Czym wyróżniają się kosmetyki naturalne?

0
30

Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie naturalnej pielęgnacji, postawienie na produkty certyfikowane, które powstają ze składników pochodzenia ekologicznego. Kosmetyki nakładane na skórę mają ogromny wpływ na jej wygląd i kondycję. Warto zaufać naturze i pożegnać się z chemicznymi specyfikami, obfitującymi w szkodliwe substancje, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Sklepy oferują bogactwo i różnorodność asortymentu, dzięki czemu dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Kosmetyki naturalne są uniwersalne, mogą być stosowane przez każdego, niezależnie od wieku i płci. Są odpowiednie nawet dla dzieci.

Po czym poznać naturalne kosmetyki?

W większości przypadków w kosmetykach naturalnych znajdują się składniki organiczne, pozyskane z upraw ekologicznych. Do produkcji kosmetyków naturalnych sięga się przede wszystkim po produkty pochodzenia roślinnego. Mogą mieć one postać estrów, ekstraktów, olejów, hydrolatów, esencji, wyciągów. W składzie znajdują się substancje pozyskane z mórz i oceanów, przykładem są algi i sole. Do produkcji kosmetyków naturalnych sięga się również po substancje odzwierzęce, ale otrzymuje się je z żywych zwierząt. Popularnymi składnikami są miód, propolis, mleko, wosk, lanolina, mleczko pszczele. Często można znaleźć w składzie surowce otrzymywane z minerałów. Mają one postać nieorganicznych soli i tlenków. Kosmetyk naturalny cechuje się zawartością naturalnych olejków eterycznych, które pełnią funkcję zapachową, służą także jako konserwant, posiadają różne właściwości kosmetyczne i nawet dermatologiczne. Kosmetyki są barwione naturalnymi pigmentami. W ich składzie można znaleźć emulgatory, hydrolizaty protein, produkty poddane fermentacji, emolienty, substancje konsystencjotwórcze. Nie brakuje też konserwantów, które wydłużają trwałość kosmetyku, ale są bezpieczne, nie powodują niepożądanych reakcji alergicznych. Składniki w kosmetykach naturalnych mogą być poddawane fermentacji, destylacji, mieleniu, suszeniu, ekstrakcji.

Dlaczego warto postawić na naturalne kosmetyki?

W przypadku kosmetyków naturalnych można liczyć na bezpieczny skład. Nie znajdują się w nich substancje podrażniające skórę, zatykające pory, uczulające, uszkadzające naturalną barierę hydrolipidową. Naturalna pielęgnacja przeciwdziała przesuszeniu skóry, zaczerwienieniom, pękającym naczynkom, wypryskom, nadmiernej produkcji sebum. Można liczyć na poprawę kondycji skóry, włosów, paznokci. Kosmetyki naturalne nie działają tylko powierzchownie, wnikają do głębszych warstw skóry/włosów, co przekłada się na większą skuteczność. Uzyskane efekty utrzymują się przez długi czas. Nie zawierają syntetycznych składników, które zaburzają pracy skóry i gospodarki hormonalnej. Nie trzeba martwić się o to, że w składzie znajdą się substancje rakotwórcze. Stosowanie kosmetyków naturalnych jest sposobem na odżywienie skóry, jej nawilżenie, uelastycznienie, ujędrnienie, wygładzenie.

W składzie znajdują się łagodne substancje, często hipoalergiczne. Naturalna pielęgnacja to sposób na uchronienie się przed podrażnieniami skóry, jej swędzeniem, pieczeniem, łuszczeniem. Kosmetyki naturalne obfitują w cenne ekstrakty roślinne, olejki eteryczne i oleje zimnotłoczone. Brak chemicznych substancji sprawia, że rzadko uczulają, chyba że ktoś ma alergię na konkretny składnik. Kosmetyków nie testuje się na zwierzętach, są przyjazne dla środowiska. Do produkcji ich opakowań sięga się najczęściej po surowce wtórne, które mogą zostać poddane recyklingowi. Do zalet zaliczyć można również uniwersalność, szerokie zastosowanie. Kosmetyki naturalne mogą być używane przez każdego, sprawdzą się nawet w przypadku noworodków. Znajduje się nich mnóstwo substancji aktywnych, co przekłada się na ich wysoką skuteczność działania.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania kosmetyków naturalnych?

Podczas wybierania kosmetyku naturalnego należy mieć na uwadze przede wszystkim jego skład. Powinien być on prosty i przejrzysty. Jeśli widnieją na etykiecie jakieś enigmatyczne nazwy, to należy zachować ostrożność. Istotne jest to, aby składniki były organiczne, czyli z upraw ekologicznych. Mile widziane będą certyfikaty, ale nie jest to koniecznością. Unikać należy produktów, które zawierają sztuczne konserwanty typu parabeny, formaldehyd. Kosmetyki naturalne nie powinny mieć w składzie barwników syntetycznych, oleju mineralnego, parafiny, wazeliny, glikolu propylenowego, PEG-ów, silikonów, EDTA, karbomerów, SLES, pochodnych syntetycznych kwasów i alkoholi tłuszczowych. W kosmetyku mineralnym mogą znajdować się składniki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego.

https://dbay.pl/zdrowie-i-uroda/kosmetyki-i-akcesoria/

Dodaj swój komentarz!

avatar