Konkurs na „Zieloną Oś”

6
537

130 tysięcy złotych – tyle miasto Tychy zamierza przeznaczyć na konkurs na zagospodarowanie centralnej części Zielonej Osi. To blisko 3-hektarowy obszar w centrum Tychów, zlokalizowany pomiędzy wykopem kolejowym, a deptakiem na osiedlach Natalia (N) i Olga (O).

Od samego początku planowania i budowy miasta Tychy Oś Zielona stanowiła jeden z najistotniejszych elementów jego struktury przestrzennej. To na niej oraz osi kolejowej w wykopie projektanci miasta oparli założenie kompozycji śródmieścia, a w sąsiedztwie ich przecięcia wskazali przyszłe centrum. Oś łączy zielonym klinem dwa parki: północny z południowym, lecz jeszcze nie została zagospodarowana w całości.

– Oś Zielona stanowi dobro kultury współczesnej chronione na mocy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przed zabudową. Oś ma być przestrzenią bezpieczną i atrakcyjną oraz ma stanowić wygodny ciąg pieszy łączący północną i południową część miasta – mówi Igor Śmietański – zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Zagospodarowanie Osi Zielonej będzie jednym z etapów realizacji nowego centrum miasta. – Chcemy, żeby Oś Zielona stała się jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych w Tychach. Jej rolą ma być przede wszystkim integracja mieszkańców dzięki atrakcyjnemu zagospodarowaniu opartym na zieleni, miejscach wypoczynku, rekreacji i spotkań, a także organizacji przeróżnych wydarzeń miejskich. Kluczowa jest realizacja oparta o najlepsze pomysły, dlatego wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich przygotujemy konkurs na zagospodarowanie centralnego odcinka Zielonej Osi – mówi Michał Lorbiecki pełnomocnik prezydenta ds. nowego centrum Miasta Tychy.

Władzom miasta zależy, by projektanci jak najlepiej poznali potrzeby mieszkańców.
– Dlatego wraz z dziećmi, młodzieżą i seniorami z Tychów wypracujemy społeczne założenia konkursowe, o czym będziemy informować wkrótce – dodaje Michał Lorbiecki.

Przez najbliższe 2-3 miesiące będą trwały prace nad przygotowaniem formalnym i merytorycznym konkursu. Po ogłoszeniu konkursu, będzie czas na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie (ok. 2 tygodnie), a potem na sprawdzanie wniosków, zapraszanie do udziału w konkursie, opracowywanie prac konkursowych i prace sądu konkursowego. Całość potrwa ok. 8-9 miesięcy. Autorzy zwycięskiej koncepcji zostaną zaproszeni do projektowania projektu wykonawczego zagospodarowania Zielonej Osi.

6 KOMENTARZE

  1. Proponuję budowę całego osiedla wieżowców i szklanych domów, aby było nowocześnie, a zarazem ktoś musi płacić podatki do budżetu miasta. Trawa i drzewa nie utrzymają wszystkich urzędów w mieście. W Tychach mamy całe zielone Paprocany, Żwaków Glinkę i Park Północny i Łabędzi , Urbanowice oraz hektary ogródków działkowych przy Oświęcimskiej

    • Taka propozycja już była, miasto chciało to sprzedać tłumacząc, że utzymanie nie użytków dużo kosztuje, ale po sprzeciwie mieszkańców zrezygnowano i teraz kombinują co z tym zrobić i zarobić $$$$.

  2. Najlepiej było by tam wybudować nowe lodowisko lub hale sportową które mogły by pomieścić między 4 a 6 tys kibiców

    • Po co nam tak wielkie obiekty? Mamy lodowisko o pojemności 2600 które w sezonie zasadniczym świeci pustkami, a w fazie play-off nie jest w stanie się wypełnić do końca. To samo z halą sportową. Widownia na 1200 , grają tam koszykarze, siatkarze czy piłkarze halowi, a kompletu nie było nigdy.

  3. Zielona Oś – nazwa sugeruje co się ma tam znaleźć. Drzewa, roślinność itp. to są rzeczy, które zachęcają do mieszkania w Tychach, przynajmniej mnie.

  4. Proszę jeśli ma przebiegać droga rowerowa zielonej osi proszę róbcie tak żeby droga rowerowa szła zawsze na środku a po obu stronach chodnik ponieważ ścieżka wytyczona po skrajnej prawej lub lewej powoduje ze
    Łażą właściciele psów lub piesi
    To nie jest tak ze piesi wchodzą bezpośrednio na drogę tylko taki wasz plan
    Dlatego deptak z osiedla N-O jest chłamem organizacyjnym
    Ponieważ na tej drodze rowerowej łażą wszyscy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.