Przystań Książka – pierwsza na Śląsku samoobsługowa wypożyczalnia książek powstała w Tychach

0
885
Maciej Gramatyka dokonuje pierwszego i symbolicznego wypożyczenia książki. Fot. Kamil Peszat

Urząd Miasta Tychy ufundował książkomat dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, który stanął w Gemini Park Tychy. W „Przystani książki” każdy czytelnik posiadający kartę MBP będzie mógł bezobsługowo wypożyczyć jedną z 93 proponowanych pozycji.

– Galeria handlowa to świetne miejsce dla takiego automatu, który jest przedłużeniem najnowocześniejszej biblioteki na Śląsku – tyskiej Mediateki. Książkomat, który tam funkcjonuje, był pierwszym w Polsce, zaś nasi bibliotekarze niejednokrotne pokazywali, że są w awangardzie, jeżeli chodzi o wykorzystanie nowinek technologicznych w swojej pracy. Ogromnie dziękuję za to pani dyrektor – mówił na otwarciu zastępca prezydenta Tychów do spraw społecznych Maciej Gramatyka.

Obsługa książkomatu jest banalnie prosta. Wystarczy wybrać pozycję i przyłożyć kartę czytelnika. Na miejscu będzie działał punkt, gdzie będzie można wyrobić kartę czytelnika.
– Jubileusz 65-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, jaki obchodzimy w tym roku, to okazja, by zrobić prezent sobie, a przede wszystkim naszym czytelnikom. Otwieramy zatem pierwszą w naszym mieście, a trzecią w Polsce (po Łodzi i Kielcach) samoobsługową wypożyczalnię pełną nowości książkowych dla dzieci i dorosłych. Chcemy, by książka była widoczna, by zachęcała do zabrania. Przystań, zatrzymaj się, zobacz  – mówi Anna Krawczyk dyrektor Miejskiej Bibliotek Publicznej w Tychach.

 

Książkomat o nazwie Przystań Książka posiada 93 skrzyneczki, w których znajdą się najbardziej poczytne książki. – Liczę, że pomysł spodoba się mieszkańcom naszego miasta. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca np. podczas robienia zakupów. W kilkadziesiąt sekund możemy wypożyczyć ciekawą książkę, bez konieczności odwiedzania biblioteki. To szybkie i bardzo wygodne rozwiązanie.

– W czasach, gdy poziom czytelnictwa w całej Polsce nie jest zadowalający, musimy podejmować niestandardowe działania, by zachęcić mieszkańców do czytania. To jedno z takich działań – mówi Maciej Gramatyka  z-ca Prezydenta Miasta Tychy.

W Tychach obecnie jest 13 Bibliotek, które w swoich zasobach mają 293 378 pozycji. Obecnie budynek Biblioteki Głównej mieści się przy Al. Piłsudskiego 16 i zajmuje ponad 2700 m2. W przestrzeni bibliotecznej mieści się m.in. wypożyczalnia dla dorosłych, dział dla dzieci, czytelnia multimedialna, bajkoteka, dział muzyczny i książki mówionej, dział gromadzenia i opracowania zbiorów oraz czytelnia naukowa z czytelnią prasy.

Od sierpnia 2017 roku w MBP działa także książkomat. Można z niego wypożyczać wcześniej zamówione książki, ale również przez całą dobę zwracać wypożyczone tomy. Dostępny jest całodobowo, 7 dni w tygodniu.