Nadwaga u psów i kotów – sprawdź czy Twój pupil jest grubasem!

0
123
Brązowy jamnik

Jednym z najważniejszych ról opiekuna w posiadaniu zwierząt jest odpowiednie dbanie o nie. Zalicza się do tego zaspokojenie ich potrzeb – fizycznych, jak i psychicznych, ale także zadbanie o to co je na co dzień. Nie tylko jakość pożywienia jest ważna, ale także to, ile je w ciągu dnia. Podobnie jak i u ludzi dodatkowe kilogramy nie są zdrowe dla organizmu – mogą przyczynić się do wielu chorób, a także być prawdziwym zagrożeniem dla życia czworonoga. Dieta powinna być skomponowana tak, aby była dopasowana do potrzeb psa, ale uwzględniała także wiek psa i jego wagę, aktywność fizyczną w ciągu dnia, tryb życia i ewentualne schorzenia, które psiaka nękają. Niestety otyłość to choroba cywilizacyjna, która coraz częściej dotyka ludzi, jak i zwierząt. Otyłość może powodować problemy z sercem, cukrzycą, nie wspominając już o pogorszeniu stawów i ich bolesności. Problem ten jest na tyle poważny, ponieważ zwierzęta nie są samodzielne a za ich żywienie i kondycję odpowiada właściciel. Szacuje się, że około co piąty pies w Polsce boryka się z dodatkowymi kilogramami. Powodów otyłości może być kilka. Może to być problem spowodowany chorobami, przyjmowanymi lekami, kastracją, ale także częstym powodem jest człowiek. Z najnowszych przeprowadzonych badań wynika, że nawet 40% psów może borykać się z nadwagą. Co oznacza, że 2 na 5 zwierząt może borykać się z groźną dla nich dodatkowymi kilogramami. Największy odsetek psów otyłych występuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie badania wykazują, że jeden na trzy psy trafia do lekarzy weterynarii borykając się z nadwagą lub otyłością

Nadwaga – czym grozi nadwaga u psa?

Dodatkowe i zbędne kilogramy podobnie jak i u ludzi biorą się z nadwyżki kalorycznej, czyli przyjmowania zbyt dużej ilości pokarmu lub zbyt kalorycznego do naszych potrzeb. Nadwagę powinno traktować się jako chorobę, która może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń całego organizmu. Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do:
Zaburzeń układu ruchowego – dodatkowe kilogramy mogą powodować problemy z układem mięśniowo-szkieletowym – niezależnie od wieku psa. Dodatkowe kilogramy są niezwykle groźne dla psów rosnących, gdzie może dojść w skrajnych przypadkach do nieodwracalnego uszkodzenia stawów, więzadeł i kości. W przypadku psów dorosłych i starszych może dojść do obciążenia stawów i więzadeł co może w konsekwencji przyczynić się do zwyrodnienia stawów i zerwania więzadeł krzyżowych. Skutkiem nadwagi jest ból stawów, zmniejszenie chęci do ćwiczeń a tym samym obniżona aktywność. Psy zmagające się z dodatkowymi kilogramami szybciej się męczą, ponieważ mają słabszą wytrzymałość co także przekłada się na zmniejszoną chęć do aktywności co niestety może odbić się także na zdrowiu psychicznym czworonoga. Dodatkowe kilogramy mogą niekorzystnie wpłynąć na serce, a także podnieść ciśnienie krwi. Odkładający się tłuszcz spowalnia także pracę serca co w długiej perspektywie może prowadzić do niewydolności.  Kolejnym groźnym schorzeniem jest cukrzyca, problemy z wątrobą. Zwierzęta cierpiące na nadwagę i otyłość mają obniżony układ odpornościowy przez co bardziej podatne są na infekcje i zapalenia. Warto także mieć na uwadzę to, że otyłość podobnie jak i u ludzi negatywnie wpływa na długość życia czworonoga. Psy i inne zwierzęta zmagające się z nadwagą będą żyły krócej od przedstawicieli z odpowiednią masą ciała. Wielu właścicieli myśli, że kilka dodatkowych kilogramów nie zaszkodzą pupilowi – wręcz przeciwnie odbiją się na jego zdrowiu, samopoczuciu, kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Pies z zabawką

Jak kontrolować wagę u psa?

