Jakie branże poszukują pracowników w Tychach?

0
146
Rozmowa o pracę

Rynek pracy w Polsce odczuł skutki kryzysu związanego z pandemią. Są jednak regiony kraju, które dosyć dobrze radzą sobie w tych trudnych czasach. Jednym z nich jest Górny Śląsk, gdzie nadal stosunkowo łatwo można znaleźć pracę. Jakie branże poszukują obecnie nowych pracowników? Gdzie szukać pracy w Tychach?

Poziom bezrobocia w Tychach

Według danych GUS stopa bezrobocia w Tychach wynosi obecnie 3,4% i jest o prawie połowę niższa niż jej wysokość liczona dla całego kraju, która wynosi 6,6%. Jest też niższa niż stopa bezrobocia w ujęciu dla całego województwa Śląskiego, która przekracza 5%. Zgodnie z informacjami, które na sesji Rady Miasta Tychy przedstawił prezydent Andrzej Dziuba w lutym 2021 w Tychach bez pracy pozostawało 2093 osoby. Porównując te dane do innych regionów kraju (w województwie Warmińsko – Mazurskim bezrobocie przekracza obecnie 10%) śmiało można więc stwierdzić, że sytuacja nie jest zła. Oczywiście przed pandemią była jeszcze lepsza, ponieważ w styczniu 2020 stopa bezrobocia w Tychach wynosiła około 2%. Obecne wzrosty są związane z wyłączeniem niektórych branż, jednak inne wciąż szukają nowych pracowników.

Jakie branże poszukują obecnie pracowników w Tychach?

Najwięksi pracodawcy w regionie to obecnie Tyski Browar Książęcy i Fiat Chrysler Automobiles, którzy ciągle poszukują nowych pracowników do produkcji. W mieście działa również kilka mniejszych zakładów produkcyjnych, które zatrudniają pracowników przemysłowych i rzemieślników jak chociażby fabryka silników Opla, czy SANHUA Aweco, która produkuje komponenty dla branży motoryzacyjnej oraz AGD. Wymienione firmy poszukują również wykwalifikowanej kadry, w związku z czym na zatrudnienie mogą liczyć inżynierowie, kierownicy produkcji, operatorzy wyspecjalizowanych maszyn z doświadczeniem.

Wiele ofert pracy dotyczy również branży IT, która dynamicznie rozwija się na Śląsku. Pracodawcy poszukują programistów, administratorów sieci, czy administratorów i analityków baz danych. W branży brakuje zarówno specjalistów z dużym doświadczeniem, jak i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową.

Zapotrzebowanie na pracę w Tychach zgłasza również branża transportowa i logistyczna. Miasto dzięki swojej lokalizacji jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia tego typu biznesu, co sprawia, że firmy się prężnie rozwijają i ciągle szukają kierowców, czy spedytorów.

Obecnie w Tychach, podobnie jak w całym kraju nie ma zapotrzebowania na pracowników branży gastronomicznej, hotelowej czy turystycznej. Przyczyną jest lockdown, który sprawia, że te branże nie funkcjonują lub działają w ograniczonym wymiarze.

Gdzie szukać pracy w Tychach?

W obecnej rzeczywistości najwięcej ogłoszeń dotyczących pracy można znaleźć na dedykowanych portalach ogłoszeniowych. Po wpisaniu w wyszukiwarce właściwego hasła, np. praca Tychy, wyświetlają się wszystkie oferty pracy z danego regionu. W przypadku pracowników produkcji, czy ogólnie pracowników fizycznych dodatkową opcją jest skorzystanie z pomocy Urzędu Pracy, który otrzymuje oferty bezpośrednio od firm posiadających wakaty. Niezależnie od sposobu poszukiwania pracy należy zadbać o właściwe CV, które przyciągnie uwagę rekrutera. W tym celu warto skorzystać z kreatora CV, który umożliwia stworzenie takiego dokumentu w prosty i szybki sposób. Więcej na ten temat można przeczytać na: Kreator CV – wady i zalety gotowych rozwiązań.

Duże zakłady produkcyjne w Tychach oraz prężny rozwój branży IT w regionie sprawia, że bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie. Dzięki temu mieszkańcy dobrze radzą sobie w trudnym czasie pandemii.