Jakie są fazy snu i kiedy lepiej się nie rozbudzać?

0
219
Śpiąca kobieta

Ludzki sen wbrew pozorom jest bardzo skomplikowanym procesem składającym się z dwóch podstawowych faz, ale i również kilku cyklu. W celu lepszego wysypiania się warto dokładnie zapoznać się z charakterystyką naszego snu, aby móc wyciągać z niego jak najwięcej. W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać.

Jakie wyróżniamy fazy snu?

Na samym początku należy dokładnie określić, czym są fazy snu. W trakcie spania występują dwa wymienne stany, które określa się mianem faz. Podczas nich nasz organizm działa całkowicie inaczej.

Wyróżniamy poszczególne fazy:

NREM (Non-rapid eye movement) – faza o wolnych ruchach gałek ocznych, którą inaczej określa się snem wolnofalowym

REM (Rapid eye movement) – to inaczej faza szybkich ruchów gałek ocznych, określana jako sen paradoksalny.

Cykl snu

Jak już wspominaliśmy wcześniej, cykl snu człowieka przechodzi przez dwa wyżej wspomniane stany. Dokładna analiza odpoczynku nie jest szczególnie prosta, ponieważ w badaniach bierze się pod uwagę wiele czynników, takich jak ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni (głównie podbródkowych), ale i również bioelektryczną aktywność mózgu.

Według wielu badań odpoczynek dorosłego człowieka składa się od 2 do 6 cykli. Jednak jak wygląda przebieg cyklu w przypadku poszczególnych faz snu? Wychodzimy z wyjaśnieniem!

  • 1 stadium (zasypianie) – w tym czasie człowiek znajduje się na granicy czuwania i snu. Pojawiają się wolne ruchy gałek ocznych, ale i również nagłe skurcze mięśni
  • 2 stadium – moment ten przygotowuje człowieka do głębokiego snu. Temperatura ciała maleje, praca serca delikatnie zwalnia.
  • 3 stadium (wejście w fazę REM) – dopiero w tym stadium rozpoczyna się sen głęboki, podczas którego człowiek zaczyna prawdziwie odpoczywać. Mięśnie zostają całkowicie rozluźnione, a częstotliwość oddechów maleje. Warto również zwrócić uwagę na to, że obniża się ciśnienie krwi.

Po trzecim stadium osiąga się gazę REM, czyli moment, w którym gałki oczne pod powiekami poruszają się znacznie szybciej. To właśnie faza REM odpowiada za marzenia senne o wiele wyraźniejsze niż te występujące z fazy NREM.

Kiedy lepiej się nie wybudzać?

W celu osiągnięcia jak najlepszego odpoczynku warto zadbać o to, aby sen głęboki trwał jak najdłużej. Długość trwania poszczególnych stadiów może się całkowicie różnić w zależności od człowieka, dlatego warto dokładnie przeanalizować swój odpoczynek, aby móc dokładnie sprecyzować, ile czasu należy spędzić w łóżku. Jeżeli uda Ci się uzyskać dokładne informacje, to istnieją pewne sposoby na wydłużenie czasu snu głębokiego, a najlepszą propozycją będzie poznanie asortymentu, jaki oferuje sklep z materacami SypialniaPlus.pl. W ich bogatej ofercie z całą pewnością znajdziesz wygodne miejsce do spania, które będzie miało realny wpływ na przebieg wyżej wymienionych stadiów i faz.