Kiedy rozpocząć psychoterapię?

0
79
Gabinet psychoterapeutyczny - wnętrze

Istnieje sporo osób, które zastanawiają się, czy dany moment jest dobrym na psychoterapię. Takie wątpliwości mogą brać się z wielu czynników – strachem przed rozpoczęciem terapii czy chociażby poczuciem, że „inni mają gorzej”, więc ich problem „nie zasługuje” na fachową pomoc. Takie podejście nie jest jednak właściwe – problemy warto rozwiązywać wtedy, gdy się pojawią, a nie wtedy, gdy nie można już ich ignorować. Kiedy rozpocząć psychoterapię? W czym pomaga psychoterapia? O co może zapytać psychoterapeuta? Ile trwa psychoterapia? Sprawdź!

Kiedy rozpocząć psychoterapię?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie psychoterapii jest chwila, w której uzmysławiasz sobie, że masz problem, który przeszkadza Ci w normalnym funkcjonowaniu, nawiązywaniu i utrzymywaniu więzi z ludźmi, czy po prostu czujesz, że nadszedł czas, by coś zmienić w Twoim życiu.

Zdecyduj się na psychoterapię też wtedy, gdy masz na nią czas – to może brzmieć banalnie, ale regularność spotkań ma ogromne znaczenie dla powodzenia całej terapii. Tak samo ważne jest to, by pomiędzy kolejnymi sesjami nad sobą pracować zgodnie z zaleceniami psychoterapeuty. Jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować na to czasu, psychoterapia może nie przynieść najlepszych rezultatów.

Musisz mieć też do tego odpowiednią motywację i nie zniechęcać się, nawet jeśli ćwiczenia nowych sposobów myślenia, zmiana nawyków czy ogólna praca nad sobą to zadania ciężkie.

Jakie problemy rozwiązuje psychoterapia?

Najważniejsze: pamiętaj, że psychoterapia nie rozwiązuje problemów za Ciebie. Ona pomaga Tobie w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów. Otrzymujesz w tym celu odpowiednie narzędzia i pełne wsparcie psychoterapeuty. A w czym pomoże Ci psychoterapia?

Poszukaj pomocy, jeśli cierpisz z powodów problemów i zaburzeń psychicznych – z zaburzeniami lękowymi, depresją, zaburzeniami osobowości, masz problemy z relacjami z innymi ludźmi, czy Twoje zachowanie wpływa negatywnie na jakość życia Twojego i Twoich najbliższych.

Psychoterapia pozwoli Ci też poradzić sobie z niską samooceną, zmianami i kryzysami, które nadchodzą w życiu, a z którymi nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Psychoterapia także pozwoli Ci uporać się z problemami ze stresem.

Jakie pytania może zadać psychoterapeuta?

To wszystko zależy od problemu, z którym się do niego zgłosisz. Podczas pierwszej wizyty psychoterapeuta na pewno zapyta Cię dlaczego zdecydowałeś się na terapię – z jakim problemem przychodzisz, od kiedy on trwa i co się zmieniło w Twoim życiu.

Zbierze też pewien wywiad biograficzny, żeby dowiedzieć się i zrozumieć kim jesteś, w jakim otoczeniu się obracasz i jak wygląda Twoje życie. Może Cię też zapytać, co chcesz osiągnąć dzięki terapii – jakie masz cele i do czego chcesz dążyć. Jeśli tego nie wiesz, nie martw się – z biegiem czasu do tego dojdziesz, a psychoterapeuta nie będzie Cię oceniał ani krytykował.

Ile trwa psychoterapia?

To w dużej mierze zależy od indywidualnych czynników, a także od samego rodzaju terapii. Istnieją terapie krótkoterminowe, które trwają od kilku tygodni do sześciu miesięcy – tutaj dobrym przykładem jest terapia behawioralno-poznawcza, terapie średnioterminowe – od sześciu miesięcy do roku – w taką też może zmienić się terapia behawioralno-poznawcza, jeśli istnieje taka konieczność. Są też terapie długoterminowe, które trwają kilka lat. Tutaj dobrym przykładem jest psychoanaliza.

Jeśli potrzebny Ci psychoterapeuta, Warszawa to dobre miejsce, by go znaleźć. Zgłoś się do jednego z naszych gabinetów, by rozwiać wszystkie swoje wątpliwości. Nie martw się, nic Cię nie zaskoczy – bo wszystkiego dowiesz się jeszcze przed rozpoczęciem psychoterapii. Poznasz wtedy też dokładny czas jej trwania w ramach kontraktu, który ustalisz z psychoterapeutą. Jeśli istniałaby konieczność przedłużenia psychoterapii – też dowiesz się o tym odpowiednio wcześniej.

Dodaj swój komentarz!

avatar