Proste jak gra dla dzieci – wywiad z wiceprezydent nt. akcji „Gram w kolory”

0
172
Hanna Skoczylas zastępca prezydenta Tychów do spraw zrównoważonego rozwoju.

„Procent odpadów jakie powinniśmy poddać recyklingowi, rośnie z roku na rok. Każdego dnia podejmujemy decyzję, który odpad ma trafić do którego pojemnika. Baterie, przeterminowane leki, meble, gruz budowlany, pozostałości po remoncie… Niektóre śmieci sprawiają nam szczególne problemy. Sprawdź zasady segregacji oraz co można oddać do PSZOK-u. Wprowadź reguły gry w kolory w swoim domu” – informują napisy na plakatach, będących częścią nowej odsłony kampanii informacyjnoedukacyjnej „SegreAguj”, tym razem pod hasłem „Gram w kolory”. Na ten temat rozmawiamy z Hanną Skoczylas, zastępcą prezydenta Tychów do spraw zrównoważonego rozwoju.

tychy.pl: Rozpoczęto kolejną kampanię dotyczącą segregacji odpadów. Jak wygląda sytuacja w mieście pod tym względem?

Hanna Skoczylas: – Wspólne starania, nas urzędników oraz mieszkańców, przynoszą efekty. To widać na przestrzeni ostatnich lat, podczas których notujemy zmniejszający się procent ilości odpadów zmieszanych. W 2016 r. było ich 64%, a w 2021 już tylko 49%. Dziękuję mieszkańcom naszego miasta za tak odpowiedzialne podejście do tematu segregacji odpadów. To jednak wciąż za mało. Musimy segregować więcej. Według unijnych dyrektyw w 2035 r. odsetek odpadów zmieszanych nie powinien przekraczać 35%. Natomiast według danych udostępnionych przez Eurostat, w ubiegłym roku w Polsce zmieszane odpady stanowiły 66,2%. Przed nami więc jeszcze dużo pracy. Dlatego prowadzimy kampanię informacyjno-edukacyjną „SegreAguj” oraz angażujemy się w liczne projekty, które mają na celu rozwijanie ekologicznej świadomości mieszkańców.

Na czym ma polegać tegoroczna odsłona kampanii „Gramy w kolory”

– Hasło tegorocznej kampanii ma uświadomić mieszkańcom, że tak naprawdę segregacja śmieci może być łatwa jak gra dla dzieci. Pod warunkiem, że znamy zasady tej gry, dlatego główny akcent kampanii stawiamy na wypracowanie dobrych nawyków i rozpowszechnienie informacji na temat segregacji i miejskiej bazy wiedzy na ten temat. W przestrzeni miasta możemy zauważyć autobusy z kolorowymi grafikami i hasłami kampanii oraz grafiki na przystankowych citylightach. W najbliższych dniach rozpocznie się również dystrybucja plakatów i elektrostatycznych ulotek, które możemy przyłożyć bez ryzyka zniszczenia do każdej powierzchni: ściany, lodówki czy drzwi mebli kuchennych. Materiały trafią do tyskich wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz ogródków działkowych. Segregacja śmieci to nasz wspólny obowiązek: gminy, wspólnot, spółdzielni i mieszkańców. Planujemy także inne działania m.in. konferencję ekspercką, podczas której będziemy rozmawiać o problemach związanych z segregacją odpadów.

Wspomniała pani o miejskiej bazie wiedzy na temat recyklingu. Jak i gdzie można z niej korzystać?

– Wszystko dostępne jest na stronie internetowej umtychy.pl/odpady oraz w aplikacji EcoHarmonogram. To bardzo intuicyjne narzędzie i spore ułatwienie dla mieszkańców. Zamiast zastanawiać się gdzie wrzucić opakowanie po jogurcie czy waciki – możemy łatwo to sprawdzić. Na naszej stronie internetowej w zakładce „Dla mieszkańców”/„Środowisko”/„Odpady” publikujemy informacje na temat odbiorów odpadów, zasad działania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz aktualnych akcji prowadzonych przez miasto takich jak np. „Choinka z pozytywną energią”, w ramach których miasto rozdało 500 bonów na choinki w zamian za zużyte baterie. Na wspomnianej stronie znajdują się również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, lista uciążliwych odpadów i sposoby radzenia sobie z nimi i co bardzo ważne – opłaty, jakie ponosimy za odbiór odpadów. Niestety, te mogą stale rosnąć, jeżeli wszyscy nie będziemy segregować odpadów, które produkujemy.

Dodaj swój komentarz!

avatar