23. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka

0
895

Niestety w związku sytuacją pandemiczną Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 nie mogło zorganizować uroczystego podsumowania 23. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka. Niemniej jednak została zorganizowana wirtualna wystawa prac laureatów, zaś dyplomy wraz z nagrodami wysłano na adresy placówek.

– Z przykrością podaliśmy tę informację, gdyż wspomniany konkurs w tym roku, jak i poprzednich latach, cieszył się sporym zainteresowaniem – mówi Maciej Gruchlik dyrektor MDK nr 1. – 23. edycja to ponad 350 nadesłanych prac, z który jury w składzie prof. Adam Pociecha, Bogusław Trybus, Anna Zaczkowska, Robert Płaczek nagrodziło 19, wyróżniło 20 oraz zakwalifikowało na wystawę 41 dzieł.

Wśród nagrodzonych pojawili się uczestnicy m.in. z Słupska, Warszawy, Płocka, Wrocławia czy z Oświęcimia. Dyrekcja MDK nr 1, po wcześniejszych uzgodnieniach z partnerem tj. Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, postanowiła dwa lata temu poszerzyć tematykę konkurs, przez co jedną z trzech kategorii tematycznych było „Dziecko – współczesne obrazy zniewolenia”. Pozostałe dwie to „Rodziny i dzieci w obozowej rzeczywistości” i „Dzieciństwo w Auschwitz – na podstawie wspomnień Bogdana Bartnikowskiego zawartych w książce „Dzieciństwo w pasiakach”. Tytuł książki był też tematyką tegorocznej edycji konkursu. – Bardzo się cieszę z naszej współpracy z dyrekcją Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i wspólnie wypracowanych rozwiązań. Doszliśmy do wniosku, że obóz w Auschwitz jest międzynarodowym i ponadczasowym symbolem okrucieństwa, jakie człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi. Niestety patologie władzy oraz chore ideologie, które doprowadziły do powstania obozów koncentracyjnych, wciąż są aktualne. Dlatego kontynuujemy kategorię odnoszącą się do współczesności, aby przypomnieć, że jako ludzkość, wciąż mamy do odrobienia lekcję z tamtych niegodnych człowieczeństwa czasów – tłumaczy dyrektor Gruchlik.

Szerzej temat wystawy potratujemy w jednym z najbliższych numerów Twoich Tychów.

Omówienie online wystawy. 

Zwiedzanie wirtualne galerii.