Rolety elektryczne czy solarne? O czym należy pamiętać wybierając zewnętrzne osłony okien?

0
36

Moda na duże przeszklenia niesie za sobą potrzebę wyboru adekwatnego systemu osłony okien. Osłony okienne chronią wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz, a także niechcianymi gośćmi. Na co zwrócić uwagę wybierając rolety zewnętrzne?

Czynniki decydujące o wyborze konkretnego systemu osłon okiennych

O wyborze konkretnego systemu rolet zewnętrznych coraz rzadziej decyduje cena. Rozwiązanie jest powszechnie znane i cenione przez inwestorów, dlatego decydując się na jego montaż zwracamy uwagę przede wszystkim na jakość rolet zewnętrznych oraz ich parametry użytkowe. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są rolety elektryczne.

Napęd rolety zewnętrznej: Rolety elektryczne czy solarne?

Starając się jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania inwestorów producenci systemów zewnętrznych oferują rolety elektryczne i solarne. Pierwsze do prawidłowej pracy wymagają dostępu do zasilania sieciowego, drugie korzystają z energii zmagazynowanej w kolektorach słonecznych montowanych w kasecie rolety. Jeśli weźmiemy pod uwagę wymogi montażowe dla obydwu systemów szybko zorientujemy się, że rolety elektryczne i rolety solarne mogą być instalowane w bardzo różnych warunkach, co pozwala na odpowiednią osłonę okien zarówno w nieruchomościach nowowznoszonych, jak i modernizowanych.

Gdzie rolety elektryczne?

Rolety elektryczne są dostępne w wariancie natynkowym i podtynkowym. W obydwu przypadkach do prawidłowej pracy rolety niezbędna jest instalacja elektryczna, a więc doprowadzenie przewodów do otworów okiennych. Dlatego decyzję o wyborze rolet elektrycznych warto podjąć już na etapie projektu domu, a w przypadku domu modernizowanego uwzględnić konieczność wykonania dodatkowej instalacji zasilającej na samym początku przebudowy. Wynika to z faktu, iż ze względów estetycznych zasilanie do rolet zewnętrznych zazwyczaj prowadzi się w ścianach, a nie na już wykończonych powierzchniach.

Alternatywą dla nieruchomości, w których instalacja zasilająca nie została wykonana są rolety solarne.

Gdzie rolety solarne?

Rolety solarne to doskonała odpowiedź na potrzeby właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie planowali montażu rolet na etapie projektowania domu, ale w trakcie jego eksploatacji zaobserwowali taką potrzebę. Natynkowe rolety solarne są zasilane przez energię gromadzoną w kolektorach słonecznych, dzięki czemu nie wymagają dodatkowych kabli zasilających w otworach okiennych. Z ich zalet możemy korzystać niezależnie od pory dnia i nocy, jak również warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Energia zgromadzona w kolektorach wystarcza na co najmniej kilkanaście pełnych cykli pracy rolety.

Dodaj swój komentarz!

avatar