Powstańcze obchody w Czułowie, Paprocanach i Urbanowicach

  0
  372
  Powstańczy sztandar towarzyszy obchodom rocznic śląskich zrywów.

  W najbliższych dniach w trzech tyskich dzielnicach organizowane będą obchody 103. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, połączone ze Świętem Wojska. Rozpoczną je piątkowe (12.08) uroczystości w Czułowie. Rozpoczną się one o godz. 17 mszą św. w czułowskim kościele pw. Krzyża Świętego, po której uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Poległych Powstańców przy ul. Katowickiej.

  – Zapraszamy zarówno na mszę, jak i uroczystości pod pomnikiem, które zaplanowano na godz. 18 – mówi radny Józef Twardzik, który tradycyjnie – wraz z Miejskim Centrum Kultury – organizuje powstańcze święto w dzielnicy. – Przewidujemy udział wojskowej orkiestry oraz kompanii reprezentacyjnej, uroczystość będzie przebiegać według ceremoniału wojskowego – dodaje.

  Dwa dni później, w niedzielę 14 sierpnia, kolejna odsłona odbędzie się w Paprocanach. Po mszy, która o godz. 17 odprawiona będzie w tamtejszym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, uczestnicy uroczystości zgromadzą się pod tablicą pamiątkową na ścianie Przedszkola nr 3 przy ul. Paprocańskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty. Z kolei w świąteczny poniedziałek, 15 sierpnia obchody przeniosą się do Urbanowic, gdzie o godz. 15 rozpocznie się uroczystość pod pomnikiem ku czci powstańców oraz pomordowanych przez hitlerowskiego okupanta.

  Tego samego dnia Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” organizuje powstańczy rajd rowerowy. O godz. 9 wszyscy chętni kolarze spotkają się pod Pomnikiem Powstańca na pl. Wolności, skąd wyruszą w trasę, która zakończy się ok. godz. 13 przy tablicy upamiętniającej setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski przy ul. Damrota.