Kontrolowanie prawidłowej masy ciała psa jest niezbędne do określenia prawidłowej masy. Ocenę masy ciała dokonuje się za pomocą specjalnych “narzędzi: do tego służących. Wskaźnik BCS, czyli Body Condition Score to skala za pomocą, której można ocenić kondycję ciała czworonoga. Zaliczają się także do niej wszelkie odstępstwa od normy.  Wskaźnik ten opiera się na wizualnym kontrolowaniu ciała czworonoga od góry i od boku. Do oceny stosuje się pięcio, lub dziewięciopunktową skalę. W przypadku ludzi łatwo jest patrząc na człowieka ocenić czy jego sylwetka jest prawidłowa czy jednak odchylona od normy. U psów futro, które w niektórych przypadkach jest dodatkowe podszyte bujnym i gęstym podszerstkiem sprawia, że ocena nie jest tak prosta przez maskującą dodatkowe kilogramy sierść. Ważne, aby nie wnioskować po masie ciała a ocenić sylwetkę za pomocą wskaźnika. Nawet w obrębie jednej rasy może znaleźć się osobnik ważący 38 kilogramów, i ważący 28 kilogramów i w obu przypadkach będzie to waga prawidłowa do ich budowy ciała. Dlatego należy kierować się wskaźnikiem a nie masą ciała. Wskaźnik BCS opiera się na czterech głównych kryteriach oceny – wyczuwalności żeber, zarysu talii brzucha, masy mięśniowej i ilość tkanki tłuszczowej. U zdrowego psa żebra będą wyczuwalne, ale nie będą widoczne. Talia będzie zarysowana zarówno patrząc od góry, jak i od boku. Pies z nadwagą będzie miał niewyczuwalne żebra, talia nie będzie zarysowana. U psa z niedowagą będzie wszystko bardzo widoczne – żebra widoczne z daleka, grzbiet wygięty do góry a brzuch wklęsły. Nadwaga występuje, kiedy masa ciała jest o 15 procent wyższa niż optymalna waga. Otyłość występuje w przypadku przekroczenia prawidłowej masy ciała o 30 procent.

Wskaźnik BCS psa (body condition score)

 1. Pies wychudzony – żebra, podobnie jak i inne kości są widoczne z daleka. Z bliska mocno wyczuwalne. Brzuch mocno i wyraźnie zaznaczony z podkassaniem. Tkanka tłuszczowa niewidoczna, podobnie jak i masa mięśniowa. Z góry widoczna mocna klepsydra
 2. Pies bardzo chudy – żebra i inne kości są znacznie widoczne i wyczuwalne. Brak wyczuwalnej tkanki tłuszczowej przy minimalnej utracie masy mięśniowej. Z góry widoczny kształt klepsydry. Brzuch ma mocno zaznaczone podkasanie.
 3. Pies chudy – żebra są łatwo wyczuwalne podobnie jak i inne kości z minimalną warstwą tłuszczu podskórnego. Brzuch jest podkasany. Od góry widoczny jest kształt klepsydry.
 4. Pies z nieznaczną niedowagą – żebra, jak i inne kości wyczuwalne pod minimalną warstwą tłuszczu. Z góry zauważalny nieznaczny kształt klepsydry.
 5. Pies z idealną sylwetką – żebra i inne kości niewidoczne, ale wyczuwalne przez skórę. Z góry delikatny kształt klepsydry od boku delikatne podkasanie brzucha.
 6. Pies z nieznaczną nadwagą – żebra, jak i inne kości wyczuwalne pod umiarkowaną warstwą tłuszczu. Z boku podkasanie mniej widoczne. Talia od góry widoczna, jednak mało wyeksponowana.
 7. Pies z nadwagą – żebra i inne kości trudno wyczuwalne pod grubą warstwą tłuszczu. Z góry niewidoczne jest wcięcie w talii.
 8. Pies otyły – żebra i inne kości niewyczuwalne pod bardzo grubą warstwą tłuszczu. Występuje duże nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Brak talii. Widoczny fałd brzuszny. Gruba warstwa tłuszczu w okolicy lędźwiowej i okolicy szyi.
 9. Pies znacznie otyły – żebra i kości niewyczuwalne pod bardzo grubą warstwą tłuszczu. Widoczny jest wiszący fałd brzuszny. Niewidoczne wcięcie w talii. Widoczne za to znaczne poszerzenie tułowia. Występuje gruba warstwa tłuszczu na reszcie ciała. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach szyi, kończyn, pachwin, tkanki piersiowej i brzucha. Od góry widać znacznie poszerzenie tułowia.

Oprócz zmian w wyglądzie psa zmienia się także tryb życia, zachowanie i wigor u psów z nadwagą co wpływa na ich psychikę niekorzystnie.

