządzi. A pisowska sekta sekta jak ci niżej wierzy im i będzie trwa w okopach. Nic do tych łbów nie trafia, nawet konkretne argumenty.

 3. Jak by Gmina była gotowa to prezydent też był by gotowy i przyjechał by na to spotkanie.

 4. Ile teraz kosztuje wejście na molo w Sopocie. Cena zdrożała tak jak by było wysuwało sie z 500 metrów w głąb morza silnikami na prąd.

 5. Ciekawe dlaczego zawsze narzekają samorządy zarządzane przez PO. Przypadek? Pieniądze wcześniej czy później trafią do mieszkańców. Jakby rządziła partia Donalda to węgiel kosztowałby już 5 tys. za tonę cena prądu skoczyłaby dwukrotnie więcej niż za tych niedobrych pisiorów. I to nie tylko dla firm ale również dla indywidualnych odbiorców bo poprzednia władza nie przejmowała się zbytnio losem przeciętnych Polaków. Aż strach pomyśleć co by było gdyby w czasach pandemii czy wojny na wschodzie rządziła partia Donalda…

 6. Ktoś mówi, że białe jest białe, a taki zakuty sekciarski łeb, jak gregory twierdzi, ze czarne. Dali byście już spokój ze zwalaniem wszystkiego na Tuska. Od 8 lat ten kraj rozkrada i niszczy banda nieudaczników, popieranych przez klakierów. I jeszcze pisze jakby rządził Tusk, to cena węgla… i gdybanie, gdybanie. Idioto, Tusk rządził i Polska była jednym z ekonomicznych liderów w Europie. A dzięki kaczyńskiemu i spółce stała się zaściankowym sielskim ściekiem z gigantycznym wzrostem cen i inflacją. Samorzady, gdzie na nieszczęście rządzi pis, kaczyński trzyma za mordę, więc siedzą cicho ze strachu i żeby jeszcze się nachapać póki mają okazję.

  • Hehe.. Adi jak zwykle potrafi rozbawić człowieka. Jak Donald rządził to byliśmy jednym z liderów ekonomicznych??? Tak na pewno hehe.. wzrost gospodarczy oscylowal w granicy 1%. Za pisu jest 5%. Widzisz różnice??? Wątpię bo Ty potrafisz jedynie liczyć jak Vincent Rostowski. Jakby rządził Donald ze swoją bandą nieudaczników to inflacja już by była na poziomie 30%. A piniedzy na nic by nie było. To nie gdybanie tylko efekty 8-letnich rządów Donalda. Na całym świecie za inflację odpowiada Putin tylko nie w Polsce. U nas to wina PiS. Tak głupkowatej opozycji to nie ma nikt w Europie. Tylko pozazdrościć. Polska akurat jest jednym z liderów gospodarczych w Europie od czasu gdy Polacy przejrzeli na oczy i odsuneli od władzy partie Donalda. Wysoki wzrost gospodarczy, znikome bezrobocie, inwestycje nie spotykane od dziesięcioleci, wzrost zamożności Polaków, prorodzinna polityka społeczna, uniezależnienie sie od gazu z Rosji, obniżanie podatków, silne polskie firmy, wielkie inwestycje w kolej, modernizacja zaniedbanej polskiej armii, 50-procentowy wzrost nakładów na służbę zdrowia, dbanie o interesy narodowe Polski, nieprzyjmowanie islamskich uchodźców, nierozprzestrzenianie się deologii LGBT i jeszcze wiele można by wymieniać. To są fakty. Jak ktoś tego nie dostrzega to albo jest ślepy albo naiwniakiem wierzącym w kłamstwa Dodalda. Adi tak sporo mówisz o argumentach to przytocz mi proszę jakieś sukcesy 8-letnich rządów PO. Bo skoro było tak dobrze to z pewnością nie będziesz miał z tym najmniejszych problemów.

   • I znowu jakby, jakby… Teraz Polacy dopiero przejrzeli na oczy i poślą w diabły pisowskich złodziei,. NIe chce mi się polemizować z tymi wszystkimi głupotami, jak np. silne polskie firmy, modernizacja armii, inwestycje. Jeśli tu mowa o katastrofie mierzei to rzeczywiście rozum ci sparszywiał. W ciągu 7 lat rządów Tuska, Polska zanotowała największy skumulowany wzrost gospodarczy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W latach 2007-2014 PKB wyniósł 22,1 %., a nie jeden 1%, a tymczasem wg GUS w II kwartale 2022 r. PKB zmniejszył się realnie o 2,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Hahahahaha. Nie bierz już więcej tego lub zmień dilera…

    • Adi nie odpowiedziałeś. Tylko pzez pierwszą kadencję PiS zanotował wyższy skumulowany wzrost niż PO przez 8 lat. Pytam jeszcze raz co zrobiło PO dla Polski I Polaków przez 8 lat swoich nieudolnych rządów? Czekam na odpowiedź. Potrafisz napisać?

