„Ujarzmić gwiazdy” – warsztaty astrofotograficzne

2
156
Fot. UM Tychy.

W sobotę 4 czerwca w Muzeum Miejskim w Tychach odbędą się warsztaty astrofotografii z Michałem Kałużnym. Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

Jak zachęca sam Michał Kałużny: – Niesamowite, ile tajemnic kryje nocne niebo. Każde nowe zdjęcia, każda kolejna noc jest czymś niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju. Aparat powoli pozwala nam odkrywać odległe zakątki tajemniczego wszechświata – tak odległe, że nasza wyobraźnia nie jest w stanie tego pojąć. Zbieramy fotony przemierzające miliony lat świetlnych, od obiektów które być może już dawno nie istnieją – mówi.

Warsztaty wprowadzą do tematu astrofotografii i obserwacji nocnego nieba. Będzie można poznać rodzaje astrofotografii. Prowadzący opowie o miejscach, czasie i ciekawych obiektach na rozpoczęcie swojej przygody z astrofotografią, a także podpowie, jak ich szukać na niebie. Zaprezentuje też podstawowy sprzęt, czyli czym i jak fotografować nocne niebo. Uzupełnieniem będą wiadomości o podstawowych technikach obróbki, np. tworzeniu startrailsów. Nie zabraknie krótkiego omówienia aplikacji ułatwiających wyszukiwanie obiektów nocnego nieba . Będzie także czas na pytania od uczestniczek i uczestników warsztatów.

Warsztaty poprowadzi Michał Kałużny – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografia (dyplom w pracowni intermedialnej prof. Stefana Wojneckiego i prof. Krzysztofa Baranowskiego). Zajmuje się fotografią oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto i video. Specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba, korzystając z najprostszych urządzeń do rejestracji nieba aż po zaawansowane skomputeryzowane teleskopy – używa do tego całej gamy różnorodnych teleskopów i detektorów (od analogowych po profesjonalne kamery z matrycą CCD). Biegle też włada oprogramowaniem do obróbki zdjęć astronomicznych. Jest właścicielem samodzielnie zaprojektowanego i zbudowanego obserwatorium astronomicznego.

Program

data: 4 czerwca 2022 (sobota), godz. 10.00–19.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
zapisy: info@ttf.tychy.pl
wstęp wolny

organizator:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Muzeum Miejskie w Tychach

partner:
Tychy Press Photo

Źródło: umtychy.pl

Grzegorz
Grzegorz

Astrologiczne, serio?

Robert
Robert

Błąd w tytule – nie „astrologiczne” lecz raczej „astronomiczne” lub „astrofotograficzne”.