Chóry z Bochni i Wrocławia najlepsze

0
207

To był wyjątkowy konkurs chórów – dla jednych był on pierwszym konkursem odbywającym się „na żywo” od rozpoczęcia pandemii, dla innych daleką wyprawą na niemal drugi koniec Polski, dla wszystkich jednak z pewnością stanowił wyczekiwany czas. Zakończył się Ogólnopolski Konkurs Chórów 31. Tyskich Wieczorów Kolędowych – w Tychach gościliśmy w sobotę 8 chórów z całego kraju.

W sobotnie popołudnie poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Chórów 31. Tyskich Wieczorów Kolędowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Podczas pierwszego etapu konkursu (w wersji on-line), spośród 29 zgłoszonych zespołów, do drugiego – już na żywo – zaproszono dziewięć z nich, z czego w sobotę, 15 stycznia, przed Jury w składzie:

• ks. prof. dr hab. Antoni Reginek
• mgr Tadeusz Piszek
• prof. zw. dr hab. Jan Ballarin
• dr Dominika Kawiorska
zaprezentowało się 8 chórów. Po wysłuchaniu występów, Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce ex aequo:
Chór Męski Cantores Sancti Nicolai z Bochni
Chór kameralny Piú Mosso z Wrocławia

II miejsce ex aequo:
Chór Dominanta UE w Krakowie
Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej

III miejsce ex aequo:
Chór Con Fuoco z Pszczyny
Chór Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego z Poznania

Ponadto, wyróżnienia honorowe trafiły do:
Zespół Chóralny SonArte z Radlina
Chór Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie

Jury pragnie zaznaczyć wyjątkowo wysoki poziom wszystkich prezentacji konkursowych
i składa wyrazy uznania dla zespołów, podkreślając fakt, że pomimo trudnej sytuacji pandemicznej przyjechały z całej Polski, by wziąć udział w II etapie konkursu. Podkreślono dobór oryginalnego repertuaru, stałe poszukiwania nowych utworów i nowych opracowań oraz współczesnych aranżacji. Nagrody i dyplomy ufundowało Miasto Tychy oraz Miejskie Centrum Kultury w Tychach.
Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach, tu też zgromadzonej publiczności zaprezentowali się laureaci. Niestety, z powodu niedyspozycji artystów, nie odbyła się druga część wieńczącego 31. Tyskie Wieczory Kolędowe koncertu „Gloria in excelsis Deo”.

Źródło: MCK Tychy, fot. Włodzimierz Chrzanowski