     • TVPis zrobiło ci sieczkę z mózgu. Ale tak to jest ze starymi komuchami i lewakami, którzy ciesza się z powrotu do PRL. Nie było rządu, który by nie popełniał błędu, ale jakim trzeba być tępakiem, żeby nie pamiętać: ponad 1800 km autostrad i ekspresówek, modernizacja prawie 100 dworców i kilka tysięcy km torów kolejowych, wybudowanie Orlików. modernizacja 10 lotnisk, rozbudowa sieci szerokopasmowego internetu, zwiększenie pojemności magazynów gazowych, prawie 1000 km nowych gazociągów, terminal LNG w Świnoujściu, rozbudowa elektrowni w Opolu.
      Poza tym zerwanie z komuną i rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a nie dyktatura ziobro-kaczyńskiego, jak jest teraz. Wprowadzono roczne urlopy rodzicielskie, zmniejszono opłaty za przedszkola, rozdawano darmowe podręczniki, powstała Karta Dużej Rodziny, był program dofinansowania in vitro, zwiększono dofinansowania do budowy żłobków. Zniesiono pobó do wojska, utworze nie armii zawodowej, zwiększenie nakładów armię
      Polska z 20,1% PKB była na pierwszym miejscu w UE w latach 2008-2013. A teram Plska jebnęła na pysk, a inflacja to nie tylko wojna i epidemia, ale kupczenie złodziejstwo i polityczna korupcja tych, którzy ogłupili nieszczęśników.
      Poprzedni rząd zrobił to wszystko bez okradania jednych, żeby dać innym, bo rząd nie ma swoich pieniędzy, tylko nasze, moje. Zrobił to bez niszczenia dorobku tysiecy Polaków przez jakieś durne cpk, czy kretyńskie i bezsensowne zniszczenie mierzi. A ile pisuary wybudowały autostrad?

 7. Odnośnie autostrad to każdy widział jak budowano autostrady za rządów PO. Pomimo ogromnych pieniędzy z Unii trwało to ślamazarnie. Schodzenie podwykonawców z budowy było na porządku dziennym. Potem ponowne przetargi i wieczne opóźnienia z oddaniem do użytku. Kolesiostwo i korupcja. A już wstydem do potęgi było niezdążenie z wybudowaniem drog na Mistrzostwa Europy w 2012 roku . Zmarnotrawiono setki milionów Euro z Unii. Taki to,,sukces”. Za rządów PiS budowy autostrad i ekspresówek przebiegają bardzo sprawnie, podwykonawcy nie schodzą z placu budowy i drogi oddawane są w terminie a czasem nawet z wyprzedzeniem . Coś Ci się kolego poplątało z tymi sukcesami bo modernizację dworców i budowa tysiecy torow kolejowych to zasługa PiS . Za PO kolej zaniedbano. To samo tyczy się z terminalem gazowym w Świnoujściu. Przecież każdy rozumny Polak wie że to rząd PiS wybudował ten terminal. Śmieszny jesteś pisząc że PO zmniejszyła opłaty za przedszkola. PiS zniósł je całkowicie . Naprawdę nie wiem co ty wąchasz ale zasługi rządu PiS przypisujesz Donaldowi. Jeszcze napisz że PO przekopało mierzeje wiślaną, że PO buduje tunel pod Świną, że PO wybudowało gazociąg PIPE i tym podobne rzeczy. Kłamiesz jak fakty w tuskvn-ie. Tak samo manipulujesz liczbami . PKB Polski zwiększył się w 2021 roku o 5,7% o czym partia Donalda mogła tylko pomarzyć. W tym roku pomimo wojny PKB wyniesie około 4,5%. I nawet do tego poziomu poprzednikom daleko. Za rządów PiS polski PKB rośnie co roku o około 5%. Zmanipulowales liczby podając że PKB za rządów PO wzrosło o ponad 20% Dlaczego nie napiszesz że średnio PKB za rządów Donalda wynosił 2,5% ? Polska rozwija się dwukrotnie szybciej za PiS niż za PO. To są fakty. Dalej nie widzisz różnicy? A z tym PRL-em to totalnie odjechałeś . Nawet dziecko wie że stare komuchy takie jak Miler, Kwaśniewski czy Cimoszewicz popierają Donalda. Dzieci starych komuchow są obecnie członkami PO więc co ty chłopie bredzisz, PO jest aktualnie partią lewacką czy tego chcesz czy nie. Jak tego nie dostrzegasz to zmień lekarza .Prawda jest taka że rząd PO okradał Polaków. Podnosili podatki; zwiększali akcyzę, obniżali świadczenia między innymi o połowę zasiłek pogrzebowy. Zamykali szpitale, posterunki policji, likwidowali linie kolejowe i autobusowe odcinając od świata małe miejscowości . Afery na niespotykaną skalę. Pensje stały w miejscu. Zapaść służby zdrowia poprzez migrację do Angli tysięcy lekarzy specjalistów i pielęgniarek. Podwyżki emerytur o 5 zł. Ludzie pracowali za 6 zł za godzinę ( dziś minimum 20,40zl ). Podniesienie wieku emerytalnego o 2 lata mężczyznom i o 7 lat ! kobietom. Ale tego nie usłyszysz w tuskvn-ie i nie przeczytasz w gòwnoprawda . I jeszcze jedno. Skoro PO chce rządzić to napisz mi proszę co zrobią dla Polski I Polaków po ewentualnych wygranych wyborach? Bo chyba mają jakiś program prawda ?

