Jak stworzyć porządny radiowęzeł szkolny?

0
70
Nadawanie audycji w radiostacji

Radiowęzeł szkolny najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak niezawodny system rozgłoszeniowy, który umożliwia nie tylko emisję muzyki, ale również komunikatów głosowych. Aby stworzyć niezawodny radiowęzeł w pierwszej kolejności należy oczywiście rozejrzeć się za niezbędnym sprzętem.

Dlaczego warto?

Radiowęzeł szkolny jest najprostszym i najszybszym sposobem na przekazanie uczniom ważnych komunikatów, które związane są bezpośrednio z aktualnymi wydarzeniami. Warto wspomnieć również o tym, że profesjonalne nagłośnienie oświatowe może przydać się w sytuacjach zagrożenia. To właśnie dzięki radiowęzłowi można poinformować uczniów, w jaki sposób mają zachować się w niebezpiecznej sytuacji. Tego typu możliwości nie zapewnią oczywiście zwykłe systemy alarmowe. Nie można zapominać również o tym, że dzięki radiowęzłowi szkolnemu każda przerwa będzie przyjemniejsza. W urodziny lub walentynki można wysyłać również muzyczne dedykacje. Radiowęzeł szkolny jest doskonałą okazją do włączenia uczniów w prace społeczne. Pamiętać należy o tym, że wokół nagłośnienia radiowęzła gromadzą się nie tylko redaktorzy i prezenterzy, ale również początkujący reporterzy i specjaliści od nagłośnienia.

Jak w rzeczywistości działa radiowęzeł?

Zaawansowanie systemu rozgłoszeniowego zależy oczywiście od wielkości danego obiektu, który ma zostać nagłośniony. Głównym elementem jest oczywiście niezawodny wzmacniacz miksujący, który wyposażony jest w odpowiednie wejście mikrofonowe i głośniki ścienne (sufitowe). Jak łatwo się domyślić im większy jest obszar szkoły, tym więcej głośników musi znaleźć się w zestawie nagłośnieniowym. Najprostszym rozwiązaniem jest założenie tylko jednej strefy nagłośnienia. Bardziej zaawansowane są systemy, gdzie nagłośniony jest nie tylko korytarz, ale również główne aule, sale lekcyjne, czy sale gimnastyczne.

Prezenterka radiowa nadająca audycję

Jaki sprzęt wybrać?

Najważniejszym elementem radiowęzła jest oczywiście porządny wzmacniacz. Klastyczne instalacje radiowęzłowe najczęściej realizowane są w standardowej technice 100V. Największym atutem tego rozwiązania jest nie tylko wygoda i prosty montaż, ale również to, że bardzo łatwo jest wyliczyć rzeczywiste zapotrzebowanie mocy wzmacniacza. Radiowęzeł szkolny spełniać będzie swoje zadania tylko wtedy, gdy moc wzmacniacza będzie wyższa albo równa sumie mocy wszystkich głośników. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać nowoczesny wzmacniacz, który posiada funkcję strefowej regulacji głośności. Dzięki tej opcji możliwe będzie wydzielenie konkretnych przestrzeni, do którym w czasie rzeczywistym będzie można kierować komunikaty. Dzięki portom USB lub łączności bezprzewodowej do wzmacniacza bez problemu podłączymy nie tylko mikrofon, ale również laptopa.

Jakie głośniki wybrać?

Jak wspomniano powyżej suma mocy głośników nie może przekroczyć mocy wzmacniacza. W salach lekcyjnych, czy też w pokoju nauczycielskim w zupełności wystarczą głośniki o mocy 5W. Jeżeli chodzi o korytarze to można postawić na głośniki o mocy 10W albo 20 W. Głośniki o większej mocy pozwolą zachować większe odstępy. Dzięki mocniejszym głośnikom zdecydowanie łatwiej będzie przebić się przez szkolny gwar. Najbezpieczniejszym wyborem jest oczywiście profesjonalny sprzęt od renomowanych producentów, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Osoby, które nie wiedzą jakie urządzenia wybrać, aby stworzyć profesjonalny radiowęzeł mogą zawsze skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy. W sprzedaży dostępne są również gotowe zestawy nagłośnieniowe, które sprawdzą się w mniejszych i większych szkołach.

Dodaj swój komentarz!

avatar