Wskaźnik BCS kota

 1. Kot wychudzony – Żebra widoczne, brak wyczuwalnej tkanki tłuszczowe. Widoczne znaczne podkasanie brzucha. Kręgi lędźwiowe i kości biodrowe z łatwością wyczuwalne przy dotyku
 2. Kot bardzo chudy – Żebra widoczne, kręgi także wyraźne. Na ciele wyczuwalna jest minimalna masa mięśniowa. Wyraźne podkasanie brzucha. Niewyczuwalna jest tkanka tłuszczowa.
 3. Kot chudy – Żebra łatwo wyczuwalne pod minimalnej grubości okrywą tłuszczową. Kręgi lędźwiowe są wyraźne. Talia widoczna. Występuje minimalna okrywa tłuszczowa.
 4. Kot z nieznaczną niedowagą – Żebra i inne kości wyczuwalne pod minimalną grubością tkanki tłuszczowej. Brzuch lekko podkasany.
 5. Kot z idealną sylwetką – Właściwa i idealna proporcja. Żebra wyczuwalne, zauważalna talia. Nieznaczna okrywa tłuszczowa.
 6. Kot z nieznaczną nadwagą – Żebra wyczuwalne z lekkim nadmiarem tkanki tłuszczowej. Talia i poduszka tłuszczowa na brzuchu dostrzegalne. Brak podkasania na brzuchu.
 7. Kot z nadwagą – Żebra i inne kości wyczuwalne z trudnością. Talia trudno dostrzegalna. Widoczne jest zaokrąglenie na brzucha.
 8. Kot otyły – Żebra i inne kości mało wyczuwalne pod nadmiarem tkanki tłuszczowej. Nieobecna i niewidoczna talia. Zaokrąglenie brzucha widoczne i rzucające się w oczy.
 9. Kot znacznie otyły – Żebra i inne kości niewyczuwalne pod grubą warstwą tłuszczu. Duża warstwa nagromadzona w okolicy lędźwiowej, części głowy i kończyn. Talia nieobecna. Nadmierna tkanka tłuszczowa w okolicy brzucha.

W skali dziesięciopunktowej od 1-4 występuje lekka niedowaga i niedowaga, 5 jest idealne, od 6 do 9 zaczyna się lekka nadwaga, nadwaga i otyłość.

Przyczyny nadwagi i otyłości u psów

Przyczyn dodatkowych kilogramów a tym samym nadwagi, jak i otyłości jest masa. Podstawą do utrzymania prawidłowej wagi jest utrzymanie odpowiedniego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli występuje nadwyżka w stosunku do dziennego zapotrzebowania a przy tym samym o zbyt małym lub całkowitym braku ruchu dochodzi do zbędnych, nadprogramowych kilogramów. Same skutki nadwagi są poważne i zagrażające życiu czworonoga – mogą się także przyczynić do problemów zdrowotnych.

Człowiek

Najczęściej winę za zbędne kilogramy ponosi człowiek, który zamiast odpowiedniej ilości pokarmu podawał zbyt dużą ilość karmy lub odpowiednią dawkę pożywienia uzupełniał dużą ilością przysmaków w stosunku do stylu życia czworonoga. Każdy pies ma określone potrzeby, które muszą być zaspokojone, aby psiak czuł się komfortowo i aby osiągnął życiową równowagę. Tyczy się to nie tylko psów, ale również kotów. Psy w ciągu dnia w zagwarantowane spacery. W zależności od rasy długość ich będzie się różnić między sobą, ponieważ niektóre potrzebują wielogodzinnych spacerów w ciągu dnia a inne natomiast do szczęścia potrzebują godzinny spacer. Nie mogą spacery opierać się jedynie na krótkim spacerku a po załatwieniu fizjologicznych spraw powrót do domu. Przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być godzinny tak, aby psiak miał możliwość eksplorowania środowiska. Ograniczenie się jedynie do załatwienia potrzeb wpływa niekorzystnie nie tylko na kondycję psa, ale także jego psychikę. Niezaspokojony psiak może szukać ujścia emocji na napotkanych przedmiotach w domu lub załatwiać swoje potrzeby w domu. Te zachowania z pewnością nie spodobają się właścicielom, którzy będą swoją złość pokazywać pupilowi. Nie będzie to jednak wina zwierząt – a jedynie właściciela. Co ważne – psy nie są złośliwe. One nie wiedzą co to za cecha, która dotyczy ludzi. Zniszczone rzeczy w domu będą winą właścicieli. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy odreagowywać na swoich czworonogach. Posiadanie czworonoga to przede wszystkim duża odpowiedzialność, o której właściciel powinien sobie zdawać sprawę. Pies ani żadne inne zwierzę nie jest zabawką. To żywa istota o swoich potrzebach z których właściciel powinien zdawać sobie sprawę. Przed zakupem psa upewnij się więc, że jesteś w stanie zagwarantować mu to, czego potrzebuje.

Coraz częściej również badania sprawdzają postrzeganie swoich psów w oczach właścicieli. Właściciele zostali zaproszeni na indywidualne rozmowy, poproszeni o ocenę według ich zdania swojego psa, jego kondycję po czym mierzono także BMI właściciela psa. Według badań prawdopodobieństwo posiadania otyłego psa przed osoby zmagające się z otyłością było dwukrotnie wyższe niż w przypadku zwierząt o prawidłowej masie ciała. Niestety przebywanie w środowisku, gdzie znaczna część osób boryka się z nadwagą powoduje, że zmienia się postrzegania dotyczące prawidłowej masy ciała i tego jak powinna wyglądać sylwetka co przyczynia się także to błędnego postrzegania swojego psa i jego żywienia.

