TTF posumował rok 2021

0
293
Fot. Kamil Peszat

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne w Spółdzielczym Domu Kultury Tęcza podsumowało ostatni rok swojej działalności. Z tej okazji wydano fotograficzny zin oraz odbył się pokaz zdjęć członków towarzystwa. W wydarzeniu uczestniczył Tomasz Jodłowski, honorowy członek TTF oraz fotograf swego czasu związany z tyską prasą.

Kilkadziesiąt członków TTF wraz z zaproszonymi gośćmi wypełnili salę SDK Tęcza, gdzie odbyła się premiera fotograficznego zina. Wszyscy uczestnicy otrzymali egzemplarz, których wydrukowano 250 sztuk. – Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że zin ukazał się w takiej formie dzięki środkom Miasta Tychy, które pozyskaliśmy w ramach programu grantowego Tyskie Inicjatywy Kulturalne. TTF i pomysł na zin dostał najwięcej punktów ze wszystkich zgłoszonych projektów – mówił Marcin Zimnal prezes TTF. – Środki te przeznaczyliśmy na druk i wysokiej jakości papier, zaś za profesjonalny skład i projekt graficzny odpowiada Atelier Idel czyli Agnieszka Seidel-Kożuch. Zin oczywiście trafi do tyskich instytucji kultury, bibliotek, jak również będziemy go rozdawać podczas naszych licznych spotkań i warsztatów – dodał prezes Zimnal. Skoro o warsztatach mowa, poinformowano zebranych gości, że już 16 lipca w Muzeum Miejskim w Tychach odbędą się warsztaty z honorowym członkiem TTF Rafałem Klimkiewiczem zatytułowane „Fotoszafot”. Tematem będzie selekcja i edycja powstającego lub gotowego już materiału zdjęciowego. W sierpniu zaś powróci „Nightspotting” czyli nocne fotografowanie miasta, które TTF organizuje wraz z PKM Tychy. Jesienią zaś odbędą się warsztaty fotografii otworkowej poprowadzone przez Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapę. Warto dodać, że wspomniane wydarzenia są przeznaczone nie tylko dla członków TTF i zapisać się może każdy. Jedynym ograniczeniem jest liczba wolnych miejsc.

Sporo wydarzeń pomimo pandemii.

Podczas spotkania przypomniano również liczne wydarzenia, jakie TTF zorganizował na przestrzeli roku 2021. W maju, po zniesieniu obostrzeń, cykl warsztatów rozpoczął wspomniany Rafał Klimiewicz, który omówił pracę nad materiałem opracowanym pod reportaż fotograficzny. Następnie odbyły się zajęcia ze cyjanotypia czyli z techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza prowadzone przez Iwonę Germanek i Darka Zakrzewskiego. W lipcu Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa pokazali zdjęcia tworzące ich wspólny cykl „Obrazy metafor” oraz swoje autorskie projekty. Miłośnicy fotografii górskiej spotkali się też z Karolem Nienartowiczem. O książkach fotograficznych i wystawach opowiadali Anna Pilawska-Sita i Michał Sita. Tomek Jodłowski poprowadził warsztaty z selekcji i wyboru zdjęć. Zeszłoroczny cykl warsztatów zakończył się spotkaniem ze Sławojem Dubielem, który uczył jak archiwizować negatywy.

– Zin jest rodzajem nieprofesjonalnej publikacji tworzonej przez miłośników jakiegoś tematu np. fotografii – opowiadał o premierowym wydawnictwie Marcin Zimnal. – Mianem zina fotograficznego określa się nie tylko mniej lub bardziej regularnie wydawane czasopisma, ale także „jednorazowe” publikacje wydane w niskim nakładzie i standardzie druku niższym niż w przypadku tradycyjnych wydawnictw, np. brak twardej okładki, mniejsza ilość stron. W naszym zinie znalazły się kadry autorstwa 18 osób, w tym honorowych członków stowarzyszenia: Tomasza Jodłowskiego i Rafała Klimkiewicza – dodał.

Podczas pokazu zdjęć przedstawiono zeszłoroczny dorobek fotograficzny członków Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, zachowując kolejność zastosowaną w zinie. Jacek Boczar zaprezentował swoje wielokrotne ekspozycje, z którymi jest kojarzony, Magdalena Borucka pokazała reportaż z prac nad muralem przedstawiającym Ryśka Riedla, który powstał na ścianie bloku przy ul. Fitelberga 14, Piotr Fankidejski podzielił się fotografią uliczną z różnych zakątków świata, Dominik Gajda zinterpretował fotograficznie fragment wierszu Haliny Poświatowskiej, Tomasz Jodłowski zadał fotograficzną zagadkę (kto zidentyfikuje miejsce zrobienia zdjęcia może liczyć na upominek od fotografa – kontakt info@ttf.tychy.pl), Rafał Klimkiewicz przedstawił kadr z reportażu o pandemicznych realiach, Ewelina Kosma spojrzała na marsze równości, Grzegorz Krzysztofik pochwalił się efektami pracy nad projektem „Śląsk taneczny”, Wojciech Lasak zmierzył się z astrofotografią i martwą naturą, Altea Leszczyńska zademonstrowała serię portretów, Urszula Lisińska panoramowała nasze miasto, Izabella Pacek zajęła się makrofotografią natury, Janusz Panejko tłumaczył czym jest wolność, Bartłomiej Rokstein bawił się malowaniem światłem, Agnieszka Seidel-Kożuch przedstawiła cykl „Leć, jedź, siedź”, Piotr Witkowski zmierzył się z tematem natura, Marcin Zimnal pochwalił się dorobkiem fotografii z Parku Śląskiego, a Tomasz Ziobro pokazał jak widzi śląskie hałdy.

Spotkanie pokazało, jak prężnie działa Tyskie Towarzystwo Fotograficzne oraz jak bardzo potrzebne są takie działania w naszym mieście.