Nowoczesny sprzęt, krótkie terminy

0
445

Od października, po przerwie spowodowanej wybuchem pandemii SARS-CoV-2, Zakład Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez wznowił tak zwane badania kosztochłonne, czyli rezonans magnetyczny (MR) i tomografię komputerową (TK) dla pacjentów ze skierowaniem od lekarzy specjalistów w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, finansowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Co ważne dla pacjentów: w tej chwili zapisy na tomografię przyjmowane są praktycznie z dnia na dzień, na rezonans – nawet dwa tygodnie do przodu.

Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne Zakład pracuje w surowym reżimie sanitarnym, stosując standardowe procedury oraz zaawansowane technologie, np. plazmowych filtrów powietrza, które eliminują właściwie wszystkie bakterie, cząsteczki brudu, wirusy, wilgoć oraz kurz.

Oprócz MR i TK można w „wojewódzkim” skorzystać z badań rentgenowskich, USG, mammografii i densytometrii. Dwa ostatnie odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób piersi i osteoporozy.

Wykryć na wczesnym etapie

Mammografia jest obrazową metodą badania gruczołu piersiowego z użyciem niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego. Badanie pozwala na wykrycie i rozpoznanie zmian oraz innych nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie. – Mammografia przede wszystkim pozwala na wykrycie zmian przednowotworowych i nowotworowych, które mogą nie być wykrywane żadnymi innymi metodami – wyjaśnia lek. Barbara Giżycka, specjalistka radiologii i diagnostyki obrazowej. – Zmiany takie posiadają mikrozwapnienia, widoczne tylko w tym badaniu, przez co nie da się jej zastąpić żadną inną metodą. Często pacjentki zadają pytanie: która metoda jest lepsza? Każda z metod ma swoje zalety i wady, dlatego zastosowane razem się uzupełniają. Najlepszym trio jest regularne, comiesięczne samobadanie piersi, USG i mammografia.

Od lipca br. Zakład Diagnostyki Obrazowej planuje uruchomić ponownie pracownię mammografii i ultrasonografii piersi. Na badanie będzie można zapisywać się już w ostatnim tygodniu czerwca. W założeniu to właśnie USG będzie bazowym badaniem obrazowym w diagnostyce piersi. Zakład ma od niedawna na wyposażeniu nowy, wysokiej klasy aparat USG, który charakteryzuje się wysoką jakością obrazu. Zakład zaprasza również pacjentów na pozostałe badania USG tj. diagnostykę jamy brzusznej, układu moczowego, tarczycy, doppler tętnic szyjnych oraz elastografię wątroby wykonywane w krótkich terminach i na najnowszym sprzęcie przez lekarzy specjalizujących się w diagnostyce obrazowej.

Groźna osteoporoza

Z kolei densytometria to rodzaj badania rentgenowskiego, które pozwala określić stopień zawartości składników mineralnych w kościach. Aby wykonać densytometrię, nie jest wymagane skierowane lekarskie. – Z uwagi na coraz dłuższy średni czas życia, grupa osób zagrożonych osteoporozą zwiększa się każdego roku – zauważa doktor Giżycka. – Poza tym, że chcemy żyć dłużej, zależy nam żeby jesień życia przeżyć aktywnie i w pełni sił. Osteoporoza zwykle nie boli, w ukryciu osłabia nasze kości i niestety jej pierwszym objawem może być złamanie kręgu lub kości biodrowej, nawet przy niewielkim urazie tj. potknięcie na krawężniku czy zeskoczenie z podestu. W zaawansowanym stadium dochodzi do złamań bez urazu. Skutki mogą być bardzo przykre, zwłaszcza dla osób aktywnych – czasowe unieruchomienie, problem z powrotem do pełnej sprawności, przewlekłe bóle pleców, zapalenie płuc związane z leżeniem w łóżku a także potrzeba wykonania operacji ortopedycznej.

Standardowo przyjmuje się, że densytometrię (DXA) powinno się wykonać u kobiet powyżej 65 roku życia i mężczyzn po siedemdziesiątce, niezależnie od stanu ich zdrowia. Ale również u młodszych osób z chorobami przewlekłymi, wczesną menopauzą, leczonych w przeszłości sterydami warto wykonać badanie. Rozpoznaną osteoporozę można leczyć u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i przez to zapobiegać jej przykrym powikłaniom. Robiąc badanie pierwszy raz najlepiej wykonać badanie łączone: z kręgosłupa i kości biodrowej. Po badaniu pacjent otrzymuje wynik, z którym może się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego. – Posiadając wynik DXA tzw. T-score możemy wyliczyć 10- letnie prawdopodobne ryzyko złamania – dodaje B. Giżycka. – Polecam internetowe kalkulatory FRAX, osoby bez znajomości obsługi internetu zachęcam do poproszenia dzieci lub wnucząt o pomoc w obsłudze kalkulatora, który jest prosty i intuicyjny. Poza tym nieprawidłowy wynik DXA może sugerować, bardzo częsty w populacji seniorów niedobór witaminy D3.

Szpitalny aparat do densytometrii umożliwia również pomiar składu ciała z podziałem na wodę, mięśnie i tkankę tłuszczową. Jest to metoda coraz częściej wykorzystywana do oceny otyłości klinicznej, utraty i zaniku mięśni, ilości i rozkładu tłuszczu w organizmie. Możemy ją zastosować do oceny wpływu diety i ćwiczeń fizycznych oraz efektywności treningu fizycznego zarówno u amatorów np. biegaczy jak i zawodowych sportowców.

Rejestracja przez telefon

Ofertę diagnostyczną Zakładu uzupełniają dodatkowo: zdjęcia RTG wykonywane na podstawie skierowań z prywatnych gabinetów ortopedycznych, np. zdjęcia płuc dla pacjentów starających się o pobyt sanatoryjny oraz nowość w badaniach rentgenowskich – zdjęcia długie kończyn i kręgosłupa na stojąco, wykonywane do oceny wad postawy i przed zabiegami wszczepienia endoprotez.

Z bezpłatnej diagnostyki w ramach ubezpieczenia NFZ na badania rezonansu i tomografii mogą skorzystać pacjenci, którzy zarejestrują się w szpitalnym ZDO osobiście lub telefonicznie pod numerem 32 32 55 150 (to wygodniejszy sposób bezpieczniejszy ze względu na pandemię) w dni powszednie od godziny 7 do 14.30 (rejestracja jest czynna od 7 do 20) podając swój nr PESEL i PIN e-skierowania. Pod tym samym numerem można rejestrować się na badania komercyjne, czyli płatne.

Dodaj swój komentarz!

avatar