Choroba

Nagły, niewyjaśniony przyrost masy ciała może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, które wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii, dlatego jeśli u Twojego pupila zaobserwujesz nagły wzrost masy ciała udaj się do swojego lekarza weterynarii, aby wykluczyć schorzenia, które cechują się zwiększeniem masy ciała. Między innymi chorobami, które powodują wzrost masy są:

Niedoczynność tarczycy – gruczoł tarczycowy odpowiada za wiele procesów w organizmie – a w tym także za przemianę materii. Niedoczynność tarczycy sprawia, że produkuje ona za mało hormonów, które potrzebne są do funkcjonowania całego organizmu. Ich niedoborów może odpowiadać za szereg różnych objawów w tym także problemy skórne, kardiologiczne, płciowe czy nerwowo-mięśniowe. Do objawów tej choroby zalicza się także zmniejszenie aktywności, apatia i zwiększenie masy ciała bez przyjmowania zwiększonej dawki kalorycznej. To jednej z objawów, który najczęściej towarzyszy tej chorobie. Podczas niedoczynności tarczy spada tempo metabolizmu co przyczynia się do odkładania się tłuszczu. Choroba ta jest myląca i często niezauważona przez właścicieli, ponieważ obniżona aktywność, apatia i dodatkowe kilogramy często łączone są z tym, że psy się nie chce. Nic bardziej mylnego, dlatego tak ważne są cykliczne badania, które monitorują stan zdrowia czworonoga i w razie konieczności pozwalają szybko wdrożyć leczenie.

Zespół Cushinga – to choroba nadczynności kory nadnerczy. Nadnercza odpowiedzialne są między innymi za produkcję kortyzolu. W przypadku nadczynności produkcja ta zachodzi bez umiary. Wysoka zawartość kortyzolu we krwi przyczynia się do zaburzenia pracy wielu narządów i układów.

Zespół Cushinga podobnie jak i niedoczynność tarczycy jest trudna do zauważenia. Występują wówczas wzmożenie pragnienia i częstotliwości oddawania moczu, jak i dodatkowe kilogramy. Często chorobie tej towarzyszą również zmiany naskórne, które często są mylone na przykład z alergiami, bądź starość co jest oczywiście mylnym myśleniem. Do wykrycia tej choroby potrzebne jest wiele szczegółowych badań. Podczas leczenia stosuje się leki.

Udaj się koniecznie do swojego lekarza weterynarii, jeśli pomimo dobrze zbilansowanej diety i utrzymaniu odpowiedniej ilości kalorycznej Twój psiak przybiera na masie. Weterynarz zleci niezbędne badania, które kompleksowo sprawdzą organizm czworonoga. Weterynarze coraz częściej spotykają się z problemem, że pies chorował “w ciszy”, ponieważ objawy były przez opiekunów bagatelizowane a okresowe badania kontrolne ignorowane. Często niestety w takim wypadku jedynym wyjściem jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Niestety niekiedy zdarza się również, że na leczenie jest za późno.

Wiek

Wraz z wiekiem obniża się tempo metabolizmu przez co kalorie są gorzej spalane. W połączeniu z małą ilością ruchu w ciągu dnia może przyczynić się do odkładania się tkanki tłuszczowej a w rezultacie do nadwagi.

Rasa

niektóre rasy cechują się wrodzoną, większą skłonnością do tycia niż pozostałe. Zaliczają się do tego przede wszystkim labradory, które mają tendencję do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Inne rasy o zwiększonej skłonności to beagle, bassety, jamniki, cocker spaniele.

Kastracja/sterylizacja

Podczas zabiegu sterylizacji i kastracji usuwane są narządy produkujące hormony płciowe przez co może dojść do pewnych zaburzeń. Najczęściej obserwuje się spowolnienie metabolizmu przez co tkanka tłuszczowa zaczyna się odkładać. Nie jest jednak to problem, który dotyka wszystkie zwierzęta. Najczęściej problem tej pojawia się u samców, gdzie spadek testosteronu sprzyja zwiększonej produkcji tkanki tłuszczowej. Wówczas można wprowadzić dietę o nieco obniżonej kaloryce tak, aby kontrolować stan zdrowia czworonoga.

Leki

przyjmowanie niektórych leków – zwłaszcza przeciwdrgawkowych w terapii padaczki może objawiać się zwiększonym apetytem, który doprowadza do zwiększenia masy ciała. Także niektóre sterydy przyjmowane podczas leczenia farmakologicznego sprawiają, że tkanka tłuszczowa odkłada się. Niestety w niektórych przypadkach leki te są konieczne i nie są się ich odstawić.

