Wyjazd w góry na tydzień – jak się przygotować?

0
68
Spacer po lesie

Wyczekany wyjazd w góry nadchodzi wielkimi krokami, więc czas zacząć przygotowania. Zastanawiasz się, od czego zacząć? W opracowaniu listy niezbędnych rzeczy i czynności, które warto podjąć przed wycieczką, pomoże Ci nasz poradnik. Przeczytaj i zyskaj pewność, że nic Cię nie zaskoczy!

Zadbaj przed wyjazdem o kondycję

Planujesz wyjazd w góry i masz ambitne plany? To fantastycznie, z pewnością czeka Cię mnóstwo pozytywnych wrażeń…. oczywiście, pod warunkiem że zadbasz o swoją kondycję. 7 dni podróżowania po górskich szlakach i pokonywanie sporych przewyższeń to dla organizmu spore obciążenie. Jeżeli nie chcesz, żeby zwiedzanie urokliwych zakątków Tatr, Bieszczad czy Sudetów przerodziło się w walkę z ogromnym zmęczeniem, bólem i zakwasami, zadbaj o swoją formę. Zresztą nie zakwasy są tu największym zagrożeniem. Brak ruchu i przygotowania mogą przyczynić się do powstania kontuzji, a wtedy stracisz nie tylko cenne wakacyjne chwile, ale i zdrowie.

Z Tychów do Zakopanego – uważaj na korki

Wybierając się do stolicy polskich Tatr z Tychów, wcześniej czy później trafisz na Zakopiankę, więc przygotuj się na korki albo zaplanuj swoją podróż z głową. Jak to zrobić? Największe korki tworzą się na drodze z Zakopanego do Krakowa w weekendy, kiedy ruch wakacyjny spotyka się z ruchem weekendowych wycieczkowiczów. Jeżeli więc masz taką możliwość, zdecyduj się na podróż do Zakopanego poza weekendem. Świetną decyzją jest wyjazd nad ranem i wyruszenie bezpośrednio na szlak. Z Tychów do Zakopanego przy pomyślnych wiatrach dotrzesz w 2,5 godziny, więc energii na całodzienną wyprawę na pewno Ci wystarczy. Przed wyjazdem pamiętaj też o sprawdzeniu aktualności ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – jeśli jest nieważne, grożą Ci wysokie grzywny. Przeczytaj, jakie są kary za brak OC.

Wyjazd w góry na tydzień a odzież – jak się przygotować?

Wypad w góry na tydzień wymaga odpowiedniego przygotowania i wyposażenia się w niezbędną odzież. W ciągu tygodnia pogoda może zmienić się wiele razy, nie tylko z dnia na dzień, ale nawet z godziny na godzinę, więc trzeba się przygotować na każdą ewentualność. Podstawą są oczywiście nieprzemakalne buty (najlepiej 2 sprawdzone pary), nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i skarpety za kostkę. Pakując się, nie zapomnij zgromadzić różnorodnych ciuchów, a więc takich, które przydadzą się w upalny dzień, ale i takich, które uratują Cię podczas wiatru bądź gwałtownego spadku temperatury czy w trakcie burzy.

Wyposaż się w niezbędne akcesoria i prowiant

Akcesoria, bez których nie warto wybierać się na szlak, to kurtka z membraną przeciwdeszczową lub peleryna, specjalne plastry na odciski (znajdziesz je w aptekach), krem z filtrem oraz mapa – tradycyjna lub na telefon (najlepiej pobrana w wersji do korzystania offline). Wyjątkowo przydatne są też kijki. W przypadku, gdy wybierasz się w wyższe partie gór, weź ze sobą również kask, który uratuje Cię przed spadającymi kamieniami. Nie zapomnij o odpowiednim zapasie wysokoenergetycznego pożywienia i wodzie. Wszystko to zapakuj w wysokojakościowy i pojemny plecak, najlepiej ze stelażem.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak czasem sytuacje kryzysowe pojawiają się niezależnie od podejmowanych działań prewencyjnych. Właśnie dlatego musisz mieć w swoim plecaku dobrze wyposażoną apteczkę. Dodatkowo pobierz na telefon aplikację Na ratunek, dzięki której szybko wezwiesz pomoc. Pamiętaj o bieżącym sprawdzaniu prognozy pogody. Wyjeżdżając z Tychów w góry, zadbaj o nienaganny stan pojazdu i aktualne ubezpieczenie. Jeżeli niedługo upływa jego ważność, kalkulator OC ułatwi Ci znalezienie najlepszej oferty.

Dodaj swój komentarz!

avatar