Długi weekend z obchodami – najlepsze ujęcia

0
214

Obchody z okazji 103. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego rozpoczęły się z wielką pompą. Przez weekend w kilku tyskich dzielnicach świętowaliśmy tę uroczystość, zaś w Miejskim Parku Solidarności z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowano piknik.

Według ceremoniału wojskowego

Obchody rozpoczęła msza święta w parafii Krzyża Świętego w Czułowie, w której udział wzięli przedstawiciele miasta z przewodniczącą Rady Miasta Barbarą Konieczną, wiceprezydentem Maciejem Gramatyką i czułowskim radnym Józefem Twardzikiem na czele, liczni wojskowi w tym szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach ppłk Piotr Janosz oraz kompania honorowa 34. śląskiego dywizjonu rakietowego obrony powietrznej. Poczty sztandarowe wystawili: Miasto Tychy, Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Obecni na mszy tyszanie podkreślali swoje przywiązanie do Śląska, prezentując tradycyjne stroje kobiece czy górnicze galowe mundury. Nabożeństwo uświetniły występy chóru Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, chóru Cantate Deo oraz Orkiestry Wojskowej z Bytomia, która później poprowadziła defiladę pod pomnik Poległych Powstańców Śląskich. Warto również odnotować wyjątkowe kazanie, a raczej wykład z historii Śląska, które wygłosił ks. Antoni Klemens. – Sam jestem Ślązakiem i żywo interesuję się historią naszego regionu. Żeby zrozumieć, czym jest śląskość, czy też polskość na Śląsku, trzeba prześledzić naszą historię. Śląsk zawsze był bardzo europejski. Nasza ziemia leży na styku kilku kultur i należała do wielu księstw. Dlatego doskonale odnajdujemy się w kulturze niemieckiej, czeskiej czy polskiej. One nie są nam obce. Pomimo tego przez te setki lat nie zatraciliśmy swojej indywidualności i odrębności. Warto o tym pamiętać.

Po mszy defilada prowadzona przez kompanię honorową z kołowym transporterem opancerzonym Rosomak na czele udała się pod pomnik Poległych Powstańców Śląskich, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przypomniano historię pomnika, która sięga roku 1936, kiedy to czułowska grupa Związku Powstańców Śląskich rozpoczęła starania o jego utworzenie. Prowadzący odczytał również krótki rys historyczny, nawiązujący do wydarzeń sprzed 103 lat. Apel Pamięci odczytała por. Kinga Zając, po którym kompania honorowa oddała salwę dla uczczenia pamięci bohaterów powstań śląskich. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem. Kwiaty składali wicemarszałek senatu Gabriela Morawska-Stanecka, przedstawiciele władz miasta przewodnicząca rady Barbara Konieczna, wiceprezydent Maciej Gramatyka i radny Józef Twardzik; posłanka Bożena Borys-Szopa, przedstawiciele ugrupowań politycznych i klubów radnych, przedstawiciele szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy Czułowa, w tym Edward Kost i Jolanta Jara – wnukowie powstańców śląskich. Biorący udział w uroczystościach mieli również okazję podziwiać wystawione wozy bojowe w tym wyrzutnię rakiet WR-40 Langusta, wspomnianego Rosomaka i samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Obchody zorganizowali: radny Józef Twardzik, Wojskowe Centrum Rekrutacyjne w Tychach oraz Miejskie Centrum Kultury.

