Kredyt hipoteczny – 4 fakty, które powinien znać każdy przyszły kredytobiorca

0
59
Kredyt hipoteczny

Zakup domu lub mieszkania zwykle wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. To poważne zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, które wpływa na poziom życia i domowy budżet kredytobiorców, dlatego trzeba się do niego dobrze przygotować. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny.

  1. Jak wybrać odpowiednią ofertę?
  2. Kredyt hipoteczny a wkład własny
  3. Zdolność kredytowa
  4. Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Przed zaciągnięciem tak dużego zobowiązania trzeba rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, a także solidnie przeanalizować oferty poszczególnych banków. Nieodzowny będzie wkład własny oraz zadbanie o zdolność kredytową.

Jest kilka sposobów na wybór odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego. Można skorzystać z usług doradcy kredytowego, który specjalizuje się w tego rodzaju kredytach, szukać oferty samodzielnie, konsultując się z przedstawicielami konkretnych banków, lub skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne. Skuteczne okazuje się połączenie tych metod. Początkowo warto samodzielnie dokonać rozeznania w poszczególnych ofertach. Pomoże w tym porównywarka online, dostarczająca informacji o aktualnym oprocentowaniu, orientacyjnej wysokości raty kredytu czy marży banku. W ten sposób można odsiać niekorzystne finansowo propozycje kredytodawców. Mając już wyobrażenie o tym, jaka kwota jest potrzebna i jakie są obecne realia rynku, można udać się do doradcy kredytowego, który pomoże wybrać konkretną ofertę.

Zakup nieruchomości za pieniądze z kredytu wiąże się z koniecznością zainwestowania części środków ze swojej kieszeni”. Wiele banków wymaga minimum 20% wkładu własnego, a więc aby otrzymać kredyt hipoteczny, inwestor musi posiadać już część środków na zakup nieruchomości. Nie musi być to jednak gotówka. Jako wkład własny może posłużyć działka budowlana, na której stanie dom, zastaw na obligacjach, środki zgromadzone na IKE lub IKZE albo zabezpieczenie w postaci innej nieruchomości. Możliwości jest wiele, jednak ich wykorzystanie zależy od tego, jakie opcje akceptuje bank udzielający kredytu. Możliwe jest również skorzystanie z obniżenia wkładu własnego do 10%, jednak w takiej sytuacji wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie jego pozostałej części. Realnie zwiększa się więc wysokość zobowiązania.

Żaden bank nie udzieli kredytu osobie, która jest niewypłacalna. Jedno z podstawowych kryteriów stanowi więc badanie zdolności kredytowej klienta, a więc weryfikacja, czy jego finanse pozwalają na bezpieczne udzielenie kredytu we wnioskowanej wysokości i terminową spłatę poszczególnych rat. Na zdolność kredytową ma wpływ wiele czynników, dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny można podnieść jej poziom, zwiększając tym samym szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Liczy się historia kredytowa, a więc informacja, w jaki sposób przebiegała spłata dotychczasowych zobowiązań. Przed zaciągnięciem kredytu warto pomyśleć o spłacie aktualnych pożyczek lub kredytów, zlikwidowaniu karty kredytowej lub debetu na koncie. Na zdolność kredytową ma wpływ również obecna sytuacja życiowa kredytobiorcy – liczebność rodziny, forma zatrudnienia oraz wysokość osiąganych dochodów i kosztów utrzymania.

Wiele osób zaciąga duże zobowiązanie pod zastaw nieruchomości, planując jednocześnie szybszą jego spłatę. Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? Zdecydowanie tak, jednak warto o tym pomyśleć jeszcze przed podpisaniem umowy, aby sprawdzić, kiedy rozpocząć nadpłacanie kredytu. Więcej na ten temat można przeczytać na www.totalmoney.pl.

Dodaj swój komentarz!

avatar