Regeneracja wtryskiwaczy – czy opłaca się naprawiać wtryskiwacze?

0
21
Naprawa wtryskiwaczy

Wiele czynników może wpływać na problemy z wtryskiem paliwa. Należą do nich m. in.: nieprawidłowy sposób eksploatacji pojazdu, zła jakość stosowanego paliwa, rdzewienie oraz zanieczyszczenia tego podzespołu. Wymiana wtrysków jest niestety dość kosztowna. Na szczęście jednak nie zawsze konieczna, ponieważ istnieje dla niej dobra alternatywa: regeneracja wtryskiwaczy. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Czy jednak jest skuteczne?

Czy możliwa jest naprawa wtryskiwaczy?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Regeneracja i naprawa wtrysków jest możliwa, jednak o jej skuteczności decyduje stopień zużycia i stan techniczny tej części. Nie bez znaczenia jest także to, z jakiego rodzajem awarią mamy do czynienia. Ogólna zasada mówi jednak, że im mniej zaawansowane uszkodzenia, tym większa szansa na powodzenie naprawy. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na pierwsze symptomy mogące sugerować nieprawidłowości w działaniu wtryskiwaczy.

Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

  • po odpaleniu silnik nie pracuje równo
  • odczuwamy wibracje w pozycji “luz”
  • pojawiają się tzw. falujące obroty
  • z rury wydechowej wydostają się spaliny w kolorze czarnym
  • w trakcie jazdy autem odczuwalne są spadki mocy
  • zapala się kontrolka “check engine”
  • występują problemy z uruchomieniem silnika, auto nie odpala.

Gdy wystąpi któryś z powyższych problemów, warto podjąć działania związane z naprawą wtryskiwaczy. Niestety wadliwe działanie tego podzespołu może skutkować zmianami ciśnienia i niedrożnością systemu odpowiedzialnego za wtrysk paliwa, co rozpoznamy po charakterystycznym stukocie. Może dojść również do wypalenia tłoków w silniku oraz uszkodzeń w komorze spalania. Dlatego też sygnałów o nieprawidłowo działających wtryskiwaczach nie należy bagatelizować.

Na czym polega diagnostyka wtryskiwaczy?

Kiedy tylko zauważymy niepokojące objawy i podejrzewamy nieprawidłowości w działaniu wtryskiwaczy, warto powierzyć pojazd sprawdzonemu serwisowi, który przeprowadzi proces diagnostyczny. Polega on na: demontażu wtryskiwaczy, czyszczeniu jego elementów ultradźwiękami i z zastosowaniem metody wysokociśnieniowej, ustaleniu stanu technicznego poszczególnych części z naciskiem na badanie konstrukcji i analizę pod względem występowania korozji czy też uszkodzeń mechanicznych, wykonaniu testu komputerowego.

Naprawa wtryskiwaczy – im szybciej, tym lepiej

Wczesne wykrycie wad w układzie paliwowym zwiększa szanse na skuteczną naprawę oraz minimalizuje nasze wydatki. Czym później, tym niestety zakres awarii i koszty naprawy rosną. Niewykryte nieprawidłowości prowadzić mogą bowiem konieczności zakupu nowych wtrysków paliwa oraz do uszkodzenia silnika.

Czy warto naprawiać wtryskiwacze?

Tak, ponieważ regeneracja wtryskiwaczy chroni samochód przed dalszymi awariami w układzie paliwowym i silniku oraz pozwala zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy. Dodatkowo naprawa istniejących wtryskiwaczy jest też rozwiązaniem bardziej ekologicznym od produkcji zupełnie nowych części.

Aby jednak nie dopuścić do zaawansowanych uszkodzeń, najlepszym sposobem jest właściwa eksploatacja samochodu, unikanie ciągłego stania w korkach, regularne wymiany olejów oraz filtrów, a także używanie paliwa wysokiej jakości. Niestety doświadczenie pokazuje, że wielu kierowców oszczędza na paliwie. Jest to jednak oszczędność pozorna, ponieważ jej skutkiem są wyższe ogólne koszty eksploatacji auta, a w dalszej konsekwencji konieczność wymiany poszczególnych podzespołów. Warto więc dbać o jakość stosowanego paliwa i unikać tego, które nie spełnia wymagań dotyczących składu i właściwości.

Dodaj swój komentarz!

avatar