Karmienie psa – jak często podawać mu posiłki?

0
29
Biegnący pies

Żywienie psa powinno być w pełni dostosowane do jego zapotrzebowania kalorycznego, rasy, wieku i stanu zdrowia. Częstotliwość podawania posiłków jest nie mniej istotna od samej karmy. Dowiedz się, jak często karmić psa.

Częstotliwość karmienia psa – od czego zależy?

Układ pokarmowy psa działa inaczej niż ludzki. Psy spożywają posiłki szybciej, jednak zdecydowanie dłużej je trawią. Trwa to od kilku godzin do doby. Nie oznacza to bynajmniej, że powinny jeść bardzo rzadko! Psi żołądek ma mniejszą pojemność od naszego, więc potrzebuje regularnego i gęstego odżywczo pożywienia.

Szczenięta potrzebują kilku posiłków w ciągu doby ze względu na bardzo szybki metabolizm i równie prędko postępujący rozwój. Dorosłym psom wystarczą 2–3 posiłki, jednak bywają wyjątki od tej reguły. Rasy miniaturowe mogą przez całe życie potrzebować wyznaczenia kilku pór karmienia w ciągu dnia – 4 lub nawet 5. Wynika to z niewielkiej pojemności ich żołądków, a stosunkowo dużej aktywności tych czworonogów.

Warto jednak mieć świadomość, że bardzo aktywny fizycznie pies niekoniecznie musi otrzymywać większą liczbę posiłków. Dobrze dobrana kompletna i zbilansowana karma w odmierzonej dawce dobowej powinna pokryć jego zapotrzebowanie kaloryczne przy zachowaniu 2-3 pór karmienia psa.

Ile razy dziennie powinien być karmiony Twój pies?

Specjaliści zalecają, aby czworonogi karmione były z częstotliwością zależną od ich masy ciała. W związku, z czym psy:

  • średniej i dużej wielkości powinny być karmione 2–3 razy dziennie;
  • miniaturowe powinny otrzymywać pokarm 3–5 razy dziennie;
  • z nadwagą/ chorobami przewlekłymi wpływającymi na trawienie powinny dostawać posiłek 4 razy dziennie;
  • w wieku podeszłym należy karmić 3–4 razy dziennie.

Dobową dawkę karmy pełnoporcjowej, obliczoną na podstawie wytycznych producenta, należy podzielić na liczbę posiłków, które zaplanowaliśmy dla podopiecznego. Jeżeli karmimy psa naprzemiennie karmą suchą i mokrą, trzeba odpowiednio zredukować dawki każdej z nich tak, aby nie przekroczyć dobowego zapotrzebowania kalorycznego zwierzęcia.

Między głównymi posiłkami dopuszczalne jest podawanie przekąsek przeznaczonych dla psów. Pamiętajmy jednak, że ich wartość energetyczna nie powinna przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego czworonoga. Kaloryczność tę należy odliczyć od głównego posiłku. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że będziemy przekarmiać naszego czworonożnego przyjaciela i doprowadzimy do jego nadwagi.

Pies nie chce jeść – jak często proponować mu jedzenie?

Jeśli Twój pies nie chce jeść podawanych posiłków, może być to objaw choroby. Gdy ten stan utrzymuje się 2–3 dni, konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza weterynarii. Bywa jednak, że niektóre psy nie chorują, jednak mają gorszy apetyt od innych osobników. W takim przypadku zaleca się, by nie rezygnować z regularnych pór karmienia, a także poradzić się behawiorysty. Miski powinny się pojawiać o stałych porach w jednym miejscu oraz po 20–30 minutach być zabierane, niezależnie od tego, czy pies cokolwiek zjadł. Każde zwierzę powinno mieć stały dostęp do wody.

Najczęstsze wyzwania opiekunów

  1. Niektóre psy są prawdziwymi łakomczuchami i nie mogą oprzeć się żadnej ilości jedzenia. Nie reaguj na „prośby” Twojego podopiecznego o więcej karmy, jeśli jesteś pewien, że dawka dostosowana jest do jego potrzeb.
  2. Ludzkie jedzenie nie powinno być podawane psom, niezależnie od tego, jak bardzo by się o to dopominały. Produkty przeznaczone dla ludzi nie są zbilansowane odpowiednio do potrzeb czworonogów (co grozi przekarmieniem lub niedoborami i nadmiarami żywieniowymi), a dodatkowo mogą być dla nich toksyczne.
  3. Nie stosuj żadnych dodatków do suchej pełnoporcjowej karmy, zwłaszcza takich, jak: tran z apteki, wspomniane resztki ze stołu, skrawki wędlin itp. Kompletne i zbilansowane karmy zostały opracowane tak, aby zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze w idealnych proporcjach oraz by miały zapach dostosowany do psich nosów. Być może ta konkretna sucha karma z różnych względów nie jest odpowiednia dla Twojego podopiecznego i dlatego pies odmawia jej jedzenia „bez dodatków”. Być może powinieneś też rozważyć jej zmianę. Pamiętaj jednak, aby robić to zgodnie ze schematem stopniowego przechodzenia na nowe pożywienie (zaczynając od proporcji 25% nowej karmy i 75% dotychczasowej).