Z Tychów do NHL – spotkanie z Mariuszem Czerkawskim

0
176

Tyska Galeria Sportu zaprasza na spotkanie z Mariuszem Czerkawskim – pierwszym polskim hokeistą w NHL. Rozmowa z gwiazdą odbędzie się 13 maja o godzinie 19:00 i będzie miała charakter sportowej rozgrzewki przed tegoroczną odsłoną Europejskiej Nocy Muzeów. Spotkanie poprowadzi Piotr Zawadzki.

Mariusz Czerkawski urodził się 13 kwietnia 1972 roku w Radomsku. Jego rodzice szybko przeprowadzili się do Tychów, gdzie uczył się gry w hokeja. Już jako siedemnastolatek zadebiutował w barwach GKS Tychy w polskiej lidze. Niemal od razu można było dostrzec, że to olbrzymi talent. Imponował techniką, szybkością i dojrzałością, jak na tak młodego wówczas zawodnika.

Wielką karierę rozpoczął w 1990 roku, gdy zakupiło go Djursgaarden Sztokholm – mistrz Szwecji i zdobywca Pucharu Europy. Z listy draftowej NHL już w czerwcu 1991 roku pozyskało go Boston Bruins. Został wybrany do NHL w drafcie w piątej rundzie (106 pozycja). Za Oceanem zadebiutował jednak dopiero 2.5 roku później, 9 kwietnia 1994 roku w przegranym przez „Misie” meczu z Tampa Bay Lightning. Stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dostąpił zaszczytu gry w najbardziej prestiżowej hokejowej lidze świata. Występował również m.in. w Edmonton Oilers, New York Islanders, Montreal Canadiens i Toronto Maple Leafs. Grał w reprezentacji Polski, m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w Albertville (1992) i na pięciu turniejach mistrzostw świata.

Spotkanie w TSG to niepowtarzalna okazja do wysłuchania wielu historii i anegdot z czasów gry Mariusza Czerkawskiego w NHL, lecz nie tylko. Będzie można również zadać mu kilka pytań i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Z okazji 50. urodzin Czerkawskiego przygotowano rozmowy z gośćmi specjalnymi oraz pokaz unikalnych, niepublikowanych dotąd zdjęć i materiałów filmowych. Gratka dla wszystkich sympatyków hokeja w Tychach, by poznać, porozmawiać z jednym z najlepszych polskich hokeistów w historii.

Arkadiusz Dębowski

Dodaj swój komentarz!

avatar