Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

0
131
Kolorowe potrawy

Zmiana nawyków żywieniowych jest trudnym wyzwaniem, które wymaga wcześniejszego przygotowania, konsekwencji i systematyczności. Warto uświadomić sobie, że nie da się ich zmienić z dnia na dzień, dlatego też dobrze zastosować metodę małych kroków i codziennie wprowadzać nowy – zdrowy nawyk żywieniowy i eliminować z codziennej diety niezdrowe produkty spożywcze.

Zdrowe żywienie – od czego zacząć?

Zanim zaczniemy wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe do swojego życia, warto wcześniej się do tego dobrze przygotować. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy lub zmagamy się z różnymi problemami zdrowotnymi (np. cukrzycą, alergiami pokarmowymi czy wysokim cholesterolem), to warto wybrać się wcześniej do dietetyka, który ułoży nam dietę, dostosowaną do naszych potrzeb żywieniowych. Z kolei jeśli po prostu chcemy zdrowo się odżywiać, to powinniśmy zacząć od wizyty w sklepie ze zdrową żywnością. Tego typu sklepy charakteryzują się bogatym asortymentem – znajdziemy w nich różnego rodzaju mąk (w tym również bezglutenowe), kasze, gotowe posiłki, batony proteinowe, żywność certyfikowaną i wiele innych produktów spożywczych.

Wdrożenie racjonalnych nawyków żywieniowych najlepiej przeprowadzać metodą małych kroczków. Wbrew pozorom nie jest to równoznaczne z rezygnacją z tego, co najsmaczniejsze. Zdrowe żywienie nie oznacza też głodowania i nieustannego liczenia kalorii.

Zmiana myślenia to podstawa

Ważnym elementem w zmianie nawyków żywieniowych paradoksalnie jest zmiana myślenia. Jeśli naszym najważniejszym celem jest utrata zbędnych kilogramów, to może się okazać, że odpuścimy wówczas, gdy wskazówka wagi pokaże zadowalającą wartość liczbową. Z kolei w zmianie nawyków żywieniowych najważniejsze jest to, by włączyć je na stałe do swojego życia i odtwarzać je automatycznie, bez zastanawiania się nad tym, czy coś jest zdrowe, czy wręcz przeciwnie. Dlatego też warto uświadomić sobie jaki wpływ na nasze zdrowie ma dieta, w tym produkty wysokoprzetworzone – fast-foody, słodzone napoje gazowane, słodycze czy też słodkie przekąski. Jeśli już poznamy zalety zdrowego odżywiania, to znacznie łatwiej będzie nam wdrożyć je do swojego życia.

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Stałe pory posiłków

Jednym z najważniejszych nawyków żywieniowych jest dbałość o regularność posiłków. Dzięki dostarczaniu organizmowi właściwej dawki kalorii i substancji odżywczych o stałych porach nie musi on magazynować energii w postaci tkanki tłuszczowej na wypadek głodowania. Takie „programowanie” żywieniowe jest zdrowe dla naszego organizmu. Oprócz tego ważne jest to, by nie jeść w pośpiechu i delektować się posiłkiem. Zaleca się jeść jedno danie przez ok. 20 minut – dzięki temu zjemy mniej, gdyż nasz mózg dostanie sygnał, że jesteśmy już nasyceni.

Właściwa liczba posiłków

Wielu dietetyków jest zdania, że nasz codzienny jadłospis powinien składać się łącznie z 5 posiłków, w tym trzech głównych: śniadania, obiadu i kolacji i dwóch dodatkowych: drugiego śniadania i podwieczorku. Ważne jest to, by przerwy pomiędzy poszczególnymi posiłkami wynosiły ok. 3 h. Dzięki zastosowaniu się do tej ważnej zasady wyeliminujemy ryzyko podjadania pomiędzy posiłkami i sięgania po niezdrowe przekąski.

Nawadnianie organizmu

Według szacunków osoby dorosłe powinny dostarczać organizmowi  ok. 1,5-2 l wody dziennie. Przy czym warto pamiętać, że najlepiej pić wodę niegazowaną (mineralną lub źródlaną). Niemniej jednak źródłem wody są również owoce i warzywa, a także inne napoje, które wypijamy w ciągu dnia, w tym m.in. kawa i herbata.

Urozmaicanie diety

Jeśli chcemy się zdrowo odżywiać, to niekoniecznie musimy od razu dokładnie liczyć kalorie i wartość odżywczą poszczególnych posiłków. Wystarczy, że zadbamy o urozmaicenie swojej diety, czyli komponowanie dań z produktów z różnych grup spożywczych. Mowa tu o zbożach (kaszach, makaronie i pieczywie), warzywach i owocach, przetworach mlecznych, mięsie, rybach i jajach, a także tłuszczach zwierzęcych. Warto przy tym pamiętać o ich właściwej obróbce, w tym zwłaszcza o unikaniu smażenia w głębokim tłuszczu.