Wiek pojazdu – jak wpływa na cenę polisy OC?

0
81
Samochód Citroen

Czy wiek pojazdu ma znaczenie dla ubezpieczyciela i jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki? Jak zapewne się domyślasz, wiek samochodu to jedno z głównych kryteriów określających cenę ubezpieczenia OC. Młodzi kierowcy często kupują auta kilkunastoletnie, bo są tanie i można na nich zaoszczędzić. Najczęściej jednak rozczarowanie przychodzi w chwili wizyty u ubezpieczyciela.

Niestety stawka określana jest na podstawie licznych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wiek pojazdu ma na nią wpływ, bo zgodnie ze statystykami policji, stary samochód ma większą szansę na uczestniczenie w wypadku od kilkuletniego auta czy nowego pojazdu z salonu. Im wyższe ryzyko, tym niestety więcej trzeba zapłacić za polisę OC.

Dlaczego wiek pojazdu wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Przed kupnem nowego pojazdu zawsze warto sprawdzić wiek samochodu oraz to, ile wynieść może jego ubezpieczenie. Zwykle kilkunastoletnie auta są stosunkowo tanie, ale za to ich cenę OC można liczyć w ogromnych kwotach, nieakceptowalnych dla wielu młodych kierowców. Najczęściej zadawane pytania w tej kwestii skupiają się oczywiście wokół tego, dlaczego tak się dzieje.

W głównej mierze jest to skutek awaryjności leciwych samochodów. Często się psują, dzieją się z nimi nieprzewidywalne rzeczy, a to prowadzić może do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Statystyki policyjne pokazują, że samochody osobowe, które mają już swoje lata, o wiele częściej uczestniczą w zdarzeniach drogowych niż nowe pojazdy, pełne nowoczesnych systemów chroniących np. przed kolizjami czy stłuczkami.

Towarzystwa ubezpieczeniowe podnoszą cenę OC wraz z tym, jak wzrasta rocznik auta. Dzięki temu w kryzysowej sytuacji nie poniosą znacznych szkód finansowych i będą odpowiednio przygotowane do wypłaty ubezpieczenia.

Więcej na temat tego, jak wiek pojazdu wpływa na ubezpieczenie OC, znajdziesz na stronie http://ubezpieczenie24.org/ubezpieczenie-auta-powyzej-25-lat-gdzie-znalezc/.

Wiek samochodu i kierowcy odgrywa bardzo ważną rolę przy obliczaniu kosztów

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, średnia cena OC zależy nie tylko od rocznika samochodu. Wpływ na to ma także wiek kierowcy – im jest on młodszy, tym więcej będzie musiał zapłacić. Dlaczego tak to wygląda?

W tym przypadku również towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się kwestią ryzyka. Młodzi kierowcy nie mają jeszcze doświadczenia w prowadzeniu samochodów, a do tego w ich przypadku może pojawić się większa pokusa do łamania przepisów, np. szybką jazdą. To może z kolei sprzyjać wypadkom, przed którym ubezpieczyciele wolą się chronić.

Nie oznacza to jednak, że młodzi kierowcy muszą płacić każdego roku fortunę na ubezpieczenie starego samochodu, który kupili za bezcen. Przede wszystkim trzeba jednak wiedzieć, gdzie znaleźć najlepsze oferty i jak zostać objętym odpowiednimi zniżkami.

Jak młodzi kierowcy mogą znaleźć najtańsze ubezpieczenie?

Ubezpieczenie24.org to serwis, w którym uda Ci się znaleźć najkorzystniejsze oferty ubezpieczeniowe w kraju. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie zasady, którymi powinieneś kierować się podczas dokonywania wyboru, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

Podstawą w tym przypadku są wyżej wspomniane zniżki. Nie uda Ci się zdobyć tej za doświadczenie za kierownicą, ale koszty znacznie obniży np. współwłaściciel, który na koncie ma wieloletnią, bezszkodową jazdę. Często również o wiele wyższe koszty ubezpieczenia są w dużych miastach, więc jeśli na co dzień mieszkasz w mniejszej miejscowości, to tam zarejestruj swój samochód.