IX Tyski Festiwal Słowa LOGOS Fest – edycja Stachura

0
292

W środę 25 maja rozpocznie się IX Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST. Tegoroczna edycja inspiracje czerpie z twórczości Edwarda Stachury, którego 85. rocznicę urodzin obchodzić będziemy w sierpniu tego roku.

Istotą Festiwalu Logos od początku jego istnienia jest słowo. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest twórczości Edwarda Stachury.

– Stachura w twórczości literackiej stworzył własną filozofię, łącząc zachwyt nad życiem z silnym poczuciem tragizmu. Na kartach swych powieści wykreował bohatera – samotnego wędrowca, odrzucającego życiową stabilizację, człowieka wolnego, pełnego podziwu dla przyrody i człowieczeństwa, a zarazem lęku przed wyzwaniami współczesnej cywilizacji –  mówi Piotr Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach i pomysłodawca festiwalu.

Festiwal inauguruje spektakl „Cała jaskrawość” w reżyserii Aliny Moś-Kerger w środę 25 maja. To pierwsza powieść Edwarda Stachury osadzona w realiach peerelowskiej prowincji, pełna refleksji natury egzystencjalnej, pytań o sens istnienia, istotę miłości i śmierci.

IX LOGOS FEST zakończy koncert w reżyserii Jerzego Satanowskiego pt. „Edward Stachura. Między mną a mgłą” w niedzielę 29 maja o godzinie 18.00 w Teatrze Małym Tychy. Przed spektaklem odbędzie się Gala Wręczenia Nagród Turnieju Recytatorskiego.

Bilety na festiwal dostępne są tutaj.

PROGRAM FESTIWALU

 • 25 maja, godz. 18.00
  spektakl „Cała jaskrawość”, reż. Alina Moś-Kerger, Teatr Mały, Tychy
 • 26 maja, godz. 18.00
  spektakl „Piękny nieczuły”, reż. Edward Wojtaszek, Teatr Polonia w Warszawie
 • 26 maja, godz. 20.00
  „Dialog o słowie” – rozmowa Teresy Drozdy z Janem Kondrakiem
 • 27 maja, godz. 18.00
  pokaz filmu „Siekierezada” (1985), reż. Witold Leszczyński
 • 27 maja, godz. 20.00
  „Dialog o słowie” – rozmowa Teresy Drozdy z dr. Jakubem Beczkiem
 • 28 maja, godz. 18.00
  widowisko literackie „Wszystko jest poezja”, reż. Paweł Drzewiecki
 • 28 maja, godz. 20.00
  „Dialog o słowie” – rozmowa Teresy Drozdy z Jerzym Satanowskim
 • 29 maja, godz. 18.00
  spektakl muzyczny „Edward Stachura. Między mną a mgłą”, reż. Jerzy Satanowski

Na deskach Teatru Małego wystąpią lubiani aktorzy, m.in. znana również z seriali telewizyjnych Kamila Baar, Paweł Drzewiecki i Michał Majnowicz.

Źródło: umtychy.pl