W niedzielę ruszają Tyskie Wieczory Kolędowe

0
377

Siedem koncertów i konkurs chórów – tak wygląda harmonogram festiwalu kolędowego, którego 31. edycja trwać będzie od 9 do 15 stycznia. Wśród zaproszonych artystów m.in. Magda Steczkowska, Grażyna Auguścik oraz zespoły Trebunie Tutki i Camerata Silesia.

Tyskie Wieczory Kolędowe powracają po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Organizator, którym niezmiennie jest Miejskie Centrum Kultury, zaprasza w siedem styczniowych wieczorów do miejscowych kościołów na wspólne śpiewanie pieśni bożonarodzeniowych.

Festiwal rozpocznie koncert inauguracyjny, który – podobnie jak w ostatnich edycjach – odbędzie się 9 stycznia w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny przy ul. Tischnera. Po zaplanowanej na godz. 17 mszy Tyskie Wieczory Kolędowe rozpocznie znakomity Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Następnego dnia impreza przeniesie się do kościoła św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej, gdzie o godz. 19 (msza o godz. 18.30) w programie „Kolędowo” wystąpi jedna z sióstr Steczkowskich – Magda.

We wtorek, 11 stycznia w programie festiwalu coś dla siebie znajdą fani jazzu, a ściślej świetnej jazzowej wokalistki Grażyny Auguścik. O godz. 19 wraz z zespołem Bester Quartet zaśpiewa ona w kościele św. Rodziny przy ul. Elfów. W środę (12.01) natomiast kolędy w stylu góralskim zaprezentują słynne Trebunie Tutki. Ekipa z Białego Dunajca pojawi się o godz. 18 w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe przy pl. Zbawiciela.

Czwartkowy koncert zwyczajowo odbywa się w parafii ewangelicko-augsburskiej pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Burschego i podobnie będzie w tym roku. U ewangelików o godz. 18.30 zaśpiewa zespół CDN – Cantate Deo Następni, który zaprezentuje program „Wspólne kolędowanie”. Z kolei w piątek (14 stycznia) w urbanowickim kościele pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask z recitalem organowym wystąpi Paweł Seligman, po czym zaśpiewa żeński zespół Ale Cantare z gminy Zamość.

Sobota, 15 stycznia rozpocznie się od przesłuchań konkursowych chórów. W tym roku spośród 29 nadesłanych zgłoszeń video, do udziału w konkursie zaproszono dziewięć chórów z Kielc, Miechowa, Rybnika, Wrocławia, Bochni, Poznania, Pszczyny, Radlina i Krakowa. Będą oni „przesłuchiwani” przez jury w sobotę od godz. 9 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 przy ul. Hlonda 1. W roli oceniających wystąpią: Tadeusz Piszek, Jan Ballarin, Tomasz Giedwiłło, Dominika Kawiorska i Henryk Jan Botor.

31. Tyskie Wieczory Kolędowe zakończy sobotni koncert finałowy o godz. 15.30 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rynku. W pierwszej części wystąpią laureaci konkursy chórów, a po ceremonii wręczenia nagród usłyszymy kolędy w aranżacji Henryka Jana Botora w wykonaniu Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy i solistów: Dawida Biwo (baryton), Jolanty Kowalskiej (sopran), i Michała Botora (organy, pozytyw). Całością dyrygował będzie  dyrektor artystyczny TWK Henryk Jan Botor, który we wstępie do festiwalowego katalogu napisał: „Niech dźwięki kolęd uwielbią Nowonarodzonego Jezusa. W tym tak trudnym okresie leczmy serca kolędą, jak mówi jedna ze strof pięknego wiersza. Z nich tchnie Radość, Pokój, Dobro, Nadzieja i co najważniejsze Boża Miłość! Gloria in excelsis Deo et in terra Pax hominibus bone voluntatis! Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli!”

Dodaj swój komentarz!

avatar