Obchody Dnia Strażaka

0
294
Fot. Piotr Podsiadły

12 maja z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej oraz Dnia Strażaka w jednostce PSP w Tychach odbyły się uroczystości.

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią wirusa SARS-CoV-2,  tyscy strażacy znów mogli odbyć tradycyjną zbiórkę i świętować Dzień Strażaka. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wiceprezydent miasta Tychy Maciej Gramatyka, radny Sejmiku Śląskiego Piotr Czarnynoga, komendanci Państwowej Straży Pożarnej z całego Śląska, z Oświęcimia oraz emerytowani strażacy.

Ceremonia rozpoczęła się od uroczystego wniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej, odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego i wywieszenia flagi na maszt. Następnie rozpoczęły się oficjalne przemówienia.

Jako pierwszy przemawiał Komendant Miejski PSP w Tychach st. bryg. Piotr Szojda: – „Dobroć jest czymś bardzo prostym. Być zawsze do dyspozycji drugich. Nigdy nie szukać samego siebie”. Te słowa idealnie wpisują się w to, co robią strażacy. W naszą służbę, poświęcenie i każdorazowo podejmowany trud związany z ratowaniem życia, zdrowia i mienia. Także z empatią na ludzkie cierpienie, jaką każdy strażak emanuje. Ostatni rok był dla nas wszystkich niezwykle trudnym rokiem. Nasi strażacy wspomagali służby Państwowego Ratownictwa Medycznego i służby sanitarno-emidemiologiczne, będąc niejednokrotnie na pierwszej linii. Pomagaliśmy w dystrybucji maseczek i najpotrzebniejszych rzeczy do szkół, przedszkoli i żłobków. Dowoziliśmy tlen medyczny do szpitali. Część naszych strażaków, którzy są ratownikami medycznymi, pomagali również w szpitalach covidowych w Katowicach. W związku z zaistniałą sytuacją na wschodzie, to także pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. Zakres naszych zadań poszerzył się zatem znacznie o te wszystkie dodatkowe obowiązki – kontynuował.

Kolejnym punktem programu była krótka lekcja historii i geneza powstania ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku oraz odznaczenia i awanse strażaków z Tychów. W formie podziękowań za pomoc i dofinansowanie PSP pamiątkowe odznaczenia otrzymał również Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba, wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka czy marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Jako drugi swoje przemówienie wygłosił Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów: -Chciałbym szczerze podziękować za waszą pracę i służbę. Określenie „gaszenie pożarów” w ostatnich latach nabrało zupełnie innego znaczenia dzięki wam. Tymi pożarami nie były tylko te związane z ogniem. Pierwszym z nich była pandemia. Często zastępowaliście karetki pogotowia, ze względu na to, że pogotowie nie było w stanie dojechać, bo medycy zajęci byli pacjentami covidowymi. To był ten pierwszy pożar, gdzie mogliśmy na was liczyć, co było niesamowite. Robiliście to wszystko z narażeniem własnego zdrowia i życia. Wydawałoby się, że już nas nie spotka nic takiego, z czym mielibyśmy sobie nie poradzić. Ale wtedy wybuchła wojna w Ukrainie. Pomagaliście w różnego rodzaju sprawach, często tych najbardziej prozaicznych, jak dostarczanie łóżek piętrowych. Gratuluję wszystkim tym, którzy zostali nagrodzeni za pracę, służbę na rzecz mieszkańców. To wyjątkowa praca. Poświęcenie, ofiarność, z narażeniem swojego zdrowia i życia. Jesteście w tych sytuacjach, które ja sobie mogę tylko wyobrazić, a wy w nich uczestniczycie. W tych ludzkich dramatach – kontynuował.

Następnym przemawiającym był bryg. Arkadiusz Krzemiński, zastępca śląskiego komendanta PSP: – To, jakie zadania wykonują strażacy, świadczy o tym, jak ważnym jesteście ogniwem, jeśli chodzi o system obrony cywilnej i ochrony ludności kraju. W obecnej sytuacji podczas kryzysu humanitarnego, związanego z działaniami wojennymi w Ukrainie, daliście kolejny dowód na to, że zawsze można na was liczyć. Swoim profesjonalizmem i oddaniem potraficie pokonać wszelkie trudności – opowiadał.

Ostatnim przemawiającym do zgromadzonych pod budynkiem PSP Tychy był Piotr Czarnynoga, radny Sejmiku Śląskiego: – Jesteście dla nas podporą w codziennych zagrożeniach. Nie tylko tych związanych z ogniem, także tych wojennych. Życzę wam wszystkim czujnej opieki świętego Floriana, żebyście z każdej akcji, z każdej sytuacji wychodzili bez uszczerbku na zdrowiu. Najlepsze życzenia od wojewody, od marszałka. Jesteście ważni dla bezpieczeństwa województwa śląskiego – opowiadał.

Po uroczystościach związanych z honorowymi odznaczeniami oraz przemówieniami przyszedł czas na dalsze punkty programu. Od godziny 14 do 18 każdy mieszkaniec miasta, który wybrał się na obchody Dnia Strażaka, mógł poznać, na czym polega ta praca. Można było porozmawiać ze strażakami, wsiąść do wielu pojazdów strażackich udostępnionych dla ludzi specjalnie w tym dniu, a także przymierzyć strój strażaka. W harmonogramie uroczystości znalazły się także pokaz ratownictwa technicznego, gaszenia oleju i pierwszej pomocy. Niespodzianką przygotowaną przez strażaków dla najmłodszych mieszkańców miasta była możliwość lania wodą z węża strażackiego. Zgromadzeni na Dniu Strażaka mogli także liczyć na poczęstunek. W tym celu przygotowano kuchnię polową, w której wydawano… grochówkę.

 

Dodaj swój komentarz!

avatar