„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” – wspólna akcja śląskich policjantów

0
232

30 czerwca funkcjonariusze policji w Tychach rozpoczęli kampanię społeczno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, którą prowadzą w Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany. Równoległe kampanie o tej samej nazwie prowadzone są m.in. w: Bielsku-Białej, Bieruniu, Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Katowicach, Rybniku i Żywcu.

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” – czym jest kampania?

Kampania społeczno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych. Na czym polega kampania i co jest celem spotkań z przedstawicielami służb mundurowych? – Celem spotkań jest promowanie wśród dzieci bezpiecznych zachowań podczas wakacyjnych zabaw. Wizyta policjantów wywołuje zawsze wiele emocji u najmłodszych, którzy mogą także zobaczyć policyjny radiowóz z bliska. Dzieci mają okazję porozmawiać z policjantami o bezpiecznym wypoczynku – mówi aspirant sztabowy Barbara Kołodziejczyk z Komendy Miejskiej Policji w Tychach.
Akcja poświęcona bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą ma na celu propagowanie właściwego zachowania w pobliżu akwenów, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków i utonięć.

Nie tylko bezpieczeństwo nad wodą – uwaga na oszustów

Akcja prowadzona przez policjantów z całego Śląska skupia się nie tylko na bezpieczeństwie nad wodą. Jednym z punktów poruszanych podczas spotkań z funkcjonariuszami jest problem oszustów i wyłudzania pieniędzy na wakacyjne pensjonaty, które nigdy nie istniały.  – Coraz częściej, planując urlop, korzystamy z ofert internetowych. Można wśród nich znaleźć atrakcyjne ośrodki, hotele i pensjonaty, ale zdarzają się również ogłoszenia, zamieszczone przez oszustów, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek – mówi Barbara Kołodziejczyk. – Zanim przelejemy pieniądze za pobyt, warto zweryfikować, czy dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukajmy obiektu na mapie internetowej, sprawdźmy jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzać organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Można to zrobić w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Również w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny autokaru, który wiezie dzieci na wakacje, można otrzymać bezpłatną informację, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową – dodaje.

Bezpieczeństwo w podróży

Oprócz pogadanki dotyczącej wody i bezpieczeństwa, nie zabrakło także ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa podczas podróży. – Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą – opowiada aspirant sztabowy. Barbara Kołodziejczyk.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Zabezpieczenie mieszkania

Kolejny punkt, o którym przypominają funkcjonariusze tyskiej policji podczas akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, to zabezpieczenie mieszkania przed wyjazdem. Warto sprawdzić, czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętać należy również o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Mundurowi swoją uwagę skupili na tych najmłodszych, którzy są najbardziej narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa podczas wakacyjnych szaleństw. – Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu – mówi Barbara Kołodziejczyk. – Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem. Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych: www.ore.edu.pl, www.kbpn.gov.pl, www.dopalaczeinfo.pl, oraz www.narkomania.org.pl. Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 – wieńczy aspirant sztabowy Barbara Kołodziejczyk z Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” potrwa przez cały okres wakacyjny. Tyscy policjanci będą dostępni dla mieszkańców naszego miasta w Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany. Dla najmłodszych przygotowano specjalne atrakcje. Można z bliska obejrzeć radiowóz, kajdanki, odznakę i inne policyjne sprzęty. Ale przede wszystkim, dowiedzieć się, aby wypoczywać  bezpiecznie i z głową. Kampania prowadzona jest w dwóch językach –  polskim i ukraińskim, pamiętając o przybyszach z Ukrainy, którzy przyjechali do Tychów po 24 lutego 2022 roku, aby oni również mogli czuć się bezpiecznie nad wodą.

Zdjęcia: tychy.policja.gov.pl