Kiedy kończy się nadwaga a zaczyna otyłość

Otyłość to nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. U człowieka najczęściej stosowana jest miarka ilości tłuszczu indeksem masy ciała BMI, czyli masa ciała dzielona przez wzrost^2. U psów o nadwadze mówimy, kiedy masa ciała jest większa o 15% od optymalnej masy ciała. O otyłości mówimy, jak masa ciała jest większa o ponad 30% od optymalnej masy ciała. Najczęściej zbędne kilogramy wynikają z zaburzeń równowagi pomiędzy spożywaną energią a tą wydatkowaną.

Pies i dynie

Jaką wagę powinien mieć pies?

Prawidłowa waga to jeden z kluczowych czynników, które pozwalają pupilowi zachować dobrą kondycję i zdrowie, którym mogą cieszyć się przez długie lata. Jednak coraz częściej można spotkać się z problemem otyłości u zwierząt co znacznie obniża ich komfort życia. Zazwyczaj otyłość niestety jest ignorowana przez właścicieli psów. Tymczasem to właśnie szybka reakcja i działanie są kluczem do zachowania zdrowia i nie osiągnięcia stanu krytycznego. Nadwaga może być groźna i zagrażająca życiu naszemu pupilowi. Pies nie powinien być ani zbyt szczupły z widocznymi żebrami, ani zbyt gruby ze znacznie widocznym brzuchem. Prawidłowa waga to jednak cecha osobnicza, która zależna jest od wielu czynników – wieku, wielkości, rasy czy budowy ciała. Ale należy pamiętać, że nawet osobniki tej samej rasy mogą różnić się wagą – jednak w obu przypadkach będzie to ich prawidłowa waga. Aby ocenić sylwetkę czworonoga należy sprawdzić go za pomocą wskaźnika BCS. Oceniając wcięcie w talii, podkasanie i żebra. Sygnałami, które powinny nas niepokoić to konieczność poluzowania obroży (obroża powinna być tak założona, aby między obrożą a szyją można było na spokojnie zmieścić dwa palce. Nie powinna ona być założona zbyt luźno ani zbyt ciasno. Innymi znakami to wyraźnie zaokrąglony brzuch, niewidoczna talia, brak wyczuwalnych żeberek. Najczęściej nadwaga i otyłość spowodowana są tym, że psiak jest przekarmiony i w ciągu dnia dawka ruchu jest zbyt mała do jego potrzeb.

Zalecana waga małego psa

Podobnie jak i u ludzi waga wadze nierówna również w przypadku naszych czworonogów.

Przyjęło się, że w przypadku małych psów optymalna waga wynosi mniej niż 10 kilogramów. Nie jest jednak powiedziane, że każdy pies ważący poniżej 10 kilogramów będzie miał odpowiednią wagę dopasowaną do swoich rozmiarów. Przykładowo chihuahua waży maksymalnie do 3 kilogramów.  Waga Yorka powinna wynosić do 3 kilogramów podobnie jak chihuahua. Zdarzają się jednak psy “typie”, które mogą osiągać nawet do 6 kilogramów. W zależności od wielkości jamnika, ponieważ występują one w kilku: standard, miniaturowy czy króliczy ich waga różni się. Jamnik standardowy osiąga wagę do 9 kilogramów. Basenji może osiągać wagę do 11 kilogramów. U teriera szkockiego waga u samca może wynosić 10 kilogramów. Nie da więc jednoznacznie stwierdzić się, ile powinien ważyć mały pies. Warto mieć także na uwadze to, że nawet w obrębie jednej rasy pomimo zalecanej średniej wagi poszczególne osobniki mogą różnić się wagą, jednak ich wagi do ich budowy będą prawidłowe.

Zalecana waga średniego psa

Psy średniej wielkości to najliczniejsza grupa ras psów. To bardzo zróżnicowana grupa różniąca się nie tylko wyglądem, ale i wagą. Do średnich psów zalicza się między innymi beagle powinny ważyć około 10 kilogramów. Niestety to rasa, która w ostatnim czasie często zmaga się z nadwagą i dodatkowymi kilogramami, ponieważ ich popularność rośnie, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na ich posiadanie nie zdając sobie sprawy z ich potrzeb. Buldog angielski jako kolejny dumny przedstawiciel klasy średniej osiąga wagę

Owczarek australijski, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością waży około 30 kilogramów. American Staffordshire terrier przeważnie ważą do 32 kilogramów, jednak w obrębie rasy zdarzają się również osobniki, które przy 28 kilogramach będą wyglądać dobrze, jak i przy 36 kilogramach. Chow-chow nazywany chodzącym misiem osiąga wagę aż do 32 kilogramów w przypadku samca.

Zalecana waga dużego psa

Przedstawiciele ras dużych i olbrzymich zawsze zwracają uwagę i wzbudzają zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawią. To spora grupa psów, którzy posiadają szerokie grono swoich wielbicieli. Pomimo tego nie są one tak często spotykane jak psy miniaturowe, małe i średnie.

