Intrastat – czyli jak działa europejski system statystyczny?

0
128
Dokumenty w segregatorach

Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, wszystkie pozostałe kraje pozostawały tzw. krajami trzecimi. Obowiązywały wtedy odprawy i procedury celne, które m.in. dawały ogląd na statystyki wymiany towarowej. Po przystąpieniu do Unii zniesione zostały skomplikowane procedury i obowiązki celne, jadnak dla zachowania kontroli statystyk wprowadzono system Intrastat. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą handel wewnątrzwspólnotowy na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do przekazywania informacji z tym związanych do systemu Intrastat. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest Intrastat?

Intrastat jest jednym z systemów statystycznych. Głównym celem jego działania okazuje się gromadzenie danych, które są związane z takim działaniem, jak handel wewnątrzunijny. Przepływ towarów o różnym charakterze z jednego do drugiego kraju Unii Europejskiej podlega zgłoszeniu do Intrastat – jeśli przekroczone zostały tzw. progi statystyczne. Informacje, które są przekazywane do Intrastat dotyczą zarówno przywozu, jak i wywozu towarów.

Kiedy i kogo obowiązuje Intrastat?

Obowiązek przekazywania informacji do Intrastat, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, dotyczy przede wszystkim osób fizycznych lub prawnych, a także jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej. Dodatkowo podmioty te powinny być podatnikami podatku VAT oraz powinny dokonywać wymiany towarów z innymi krajami w Unii Europejskiej powyżej przekroczenia pewnych progów. Wartość dokonanych przywozów lub wywozów towarów powinna przekroczyć wartość, która zawsze ustalana jest na aktualny rok sprawozdawczy.

Progi do Intrastat

W ramach systemu statystycznego Intrastat funkcjonują progi statystyczne. Jest to pułap obrotu towarowego w krajach Unii Europejskiej, którego przekroczenie zobowiązuje podmiot do złożenia w danym okresie sprawozdawczym deklaracji do Intrastat. Wyróżnia się dwa progi:

  • próg podstawowy,
  • próg szczegółowy.

Jak złożyć deklarację do Intrastat?

Urzędem, do którego powinna być skierowana deklaracja Intrastat w Polsce jest Izba Celna znajdująca się w Szczecinie. Podmioty, które są zobowiązane do składania deklaracji mogą ją wypełnić samodzielnie na specjalnie do tego celu przeznaczonym formularzu elektronicznym. Możliwe jest to między innymi z wykorzystaniem kreatora umieszczonego na witrynie internetowej izby celnej. Oprócz tego deklarację można również wypełnić oraz przesłać poprzez pocztę elektroniczną. Pomóc, może również agencja celna.

Kiedy złożyć deklarację do Intrastat?

Za dany okres sprawozdawczy, czyli miesiąc, zgłoszenia należy dokonać nie później niż dziesiątego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym dokonana została wymiana towarowa. Na przykład zgłoszenia dotyczące przywozu oraz wywozu towarów na terenie Unii Europejskiej za styczeń należy dokonać do dnia dziesiątego lutego. Jednak jeśli dziesiąty dzień miesiąca upływa w niedzielę lub święto, to obowiązuje kolejny dzień roboczy, który następuje po tym dniu.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji celnej?

W przypadku składania deklaracji do Intrastat warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego w takich działaniach podmiotu. Jest to agencja celna, która na pewno bez większych problemów zajmie się sporządzaniem deklaracji za podmiot do tego zobowiązany. Takie rozwiązanie ma szereg pozytywnych aspektów. Przede wszystkim w przypadku skorzystania z pomocy agencji celnej zminimalizowane jest ryzyko błędów podczas wypełniania deklaracji. Osoby zatrudnione w agencji celnej są specjalistami w swojej dziedzinie i posiadają aktualną wiedzę na temat przepisów. Dodatkowo bardzo istotne jest przekazywanie deklaracji do Intrastat w odpowiednich terminach. Współpraca z takim podmiotem, jak agencja celna na pewno ten proces ułatwi. W przypadku nieterminowego złożenia deklaracji lub braku korekty złożonego zeznania organ celny może nałożyć karę w wysokości trzech tysięcy złotych za każdy okres sprawozdawczy.