Warsztaty Epsilon w Tychach już dostępne

0
343
Fot. Piotr Podsiadły

Realizacja projektu Profilaktyczno-Wychowawczego Epsilon w Tychach rozpoczęła się w październiku 2021 roku. Początkowo swym zasięgiem objęła głównie klasy I-II szkół podstawowych, które zgłosiły się do projektu. W 2022 roku, w ramach drugiej edycji projektu, akcja obejmuje przede wszystkim uczniów klas III szkół podstawowych, które zdecydowały się wziąć udział w programie. Zaproszenie do czynnego udziału w warsztatach (w latach 2021-2022) przyjęło aż 10 tyskich szkół podstawowych.

Warsztaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym roku ponad 580 uczniów z tyskich szkół klas I-II oraz 35 wychowawców wzięło udział w zajęciach wykorzystujących technikę dramy edukacyjnej, dyskusji sterowanej, treningu umiejętności wprowadzenia „rytuałów klasowych”. Szkolenie dotyczyło również realizacji umowy klasowej dotyczącej wzorów zachowania w sytuacjach konfliktowych. Do tegorocznej edycji zgłoszone zostało 22 klasy, czyli ponad 390 uczniów.

O programie:

Centrum Innowacyjnej Profilaktyki Epsilon od 2001 roku prowadzi warsztaty profilaktyczne dla dzieci. W 2013 roku uzyskali wspólną rekomendację takich instytucji jak: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Ośrodek Rozwoju Edukacji, a ich program Profilaktyczno-Wychowawczy Epsilon trafił do ogólnopolskiego systemu rekomendacyjnego. Uzyskał wsparcie w zakresie profilaktyki uniwersalnej i profilaktyki zdrowia psychicznego.

W ramach kolejnej edycji programu Profilaktyczno-Wychowawczego Epsilon, uczniowie tyskich szkół podstawowych poznają takie zagadnienia, jak: rozwijanie umiejętności skutecznego radzenia sobie z trudnościami życiowymi, rozwiązywanie konfliktów, budowanie dobrych relacji z rówieśnikami, zwiększanie poczucia własnej wartości. Oprócz uczniów w wieku 7-9 lat w programie uczestniczą także wychowawcy klas biorących udział w warsztatach i ich rodzice.

Schemat funkcjonowania warsztatów.

Epsilon składa się z trzech modułów. Schemat każdego z nich wygląda identycznie:

  • praca z uczniami w wymiarze 8 godzin (dwuetapowe warsztaty dla pojedynczych grup klasowych). Pierwszy etap – 3 godziny, drugi etap – 2 godziny oraz działania realizowane przez wychowawcę w ramach lekcji wychowawczych, w oparciu o otrzymane materiały – 3 godziny.
  • konsultacje i szkolenie dla wychowawców klas – łącznie 10 godzin.
  • praca z rodzicami w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne – 2 godziny.

Dlaczego powstała akcja i jakie niesie za sobą korzyści.

Wieloletnia praca z dziećmi pozwoliła twórcom programu zaobserwować tak negatywne zjawiska wśród młodzieży jak: przemoc (wyśmiewanie, przezwiska, brak tolerancji wobec innych, bicie), nieumiejętność rozwiązywania sytuacji trudnych w kontaktach z rówieśnikami oraz problemy z wyrażaniem własnych emocji. Te wszystkie zachowania wynikają z zaburzonych i nierównych relacji wśród rówieśników, a także z utrudnionych relacji wychowawca – dziecko, wychowawca – klasa. W szczególności dzieci postrzegane w grupie jako „inne” lub „złe” często „wypadają” z życia klasy lub wzmacniają swoje negatywne zachowania, zamykają się w sobie. To także relacje domowe. Oprócz kłopotów domowych dzieci pochodzących z tzw. „rodzin problemowych” coraz częstszymi zjawiskami są: brak czasu ze strony rodziców, niekonsekwencja w wychowaniu oraz zaburzone relacje rodzinne.

Odpowiedzią na te wszystkie problemy jest Program Profilaktyczno-Wychowawczy Epsilon, który pozwala zwrócić uwagę na:

  • doskonalenie komunikacji w klasie i budowanie pozytywnego klimatu w grupie,
  • wypracowanie umiejętności rozwiązywania trudności w relacjach,
  • konstruktywność w formułowaniu oczekiwań wobec siebie i innych,
  • rozpoznawanie i nazywanie emocji, umiejętności mówienia o emocjach,
  • doświadczanie pozytywnej współpracy i wzmacnianie poczucia przynależności do grupy,
  • wzmacnianie prawidłowych norm zachowania.

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci musi mierzyć się ze zjawiskiem alienacji, krytyką ze strony rówieśników lub nauczycieli. Niejednokrotnie zdarza im się zetknąć także z zawiedzionymi nadziejami swoich rodziców. Najbardziej dotyka to tych najmłodszych, którzy dopiero poznają życie i jego uroki. Dlatego powstał program Epsilon. Więcej informacji na temat akcji tutaj.