Dog niemiecki w kłębie może osiągać nawet 90 centymetrów w przypadku samców. Ich waga może osiągnąć nawet 90 kilogramów. Suczka waży zazwyczaj od 50 do 75 kilogramów. Nawet w obrębie tej rasy rozpiętość jest duża i poszczególne osobniki mogą różnić się nawet o 20 kilogramów. Bernardyn to rasa zaliczana do grupy molosów w typie górskim. Spotkać można je głównie w terenach górskich, jednak coraz częściej pojawiają się także w innych zakątkach. Bernardyn osiąga wagę około 82 kilogramów, jednak suczki mogą ważyć zaledwie 53 kilogramy przez co w obrębie rasy dochodzi do różnicy 30 kilogramów. Waga mastiffa tybetańskiego waha się w granicach 50 a 80 kilogramów. Berneński pies pasterski są nieco lżejsze i ich waga może sięgać 50 kilogramów. Polski owczarek podhalański oscyluje w okolicy 40-50 kilogramów. Jak widać waga wadze nierówna i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile wynosi zalecana waga dla dużego psa. Dogi ważące 90 kilogramów źle będą wyglądać ważąc 40 kilogramów. Inne psy będą zmagać się z poważną otyłością, kiedy ich waga osiągnie 90 kilogramów.

Jak dbać o prawidłową wagę psa?

Zasady, które musisz przestrzegać są podobne do tych, które należy przestrzegać w przypadku człowieka. Pożywienie powinno być dostosowane do odpowiedniej aktywności w ciągu dnia, stylu życia, wieku i wagi. Pożywienie powinno być jak najwyższej jakości.

Wysiłek fizyczny

Każdy pies potrzebuje porządnej dawki w ciągu ruchu. Jedne potrzebują wielogodzinnych spacerów, inne porządnego spaceru, który nie ogranicza się jedynie do załatwienia potrzeb fizjologicznych. Do teraz niestety wielu właścicieli myśli, że psom wystarczy dwa-trzy spacery w ciągu dnia na kilka minut, gdzie pies się załatwi po czym wracają do domu. Nie ma nic bardziej mylnego. Spacer nie powinien opierać się na załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Spacer to czas na zwiedzanie, poznawanie świata, wąchanie, buszowanie i podejmowanie tropów. Psy zmagające się z nadwagą lub otyłością nie powinny nadmiernie obciążać stawów, jednak nie oznacza to, że nie powinny mieć ruchu. W pierwszym stadium odchudzania warto uważać na stawy i ich nie obciążać. Zacznij od spacerów czy wspólnych spacerów. Zbyt wysoko dana poprzeczka na sam początek może przyczynić się do poważnych kontuzji. Pamiętaj więc wprowadzać aktywność fizyczną stopniowo zwiększając intensywność i czas trwania.

Stałe posiłki

Większość psiaków, jeśli będą miały pełną miskę będą jadły na okrągło – nie tylko jak są głodne. Doprowadzi to do błędnego koła, gdzie pies rozszerzy żołądek więc będzie jadł jeszcze więcej a przy pełnej misce będzie miał jedzenia pod dostatkiem. Wbrew opiniom właścicieli pełna micha dostępna przez cały czas nie jest oznaką miłości. Podawaj psu jedzenie w określonych porach. Ważne, aby posiłki były regularne i codziennie mniej więcej o tej samej porze. Co istotne godzinę przed jedzeniem i godzinę po jedzeniu pies nie powinien być poddawany wysiłkowi fizycznemu. W innym wypadku może powstać skręt żołądka co stanowi realne zagrożenie dla czworonoga. Dorosłego psa karmi się dwa razy dziennie. Nigdy nie wolno karmić psa na jego żądanie.

Regularne badania 

Regularne, kontrolne badania pozwolą kontrolować stan zdrowia czworonoga. W razie wystąpienia jakiś odstęp od normy szybko jesteś w stanie zareagować i podjąć leczenie.

Sterylizacja/kastracja 

Po sterylizacji i kastracji metabolizm zwalnia, dlatego jeśli Twój psiak poddawany jest temu zabiegowi kontroluj masę ciała. W razie jej zwiększenia podawaj karmę dla psów sterylizowanych lub nieco ogranicz ilość pokarmu.

Nie karm psa ludzkimi resztkami 

Psy nie mają przystosowanego żołądka do potraw ludzkich, które są mocno przetworzone i doprawione. Psy nie powinny dostawać resztek z obiadu czy kiełbas i innych tego typu rzeczy.

Zaangażuj wszystkich domowników i ustal jasne zasady 

Ważne, aby wszyscy domownicy przestrzegali jasnych zasad co wychowania psa i opieki nad nim.

Pies przy stole

Jak pomóc zrzucić psu nadmierne kilogramy?