  • Pewnie jeszcze trochę pożyjesz i umrzesz w w tym pisowskim matrixie. Reszta będzie żyć w innej rzeczywistości.

   • O mnie się nie martw. Mi się żyje dobrze i od siedmiu rząd mnie nie okrada. A ty żyj sobie w zamkniętym świecie tuskvn-u
    i płacz jak ci to źle. Napiszesz w końcu co dla Polski i Polaków chce zrobić PO czy potrafisz tylko szczekać jak tuskowy piesek? Zauważyłem że każdy unika odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego? Bo partia Donalda nie ma pomysłu na Polskę. Im chodzi tylko i wyłącznie o stołki i zrobią wszystko żeby się dostać do koryta. Więc jak? Napiszesz co zrobi PO jak dojdzie do władzy czy brak ci odwagi?

    • Zapytałeś co PO zrobiło, więc ci odpisałem. A co zrobi – nie wiem, ale posprzątać ten pisowski gnój nie będzie łatwo, poczynając od Trybunału Konstytucyjnego i sądów, a skoczywszy na ograniczeniu inflacji i przywróceniu Polsce należnego miejsca w Europie. Gdybym ja przejął władzę rozliczyłbym wszystkich , którzy przez ostatnie lata rządzili – od kaczyńskiego i rząd po wojewodów, uwzględniając także posłów i senatorów, służalcze media, itd. Żadnej grubej kreski. Trybunał Stanu, konfiskata majątków, a za poważniejsze przewały – długoletnie więzienie. Problem byłoby rozbicie pissekty, której ty jesteś tyskim guru. Ale nie takie sekty znikały…

     • Sam napisałeś że nie wiesz co zrobią. Bo nie mają pomysłu na Polskę i chodzi im wyłącznie o stołki. PiS przynajmniej coś robi i gospodarka ma się świetnie. Mam nadzieję że ludzie mają rozum i partia Donalda nie wygra, bo wtedy będzie totalna katastrofa taka jak przez 8 lat ich rządów a tego Polacy nie chcą. Jak się chce rządzić trzeba mieć program a tego beznadziejnej opozycji brakuje. Miłego weekendu przed tuskvn-em hehe..

     • Nie przejmuj się, dobrze wiedzą co robić i jak posprzątać ten burdel kaczyńskiego, pisowską zapaść gospodarczą, szaleńcze dodrukowywanie pieniędzy, inflację, niszczenie sądów, oświaty, itd. Jak pis sfałszuje wybory, to będzie powtórka z 1980 r.

