„Dlaczego język śląski?” – spotkanie z Alojzym Lysko w Paprocanach

0
136

Rada Osiedla Paprocany organizuje spotkanie z Alojzym Lysko – publicystą, pisarzem, autorem książek o tematyce historycznej i śląskiej, znawcą kultury i historii Górnego Śląska. Nazywany jest kronikarzem zapomnianej historii oraz strażnikiem wspólnotowej pamięci Górnoślązaków.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz Studium Nauczycielskie w Katowicach. Ma również wykształcenie techniczno-górnicze. Po maturze pracował w KWK „Ziemowit” jako górnik i sztygar. W latach 1964-1973 był nauczycielem w Szkole Górniczej KWK „Ziemowit”, a potem jej dyrektorem.

Jest autorem kilkudziesięciu widowisk i sztuk teatralnych, a jako literat debiutował opowiadaniami „Moja pierwsza lekcja” (1965) i „Ślązak” (1966) w „Poglądach”.  Napisał kilkanaście książek, w tym „Duchy i duszki bojszowskie”, „Słownik biograficzny Ziemi Pszczyńskiej”, „Wisło odpowiedz”, „Nasze dziedzictwo”, „Bojszowy w XX wieku”, serię „Duchy wojny” oraz  wiele artykułów o losach Górnoślązaków przymusowo wcielonych do Wehrmachtu oraz o górnikach poległych w podziemnych katastrofach.

Przez wiele lat współpracował z Radiem Katowice i z Telewizją Regionalną. Jest jurorem przeglądów i festiwali. Był posłem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego oraz radnym Bojszów i Tychów.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 27 listopada,  o godz. 15 w Domu Przyjęć „Mirabelle” (ul. Paprocańska 86). Wstęp wolny.

Dodaj swój komentarz!

avatar