Problem z nadwagą to nie tylko problem ludzi, ale także i naszych czworonożnych przyjaciół. Najlepiej dbać o swojego czworonoga i nie doprowadzać go do sytuacji, kiedy dodatkowe kilogramy się pojawią. Jednak, kiedy się pojawią należy podjąć odpowiednie kroki i zadbać o swojego pupila i jego zdrowie. Ważne jest monitorowanie postępów naszego czworonoga tak, aby wiedzieć, ile gubi masy ciała i czy spadek nie zachodzi zbyt szybko. Zbyt szybka utrata masy ciala może być realnym zagrożeniem dla zdrowia czworonoga. Zbyt powolne gubienie kilogramów może oznaczać zbyt dużą ilość podawanych kalorii. Bezpiecznym spadkiem jest od 1% do 2% tygodniowo. Oprócz dbania o swojego czworonoga zmień także swoje nawyki. Często to właśnie właściciel stanowi prawdziwy powód, jak i zagrożenie dla swojego pupila. Nie dawaj psu jedzenia, kiedy o nie żebrze. Psy żebrające o jedzenie najczęściej nie są głodne. W ten sposób próbują zwrócić uwagę właściciela co jest problemem behawioralnym lub po prostu wynika z nudy. Spróbuj wówczas zająć psa czymś innym i spożytkować jego energię, ponieważ oznacza to, że nie dostaje on odpowiedniej dawki ruchu.

Treningi

Oprócz diety ważna jest również aktywność fizyczna, która pozwala pozbyć się dodatkowych kilogramów. Ruch to nieodłączny element terapii odchudzającej. Należy jednak wziąć pod uwagę kondycję i wydolność organizmu. Podczas ćwiczeń trzeba szczególnie uważać na zwyrodnienie stawów, kontuzje, uszkodzenie stawów – szczególnie u tych zwierząt, które zmagają się z dużą otyłością oraz tych u których dotychczasowa aktywność występowała w minimalnym stopniu. Jeśli Twój psiak nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych co do uprawiania sportu to należy zagwarantować psu przynajmniej godzinę ruchu dziennie. Jednak przechadzanie się po ogrodzie nie jest wystarczającą aktywnością dla naszych pupili. Aktywności należy wprowadzać stopniowo, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Nagła aktywność bez wcześniejszego rozgrzania mięśni mocno obciąża organizm i nie jest dobra – zarówno dla ludzi, jak i dla ich czworonożnych przyjaciół. Pamiętaj przynajmniej godzinę przed i godzinę po posiłku nie wystawiać pupila na aktywności. Najlepiej, jeśli przerwa między posiłkiem a intensywnym wysiłkiem będzie wynosiła 2 godziny co pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na spalenie zbędnego tłuszczu, ale także przyczynia się ona do rozwoju masy mięśniowej. Dobrze rozwinięte mięśnie stanowią także lepszą ochronę przed nadmiernym obciążeniem stawów.

Warto przed rozpoczęciem treningów udać się do specjalisty, który przebada czworonoga i pomoże ułożyć plan treningowy dopasowany do jego potrzeb. Często wykorzystuje się ćwiczenia wodne. Pływanie nie obciąża tak bardzo stawów jak bieganie, jednak wzmacnia mięśnie i poprawia wydolność. To dobre rozwiązanie dla psów, które nie boją się wody i czują się w niej swobodnie. Jeśli Twój pupil do nich nie należy warto stopniowo przyzwyczajać do go wody. Bezpieczeństwo podczas pływania zapewniają kapoki, które unoszą ciało pupila nad powierzchnią wody. Psy bardzo otyłe treningi mogą rozpocząć na bieżni wodnej.

Spacery z psem w zróżnicowanym terenie dostarczają pupilowi wielu bodźców, wzmacniają wydolność a do tego korzystnie wpływają na jego kondycję. Podczas spacerów zachodzi także eksploatacja nowych miejsc c wpływa również na psychikę czworonoga.

Jogging i bieganie to dobre ćwiczenie na dalszych etapach ćwiczeń dla psów, które już swoją przygodę zaczęły jakiś czas temu. Dobrym rozwiązaniem są także ćwiczenia na bieżni.

Fitpaws to trening fitness dla psów to zajęcia dla opiekunów, którzy chcą wzmocnić kondycję swojego psa pod okiem wyspecjalizowanego trenera. Ćwiczenia te wzmacniają mięśnie i kondycję czworonoga a dodatkowo spalając zbędną tkankę tłuszczową. To także dobre ćwiczenie dla osób, które chcą zwiększyć świadomość ciała psa poprawiając przy tym równowagę i kondycję ruchową. Fitpaws to także zajęcia, które stymulują zmysły, uczą opanowania i kontroli na własnymi emocjami a także zwiększają zakres ruchu i stawów.

