Cegła na ścianę: Industrialny loft w Twoim salonie lub sypialni

0
114
Jasna cegła na ścianie

Cegła na ścianę to jeden z materiałów wykończeniowych, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem architektów i projektantów wnętrz, jak również samych inwestorów. Cegła pozwala uzyskać oryginalny efekt wizualny, a jednocześnie chroni ścianę przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami. Dlatego obok zastosowań stricte dekoracyjnych bardzo dobrze sprawdza się także w aplikacjach funkcjonalnych – w hallach, korytarzach, przedpokojach, lokalach usługowych.

Cegła na ścianę: Czego szukać?

Mimo iż cegła na ścianę jest materiałem popularnym i chętnie wybieranym przez klientów niektórzy z nas wciąż mają wątpliwość, czego właściwie szukać, aby uzyskać możliwie jak najbardziej naturalny efekt w salonie, sypialni, kuchni…

Na samym początku warto zauważyć, że cegła na ścianę może przyjmować różne formy:

  • płytek ceramicznych stylizowanych na cegły,
  • nowych cegieł formowanych ręcznie,
  • nowych cegieł produkowanych seryjnie,
  • plastrów uzyskiwanych poprzez cięcie cegieł odzyskiwanych z rozbiórki.

Tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu jak najbardziej naturalnego efektu najlepiej sprawdzi się cegła naturalna, a więc produkt powstający w wyniku cięcia cegieł na cienkie plastry. Tego typu materiał wykończeniowy montujemy do ściany przy pomocy kleju, co praktycznie w żaden sposób nie odbiega od klejenia glazury czy terakoty. Atutem cegły naturalnej jest możliwość uzyskania charakterystycznego nieidealnego efektu ściany z cegły, która nie jest ani idealnie równa, ani wolna od wad czy ubytków charakterystycznych dla tego materiału budowlanego.

Czy cegła na ścianę musi być czerwona?

Obecnie cegły na ścianę są oferowane w szerokiej gamie kolorystycznej – od koloru naturalnego, przez cegły pigmentowane na bardziej wyraziste odcienie czerwieni, aż po cegłę czarną. Jeśli zależy nam na uzyskaniu naturalnego efektu zdecydowanie powinniśmy wybrać cegły w kolorze naturalnym z ich przebarwieniami, odbarwieniami i niedoskonałościami strukturalnymi będą się przepięknie prezentować na ścianie w loftowym salonie czy sypialni. Jeśli zależy nam przede wszystkim na uzyskaniu ciekawego efektu aranżacyjnego, przy jednoczesnym zabezpieczeniu ściany przez zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi kolor cegły nie gra aż tak roli. Możemy wówczas zdecydować się na cegły w kolorze, który najlepiej pasuje do danego wnętrza. Niezależnie od wybranego koloru warto pamiętać, aby w miejscach styku powierzchni prostopadłych zastosować odpowiednie narożniki (cegły cięte w literę „L”). To podniesie jakość wizualną i sprawi, że całość będzie spójna i schludna.