Piknik pomimo opadów

W minioną sobotę, mimo licznych opadów deszczu, w Parku Miejskim Solidarności odbył się piknik „Zostań żołnierzem. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa” zorganizowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Miejskie Centrum Kultury z okazji Święta Wojska. Piknik rozpoczęła europoseł Jadwiga Wiśniewska, odczytując list Ministra Obrony Narodowej. Podczas oficjalnych uroczystości Urząd Miasta Tychy reprezentował zastępca prezydenta Maciej Gramatyka, zaś Radę Miasta jej przewodnicząca Barbara Konieczna. – Drodzy wojskowi przyjaciele miasta Tychy – rozpoczął Maciej Gramatyka. – Spotykamy się po pandemicznej przerwie. Mam nadzieję, że w przyszłości już nic nie zakłóci naszych corocznych spotkań z okazji Święta Wojska Polskiego. Dziś mieszkańcy mają okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt, nowoczesne pojazdy bojowe, mogą wziąć udział w konkursach strzeleckich i skosztować wojskowej grochówki. Rolę wojska, o czym wspomniała pani poseł, odczytując list ministra, szczególnie teraz doceniamy, obserwując to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Żyliśmy przez lata w przekonaniu, że pokój to jest nasza przyszłość, coś co się nam należy. Ostatnie miesiące przeczą naszym wyobrażeniom. Dlatego dziękuję za pracę i doceniam wysiłek, jaki każdy żołnierz wkłada podczas wypełniania swoich obowiązków, bez względu na to, kto sprawuje władze w państwie. Bo wojsko przede wszystkim służy i chroni obywateli, a zatem nas wszystkich – mówił Maciej Gramatyka.

Wszystkim zebranym udanej zabawy życzył szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach ppłk Piotr Janosz. – Zebraliśmy na tyskim placu sporo jednostek wojskowych z każdego rodzaju sił zbrojnych. Siły zbrojne, zgodnie z nową ustawą będą zwiększały swój potencjał zarówno osobowy jak i sprzętowy pod względem tak ilościowym jak i jakościowym. Wszystkich chętnych zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą czy to bezpośrednio w budynku Wojskowego Centrum Rekrutacji czy w internecie i na naszych mediach społecznościowych.

Podczas pikniku w Tychach można było odwiedzić punkty promocyjne i rekrutacyjne, m.in.: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach, Oddziału Żandarmerii Wojskowej Jednostki Wojskowej Komandosów, 133. batalionu lekkiej piechoty w Cieszynie, 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, 5. Pułku Chemicznego, 18. Batalionu Powietrznodesantowego, 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz 34. śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej. Ponadto swoje stoiska wystawili Muzeum Śląskiego Września 1939 oraz Stowarzyszenie Husaria, zaś grupa Mażoretki Fantazja Ogrodzieniec zaprezentowała umiejętności akrobatyczne w paradnych strojach z elementami umundurowania galowego różnych służb i formacji.

Paprocany i Urbanowice

W niedzielę w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paprocanach odbyła się msza święta, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstańcze wydarzenia. Uroczystości rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego wspólnie z chórem Presto Cantabile pod dyrygenturą Dominiki Kawiorskiej, a po przypomnieniu historii sprzed 103 lat zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą. W imieniu Prezydenta Miasta Tychy kwiaty złożył jego zastępca Igor Śmietański, władze miasta reprezentowali również przewodnicząca rady Barbara Konieczna i wiceprzewodniczący rady Józef Twardzik. Wśród delegacji można było zobaczyć m.in. przedstawicieli rad osiedli Paprocany, Cielmice oraz Jaroszowice Urbanowice Wygorzele czy Młodzieżową Radę Miasta. Na zakończenie oddano cześć powstańcom minutą ciszy przy melodii „Śpij kolego”, po czym zebrani odśpiewali wspólnie z chórem pieśń „O ziemio ojców, o kraju drogi”.

W podobnym ceremoniale odbyły się poniedziałkowe obchody pod pomnikiem powstańców śląskich i pomordowanych przez niemieckiego okupanta w Urbanowicach. Obchodom towarzyszył występ Orkiestry Dętej KWK „Ziemowit” oraz zespołu „Urbanowiczanki” z Koła Gospodyń Wiejskich, który odśpiewał utwór „Tam, gdzie słonko”.

Wydarzeniem towarzyszącym miejskim obchodom był rajd rowerowy organizowany przez KTK Gronie.