Karma dla psów na diecie

Kluczową rolę odgrywa ilość pokarmu, jak i jego jakość. Jeśli Twój psiak zmaga się z nadwagą lub otyłością niezbędne będzie wprowadzenie specjalnej diety w tym specjalnej karmy dla psów, która będzie miała za zadanie zredukować masę ciała a tym samym wpłynąć korzystnie na jego zdrowie i samopoczucie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Odchudzanie to długi proces, który wymaga konsekwencji, odpowiedniego przygotowania i cierpliwości od strony opiekuna. Ważne, aby dieta i odchudzanie przebiegały w sposób bezpieczny dla czworonoga, więc nie można przeprowadzić diety restrykcyjnej. Ta dieta również nie jest bezpieczna w przypadku ludzi, ponieważ byt nagła utrata masy ciała nie jest dobra i może powodować problem z redukcją skóry, która musi dostosować się do nowych warunków. Otyły pie powinien chudnąć w ciągu tygodnia maksymalnie 2% masy ciała. Spadek masy ciała powinien oscylować między 0,4 a maksymalnie 0.8 kilograma. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że odchudzanie może trwać kilka miesięcy i nie należy poddawać się po krótkim czasie nie widząc efekty. Przede wszystkim do podjęcia diety należy dokładnie znać zapotrzebowanie czworonoga na kaloryczność. Na diecie kaloryczność posiłków powinna być stopniowo zmniejszana o 10%. Na diecie psiak powinien dostawać około 70-80% swojego dziennego zapotrzebowanie energetycznego. Takie wartości pozwalają zdrowo schudnąć i uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia efektu jojo.

Dieta odchudzająca może polegać na samodzielnym przygotowywaniu posiłków w domu lub zdecydowanie się na gotowe karmy dietetyczne. Zmniejszenie dotychczasowej karmy nie jest rozwiązaniem Karma dietetyczna posiada obniżoną zawartość kalorii, jednak przy zachowaniu równowagi białka, węglowodanów, tłuszczów minerałów i witamin, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Podawanie zmniejszonej dawki wcześniejszej karmy może przyczynić się do niedoborów. Dieta domowa polega na przygotowywaniu przez opiekuna posiłków. ten sposób wymaga jednak specjalnej wiedzy o żywieniu tak, aby psiak dostawał wszystkich niezbędnych dla siebie składników. Jadłospis warto ułożyć przy pomocy psiego dietetyka, który zachował odpowiednie proporcje składników przy zachowaniu kaloryczności.

Czy u psów występuje efekt jo-jo?

Schudnięcie zbędnych kilogramów to wielki sukces. Ważne jednak, aby po dotarciu do odpowiedniej wagi nie zmieniać swoich przyzwyczajeń. Nagłe zaprzestanie swoich ustaleń i wrócenie do “starego trybu” może spowodować efekt jo-jo, który nie dotyka jedynie ludzi, ale także i naszych pupili. Dużym wyzwaniem jest nie tylko utrata masy ciała, ale także jej utrzymanie co nieraz jest znacznie trudniejsze niż sam proces chudnięcia. Po schudnięciu należy kontrolować mase ciała czworonoga i nie zaprzestawać dotychczasowych ustaleń. Psy z otyłością czy nadwagą powinny być pod stałą kontrolą weterynarzy, którzy będą kontrolować ich stan zdrowia i zlecać regularne badania.

Nadwaga – czy to dotyczy Twojego pupila?

Zastanawiałeś się kiedyś czy nadwaga dotyka również Twojego czworonoga? Szacuje się, że dwa psy z pięciu borykają się z tym problemem. Dodatkowe kilogramy są przyczyną wielu nieraz bardzo poważnych chorób organizmu, które mogą skrócić długość życia naszego ukochanego czworonoga. Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil boryka się z nadwagą to sprawdź jego kondycje ciała za pomocą wskaźnika BCS a następnie udaj się do lekarza weterynarii, który zbada zwierzaka, sprawdzi jego stan zdrowia i określi wagę szacunkową optymalną. Jeśli Twój psiak zmaga się z nadwagą konieczne będzie rozpoczęcie diety odchudzającej i korzystanie ze specjalistycznej karmy dla psów. Ją także warto ustalić i skonsultować ze specjalistą, który określi jakich składników odżywczych nasz pupil potrzebuje. Odchudzanie to długotrwały proces, który wymaga od właściciela cierpliwości, konsekwencji, ale i wiedzy na ten temat. Nie ma co spodziewać się efektów po tygodniu. Należy także pamiętać, że zbyt szybkie odchudzanie nie jest zdrowe i należy tego unikać. Psiak powinien chudnąć stopniowo, dzięki czemu równowaga będzie zachowana. Po dojściu do docelowej wagi zaczyna się prawdziwa walka o utrzymanie docelowej masy. Wracanie do starych nawyków, porzucenie aktywności może spowodować efekt jo-jo i cała żmudna praca na nic i proces zaczyna się na nowo. Takie wahania wagi też nie są dobre i należy ich się wystrzegać. Dbaj o swojego czworonoga i jego wagę tak, aby dbać o jego zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne i cieszyć się długimi, wspólnymi latami.

Dodaj swój komentarz!

avatar