Wspominamy Zbigniewa Skorka

2
411
Fot. Olga Estkowska.

1 czerwca br. odszedł, przeżywszy 71 lat, Zbigniew Skorek – instruktor teatralny, dyrektor Teatru Małego w Tychach, nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Tychach, szkołach podstawowych nr 7 i 40. Nade wszystko jednak artysta – wychowawca, człowiek, który inspirował do samodzielnego, twórczego myślenia.

Był w nielicznej grupie osób, które w latach 70. w Tychach, mieście górników i robotników, zajmowały się sztuką teatralną. Przywiózł ze sobą coś niezwykłego – pantomimę. Pozbawione słów przedstawienia teatralne zachęcały widzów do poszukiwania „niewypowiedzianego”. Zbigniew Skorek uczył szukania tego, co ważne w przestrzeni nad materialnym wymiarem życia. Duchowość i wrażliwość na bliźniego, obecna na próbach teatralnych, była początkiem drogi kapłańskiej: Dariusza Neterowicza, Andrzeja Chorzępy, naukowej przygody prof. Andrzeja Pitrusa. Pierwsze kroki w „Migresce” stawiali aktorzy: Kamilla Baar, Nikodem Kasprowicz, Mateusz Kowalski, Kamil Przystał, Magdalena Gera. Spośród aktorów „Migreski” wywodzi się Ireneusz Krosny, którego Zbigniew Skorek doceniał ciesząc się z międzynarodową aktywnością solową mima.

Jego uczniowie Dagmara Łanucha i Marcin Skorek założyli własne grupy teatralne i przekazywali co raz młodszym adeptom teatru myśl o wadze ludzkich relacji. Uczucia i emocje interesowały Zbigniewa Skorka jako reżysera najbardziej. Nie dziwią tytuły kolejnych przedstawień: „Dom z widokiem na morze”, „Niezwykła podróż znajomych”, „Urodziny Barbary S.” i „Dzień ćpuna” W 1984 roku za przedstawienie „Klinika lalek” założony i prowadzony przez Zbyszka Amatorski Teatr Ruchu i Pantomimy Migreska został uhonorowany Złotą Maską – najważniejszym laurem teatralnym przyznawanym teatrom zawodowym przez dziennikarzy. Niedługo później, w czasie Festiwalu Teatralnego w Cejle (Słowenia) przedstawienie „Stół” otrzymało główną nagrodę. Jedyny zespół mimów na Śląsku zwrócił uwagę Jana Dormana, dyrektora Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Współpraca zaowocowała premierą spektaklu „Niebieski ptak”.

Umiejętność nauczania techniki pantomimy i zdolności pedagogiczne zwróciły uwagę aktorki Doroty Pomykały. Na 10 lat Zbigniew Skorek został nauczycielem ruchu scenicznego w Studio Aktorskim Art.-Play. Spod jego ręki wyszli aktorzy: Krzysztof Korzeniowski – aktor Teatru Zagłębia i Michał Piela (znany z serialu „Ojciec Mateusz”). Od 1998 Zbigniew Skorek uczył w Policealnym Studium Wokalno-Baletowym przy Operetce Gliwickiej (Teatr Muzyczny). Jego uczniowie to m.in. aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego Mariusz Drozdowski i Mateusz Kowalski oraz aktorka teatru Zagłębia Beata Deutschman.

Z nazwiskiem Skorek łączy się również działalność jedynego tyskiego arthousu – kina „Andromeda”. To w obszernym holu pierwsze kroki na drodze performera stawiał Jakub Kabus. Zmysł organizatora i liczne kontakty ze środowiskiem artystycznym Zbigniew Skorek realizował współdziałając w Tyskim Stowarzyszeniu Promocji Kultury Młodych. Jego założycielkami były Joanna Zabłocka-Skorek (obecnie prezeska Fundacji Rozwoju Kompetencji Medialnych i Społecznych „KinoSzkoła”) i Patrycja Dzięcioł dziennikarka TVN.

Nie sposób wymienić wszystkich uczniów, twórców, przyjaciół. By dać przestrzeń na wspomnienia na portalu Facebook została utworzona grupa publiczna „Zbigniew Skorek – in memoriam”. Zbigniew Skorek spoczął w minioną sobotę, 5 czerwca na Cmentarzu Komunalnym w Tychach-Wartogłowcu.

2
Dodaj swój komentarz!

avatar
zbyszek
zbyszek

Wielka strata

Olga
Olga

[*]
Zrobiłam to zdjęcie w 2018 gdy wystawialiśmy w ZS1 „Dziadka ze Szkocji”… Dla grupy Morgutek-Migreska odejście naszego nauczyciela, Mistrza, przyjaciela, członka teatralnej rodziny to ogromna strata…