Bawełna organiczna. Co to za tkanina? Czy warto ją kupić?

0
249
Mierzenie tkaniny

Ile razy zdarzyło Ci się uszyć coś z tkanin i dzianin bawełnianych? Ty też uznajesz je za jeden z najbardziej praktycznych i najłatwiejszych w obróbce materiałów? Oczywiście masz rację. Bawełna jest naturalna, przewiewna i przyjemna dla ciała. Niestety plantatorzy bawełny z roku na rok przyczyniają się do mocnego wyniszczenia środowiska.

Całe szczęście obserwujemy także odwrotny trend. Coraz więcej konsumentów interesuje się tym, z czego wykonano ubrania, które noszą. Nie dają się już złapać na tanie slogany reklamowe. Chcą znać szczegóły. Właśnie dzięki temu powstały organiczne pola bawełny, które w pełni odpowiadają na to zapotrzebowanie. Warto wiedzieć, jak wygląda uprawa bawełny organicznej i konwencjonalnej w praktyce.

Jak uprawia się konwencjonalną bawełnę? Ile kosztuje to planetę?

Wiesz, jaka część powierzchni ziemi uprawnej na świecie jest przeznaczona na pola bawełny? Całe 2,5%. Tymczasem jeśli chodzi o światowe zużycie wody słodkiej, aż 6% całości idzie na bawełniane plantacje. Jest to liczba wprost horrendalna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że roślin uprawnych jest ogrom. A przecież to nie jedyny sposób, w jaki można zagospodarować słodką wodę.

Liczy się także to, że na plantacjach bawełny wykorzystuje się silne środki przyspieszające cykl wegetacyjny roślin i chroniące je przed owadami. Dlatego w ściekach powstałych w wyniku produkcji bawełny konwencjonalnej obecne są szkodliwe substancje, które zatruwają środowisko. Głównym odpadem są oczywiście pestycydy. Na pola bawełny przypada bowiem aż 10 do 25% ich globalnego zużycia.

Jeżeli dodać do tego znaczący ślad węglowy, nadal nie otrzymamy pełnego obrazu. A po co to wszystko? Po to, by chemiczna uprawa bawełny była w ogóle opłacalna.

Plantacje bawełny organicznej. Jakie wymogi muszą spełnić?

Powyższy schemat to świetny przykład błędnego koła, w jakie potrafią wpaść plantatorzy. Nic dziwnego, że część z nich poszła po rozum do głowy i zaczęła uprawiać te piękne rośliny… zgodnie z naturą. Jak dba się o rozsądne gospodarowanie wodą w uprawach organicznych? Zabezpiecza się glebę przed utratą wilgotności, obkładając ją słomą. Do podlewania roślin i później, na etapie ich obróbki, wykorzystuje się na masową skalę deszczówkę.

Gleba jest nawożona obornikiem i serwatką. Walka z owadami? Wystarczy mięta, lucerna czy czosnek. Zrywanie roślin odbywa się ręcznie. Włókna są później wybielane i barwione przy użyciu naturalnych składników.

Jakie właściwości mają tkaniny i dzianiny z bawełny ekologicznej?

Delikatne podejście do roślin daje niesamowite efekty. Materiały wykonane z ekologicznej bawełny zachowują fantastyczne właściwości tkanin bawełnianych. Ich wysoka jakość sprawia jednak, że bez najmniejszych trudności można uzyskać na nie atesty. Takie dokumenty są nie tylko świetną reklamą. Wskazują również, że odzież wykonana z bawełny organicznej będzie bezpieczna nawet dla delikatnej skóry małych dzieci. Poza tym taki materiał ma przyjemniejszy zapach.

Nie wiesz, gdzie kupić dobrej jakości, ekologiczne materiały? Zapraszamy Cię do naszego sklepu Textilhouse.pl. Znajdziesz tam atestowane tkaniny i dzianiny z organicznej bawełny opatrzone certyfikatem Oeko-Tex Standard 100.