     • Po Twoich wypowiedziach muszę jasno stwierdzić że jesteś malorozumną osobą nie potrafiącą samodzielnie myśleć. Nie masz własnego zdania i powtarzasz frazesy wypowiadane przez polityków PO. Sfałszowane wybory? Hehe.. Narracja rodem z Białorusi. Zapaść gospodarcza? Skoro za rządów PiS Polska rozwija się na średnim poziomie 5% PKB to jak nazwać średni wzrost gospodarczy za rządów PO na poziomie 2;5% ? Dodrukowywanie pieniędzy? Hehe.. Za dużo tuskvn-u. Nigdy do Ciebie nie dotrze że to najbardziej zakłamana polska a raczej polskojęzyczna telewizja. Każdy ekonomista nawet taki prosto po studiach ci powie że jakby Rząd drukował pieniądze to euro czy dolar kosztowałby już ponad 10zł a inflacja byłaby 50-procentowa. Tymczasem polska waluta trzyma się całkiem dobrze a inflacja w wielu krajach strefy euro jest wyższa niż w Polsce. Na przykład w krajach bałtyckich inflacja przekracza już 20%. Gdyby rządziła PO inflację mielibyśmy już jak w Turcji 80-procentową. Rząd PiS w przeciwieństwie do poprzedników potrafi racjonalnie gospodarować publicznymi pieniędzmi przez co może sobie pozwolić na wiele inwestycji , programy społeczne czy obniżanie podatków Polakom. Niszczenie sądów i oświaty? Jakoś poza tą śmieszną lewacko-liberalną opozycją nikt tego nie kwestionuje. Partia Donalda sama sobie strzela w kolano . I co zabawne okrada nas będac nawet w opozycji chodząc na kolanach do Brukseli i prosząc żeby nam nie wypłacali pieniędzy z KPO. Myślą że w ten sposób wygrają wybory a w rzeczywistości okradają Polaków blokując należne nam miliardy euro. Przecież te pieniądze trafią głównie do samorzadow czy przedsiębiorców, a tak zostały one przez bezprogramową opozycję zablokowane. Jesteśmy chyba ewenementem na skalę Europejską która ma opozycję działającą na szkodę władnego narodu. Walczą o stołki za pomocą innych państw. Czy to nie przypomina Targowicy? Przypuszczam że gdyby Putin zaproponował Tuskowi inwazję na Polskę w celu obalenia polskiego rządu i ustanowienie ,,demokratycznego” rządu z Donaldem na czele to Tusk bez wahania przyjąłby propozycje Rosji. Partia Donalda chce się dostać do koryta nawet po trupach. Taki jest ich cel. Zamiast konkretnych propozycji dla Polski I Polaków sieją nienawiść co nietrudno znaleźć w Twoich wypowiedziach. Ale żeby to zrozumieć trzeba najpierw samodzielnie myśleć. Jako puentę tej owocnej dyskusji przypomnę skrót T.U.S.K. Teraz Usłyszysz Same Kłamstwa.

     • Po tym twoim wpisie musze skończyć, bo na to na co cierpisz nie ma niestety lekarstwa.

     • Brak argumentów, brak samodzielnego myślenia oraz nienawiść cechują wyborców partii Donalda, więc kiedy zrozumiesz już ich dotkryne podkulilsz ogon.

 8. W Italii też ludzie w końcu przejrzeli na oczy i odsuneli od koryta partie lewacko-liberalne . Brawo Włosi !!!

  • Nie ma bardziej lewackiej czy neokomunistycznej partii jak pis. Ludzie też pewno przejrzą na oczy, pod warunkiem, że rządzące łotry nie sfałszuje wyborów.

   • Po pierwsze ośmieszasz się tymi sfałszowanymi wyborami. Po drugie bredzisz jak zwykle. PiS reprezentuje konserwatywne wartości takie jak patriotyzm czy rodzina. A PO ? Ideologia LGBT, małżeństwa osób tej samej płci czy pseudoekologia ważniejsze od suwerenności naszej ojczyzny. Gdy do władzy w krajach Unii dojdzie prawica tak jak w Polsce na Węgrzech czy teraz we Włoszech dopiero wtedy wróci normalność i Unia Europejska stanie się Unią gospodarczą a nie ideologoczną jak to jest obecnie. Potrafisz odpowiedzieć na pytanie kogo popierają stare komuchy takie jak Miller, Kwaśniewski czy Cimoszewicz ?

    • pis to zakamuflowana opcja komusza. Ideałem kaczyńskiego to PRL -bis, czyli wszystko scentralizowane, jedna rządząca partia z przybudówkami, 8-klasowa szkoła podstawowa, szkoły sterowane przez kuratorów i co głupszych ministrów, podległe partii sądy, media, itd.

     • Nie odpowiedziałeś na pytanie . Kogo popiera Miller, Kwaśniewski i Cimoszewicz

     • Nie wiem kogo popiera Miller, pewnie siebie samego. Tak czy inaczej dość już rządzenie w tym kraju matołów, pora, by zaczęli rządzić normalni.

Comments are closed.