Tyszanie sadzą drzewa nowego pokolenia

0
297
Fot. TZUK

We wtorek 10 maja o godzinie 12:00 w Parku Suble rozpoczęło się rodzinne sadzenie drzew. Potrwa ono do 13 maja. Podczas tych dni tyszanie, którym w 2021 roku urodziło się dziecko, posadzą prawie 90 drzew w 9 różnych lokalizacjach miasta. Akcja zrodziła się z pomysłu Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Pierwszego dnia sadzenia drzew mieszkańcy w parku Suble sadzili wiśnie, głogi i brzozy, które, jak mówi Agnieszka Lyszczok z TZUK, są drzewami symbolicznymi. – To są drzewa symboliczne, nasze rodzime tyskie. Zachęciliśmy rodziny do tego, aby wzięły udział w tym przedsięwzięciu. Pielęgnacja i podlewanie pozostaje po stronie TZUK. Będziemy tak dbać, aby te nasze dzieci rosły nam w zdrowiu – opowiadała.

Pomysł z sadzeniem drzew ma nie tylko charakter symboliczny, ale również stanowi inicjatywę obywatelską. Spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców, którzy zaangażowali się w sadzenie drzew, wraz ze swoimi dziećmi.

Pozytywny odzew ze strony mieszkańców cieszy władze miasta, bo to świadczy nie tylko o wartościach rodzinnych tyszan, ale także o przywiązaniu do środowiska, którym się otaczają. Spośród ponad 400 zgłoszeń trzeba było wyłonić kilkadziesiąt rodzin.

– Z jednej strony zaskoczenie, ale z drugiej strony liczyliśmy na zainteresowanie akcją – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta miasta Tychy. – Zwiększyliśmy ilość drzewek do posadzenia. Cieszymy się tym, że mieszkańcy miasta chcą się podzielić z nami taką radosną chwilą, jaką jest urodzenie dziecka. Nas cieszy każde nowe urodzenie, z uwagi na to, że to jest nowy mieszkaniec miasta – dopowiada.

Władze Tychów mają nadzieję na to, że tych mieszkańców będzie co roku przybywać, a tym samym akcja rodzinnego sadzenia drzew przerodzi się w tradycję.

Nasadzenia w kolejnych, wybranych przez mieszkańców lokalizacjach, odbędą się w następujących terminach:

11 maja

12:00 park Górniczy

14:00 Park Niedźwiadków

16:00 Burschego

 

12 maja

12:00 Rodzinny Park bł. Karoliny

14:00 Park Jaworek

16:00 Ciąg pieszo – jezdny NO od strony łąki

 

13 maja

12:00 Park Miejski Solidarności

15:00 ul. Nad Jeziorem Paprocany

Arkadiusz Dębowski

Dodaj swój komentarz!

avatar