Wyciek z ucha dziecka – co może być powodem? Co może pomóc?

0
49
Czyszczenie ucha niemowlęcia

Wyciek z ucha dziecka może mieć charakter krwisty, ropny, surowiczy lub śluzowy. To objaw, który wzbudza niepokój u większości rodziców – czy słusznie? Dowiedz się, o czym może świadczyć wyciek wydzieliny z ucha u dziecka i sprawdź, jak radzić sobie z tym problemem.

O czym świadczy wyciek z ucha dziecka? Przyczyny i objawy wycieku wydzieliny z ucha

Wyciek z ucha dziecka może sygnalizować rozwój stanu zapalnego ucha zewnętrznego lub środkowego. Płynna substancja, która wycieka z przewodu słuchowego zewnętrznego, może być:

  • krwista – wyciek krwistej wydzieliny z ucha dziecka zwykle jest oznaką doznanego urazu mechanicznego lub podrażnienia. Może świadczyć np. o rozerwaniu błony bębenkowej. Małe dzieci często wkładają do ucha różne przedmioty np. małe, ostro zakończone elementy zabawek, co może prowadzić do uszkodzenia kanału słuchowego i wycieku krwi. Jako że ciało obce zwiększa ryzyko rozwoju stanu zapalnego, wydzielina może przybrać krwisto-ropną postać. Pamiętaj, jeśli wyciek krwi z ucha dziecka nastąpi bezpośrednio po uderzeniu w głowę, konieczna jest pilna interwencja medyczna, gdyż może to świadczyć o uszkodzeniu twarzoczaszki,
  • surowicza – w przypadku surowiczego wycieku z ucha o wodnistej konsystencji dziecka przyczyną problemu może być alergia. Alergiczne zapalenie ucha może rozwinąć się na skutek nietolerancji pokarmowej lub po ekspozycji na alergen wziewny np. pyłki traw i drzew, czy sierść zwierząt domowych. Do innych objawów alergii należy łuszczenie, zaczerwienienie i podrażnienie skóry w okolicy ucha, świąd uszu, obrzęk przewodu słuchowego. Surowiczy charakter wydzieliny czasami jest też oznaką półpaśca ucha, wywołanego przez wirusa VZV. U dzieci chorych na to schorzenie pojawia się bolesna, pęcherzykowata wysypka na skórze małżowiny usznej, ból ucha, zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia odczuwania smaku,
  • ropna – żółta lub zielonkawa wydzielina z ucha najczęściej wskazuje na zakażenie bakteryjne (rzadziej grzybicze).  Może mieć bardzo nieprzyjemny, intensywny zapach. Ropny wyciek z ucha dziecka może oznaczać perforację błony bębenkowej (jej pęknięcie/przedziurawienie) i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. W przeciwnym razie może dojść do trwałego upośledzenia słuchu dziecka,
  • śluzowa – mętny, śluzowy wyciek z ucha o białawej barwie najczęściej świadczy o uszkodzeniu błony bębenkowej w związku z gwałtowną zmianą ciśnienia (np. podczas lotu samolotem).

Jak leczyć wyciek wydzieliny z ucha dziecka?

Wyciek z ucha zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. W ustaleniu przyczyny wycieku ucha pomocne jest m.in. badanie otoskopowe (wziernikowanie ucha), które może przeprowadzić zarówno lekarz rodzinny, pediatra, jak i laryngolog. Jeśli wyciek z ucha dziecka ma związek z urazem głowy, konieczne jest też wykonanie badań obrazowych.

W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotykoterapię (niekiedy wykonuje się też badanie bakteriologiczne, aby ustalić rodzaj bakterii, która wywołała chorobę i dobrać odpowiednie antybiotyki). U dzieci z infekcją  grzybiczą pomocne są leki przeciwgrzybicze. Bardzo ważne jest też dbanie o higienę uszu dziecka. W razie stwierdzenia podłoża alergicznego konieczne jest unikanie kontaktu z czynnikiem alergizującym oraz przyjmowanie leków na alergię (m.in. przeciwobrzękowe).

Ból ucha towarzyszący wyciekowi wydzieliny mogą złagodzić też krople do uszu dla dzieci LIX z lidokainą – substancją o działaniu przeciwbólowym i glicerolem, który osusza przewód słuchowy. To wyrób medyczny do stosowania miejscowego, który jest łatwy w aplikacji i daje szybkie efekty (już po kilku minutach dziecko odczuje wyraźną ulgę w postaci zmniejszenia bólu). Sprawdza się przy stanach zapalnych, które objawiają się dolegliwościami bólowymi, obrzękiem i świądem ucha.

Dodaj swój komentarz!

avatar