Szlakiem tyskich kobiet

2
337
Fot. Kamil peszat

W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Tyski Szlak Kobiet w ramach Letnich Spotkań Kongresu Kobiet. Prowadząca Alina Bednarz planuje kilkadziesiąt kolejnych, podczas których opowie o kobietach odgrywających znaczące role w powstaniu i życiu miasta. Projekt realizowany jest wspólnie z Miejskim Centrum Kultury.

Spotkanie rozpoczęto pod murami Muzeum Miejskiego, skąd panie ruszyły na wędrówkę śladami mieszkanek Tychów, kiedyś znanych i zasłużonych działaczek, dzisiaj nieco zapomnianych. – Odwiedziłyśmy miejsca, w których mieszkały, pracowały czy działały – mówi Alina Bednarz tyszanka, germanistka, feministka, aktywistka społeczna, zaangażowana w działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, radna Sejmiku Województwa Śląskiego. Swoją pasję do odkrywania dziedzictwa kobiet, opisywania go i upamiętniania, postanowiła przenieść na grunt rodzinnego miasta.

Pierwszą postacią, która pojawiła się na szlaku, jest Anna Benisz z domu Szafran-Początek, która była jedyną kobietą zasiadającą w radzie miasta w okresie między wojennym. – Wszystkie panny z domu szafran-Początek były prawdziwymi damami. Ksiądz kapica nazywał gospodarstwo ów państwa paradnym końcem, właśnie z powodu panien. Anna Benisz była bardzo aktywną działaczką Czerwonego Krzyża, podobno tak zasłużoną, że z gratulacjami Helena Paderewska (ówczesna prezes CK – przyp. red.) żona Ignacego Paderewskiego. Również była posłanką na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu. Po zamążpójściu wszystkie swoje godności i aktywności zarzuciła. Wiem to z jej pamiętnika „Nie przegrałam życia. Pamiętnik Ślązaczki”. W ogóle w tyskim magistracie pracowało kilka urzędniczek. Przypomnieć należy, że w tamtych czasach kobieta urzędnik to była wyjątkowa rzadkość – opowiadała prowadząca.

Uczestnicy spaceru mogli usłyszeć również m.in. o Jadwidze Kłakus, która jako pierwsza założyła żeńską drużynę harcerską w Tychach, wspomniano o nauczycielce Marii Krzyżowskiej (od tej rodziny nazwano jedną z tyskich ulic) uczącej w Szkole Podstawowej nr 1 i działającej w Polsce Podziemnej. Co ciekawe Maria Krzyżowska, jako zasłużona uczestniczka powstań śląskich i świetny pedagog, ma swoją ulice w Lublińcu, gdzie również uczyła. Wyróżniono wspomnieniem wieloletnią dyrektorkę I LO w Tychach Anne Szeligę, mieszkankę Wilkowyj, która jako pierwsza kobieta z tego miejsca ze średnim wykształceniem. Na zakończenie przybliżono sylwetkę Tekli Wieczorek, żony wieloletniego naczelnika Tychów.

Wszystkich zainteresowanych historią kobiet, które aktywnie działały w życiu kulturalnym, społecznym, politycznym czy ekonomicznym polecamy wzięcie udziału w kolejnych odsłonach cyklu spacerowego. W ramach projektu ukaże się w wersji elektronicznej publikacja „Tyski Szlak Kobiet. Spacerownik”, powstanie mapa w aplikacji Action Truck oraz kilka filmów dokumentalnych.

 

2
Dodaj swój komentarz!

avatar
Gregory
Gregory

Baby.. ach te baby..

Bogna
Bogna

Spacer był bardzo ciekawy, prowadził szlakiem wspaniałych kobiet przez niezwykle urokliwe miejsca, bo nasze miasto to nie tylko blokowiska. Szczególnie zainteresowała mnie historia Tekli Wieczorek, na której kanwie można by nakręcić interesujący film. Czekam na kolejne spacery:)