Cena energii dla samorządów wzrosła o 60 proc., teraz gaz będzie droższy prawie dwukrotnie!

3
251

Utworzona przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię grupa zakupowa przyjęła ofertę dostawy 198,7 gigawatogodzin (GWh) gazu za około 84 mln zł. Zakup został podzielony na dwa warianty – roczny i dwuletni. W przeciwieństwie do przetargu na energię elektryczną, zaproponowane w przetargu ceny (zgłosił się tylko jeden oferent) mieszczą się w kwocie, która została zaplanowana na realizację zamówienia, jednak i tak są one niemal dwukrotnie wyższe w porównaniu do cen, które zostały zawarte w ramach poprzedniego, wspólnego zakupu!

Na początku października, kiedy otwarto przetargowe oferty dotyczące zakupu energii elektrycznej dla grupy samorządów, utworzonej przez GZM, wszyscy byli w szoku. Najniższa z zaproponowanych przez spółki energetyczne kwot była w poszczególnych taryfach o ponad 60 proc. wyższa niż w poprzednim przetargu. Tej skali podwyżki nie spodziewał się nikt, ale ostatecznie trzeba było zagryźć zęby i przyjąć najtańszą ofertę, bo nie było gwarancji, że powtórzenie przetargu może przynieść korzystniejsze ceny. Mogło być wręcz przeciwnie…

I choć teraz, w przetargu na zakup gazu, kwota oferenta – PGNiG Obrót detaliczny Sp. z o.o. – mieści się w budżecie zamówienia, przyjętym na poziomie ok. 89 mln zł to i tak skok cenowy jest znaczny w porównaniu z cenami za lata 2020-2021. W przypadku umowy dwuletniej oznacza to wzrost o 196,4 proc, a rocznej 259,5 proc! W przeliczeniu na złotówki okazuje się, że w obecnej grupie zakupowej na lata 2020-2021 stawka wynosi 8,959 gr/kWh. W przypadku gmin, które zdecydowały się na roczny zakup, cena wzrośnie do 32,206 gr/kWh. Gminy z umową dwuletnią będą płacić 26,558 gr/kWh.

W skład obecnej grupy zakupowej gazu wchodzą łącznie 32 gminy. Zamierzają zakupić łącznie 198,7 GWh. 15 samorządów, w tym Tychy oraz Będzin, Bytom, Chełm Śląski, Gierałtowice, Imielin, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Zbrosławice zdecydowało się na dwuletnie dostawy (2022 – 2023. Zakupią one łącznie ok. 97,2 GWh. Z kolei 17 samorządów zdecydowało się na roczne umowy i w 2022 roku zakupią one ok. 101,5 GWh gazu.

Na podjęcie przez gminy takich decyzji ma wpływ sytuacja na rynku paliw, powodująca wzrosty cen w krótkim czasie. Jak stwierdziła podczas ogłoszenia przetargu Karolina Mucha Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji Metropolii GZM, przyczyną jest dynamiczna sytuacja na rynku paliwa gazowego.

– Ma na nią wpływ sytuacja geopolityczna, związana z budową rurociągu Nord Stream II oraz działaniami Gazpromu. Ich celem jest zakończenie budowy, utrzymanie własności i statusu operatora. W grę wchodzi także zagwarantowanie udziału w operacjach handlowych – wyjaśniała.

Dodajmy, iż pochodzące z zakupów grupowych GZM energia elektryczna oraz gaz przeznaczona są dla jednostek samorządowych, jak m.in. szkoły, przedszkola, muzea, szpitale, placówki kultury, obiekty sportowe, urzędy, zakłady komunalne, oświetlenie ulic, itd.

Foto:GZM

3
Dodaj swój komentarz!

avatar
Gregory
Gregory

Droższy prąd – to są właśnie skutki tzw ochrony klimatu lewackiej Unii Europejskiej. Droższy gaz – manipulacja towarzysza Putina. A za to wszystko będziemy płacić my.

Tyszanin
Tyszanin

To też. Ale może prąd i gaz drożeje, bo państwowym spółkom potrzebne są pieniądze na wyborcze obiecanki rządzących.

Max
Max

Dokładnie.