Czy najtańsze OC jest zawsze najlepsze?

0
37
Parking podziemny

W życiu każdego kierowcy przychodzi taki moment, kiedy musi stanąć na wysokości zadania i zadbać o najlepsze ubezpieczenie OC. “Najlepsze” w tym przypadku nie zostało jednak użyte przypadkowo. Choć to zaskakujące, bo przecież za najlepsze uznaje się najtańsze OC. Czy oby na pewno?

Określenie “najlepsze” używane w stosunku do ubezpieczenia OC może budzić pewne wątpliwości. Dlaczego? Przecież każde ubezpieczenie OC gwarantuje taką samą ochronę. Wobec tego najtańsze OC najczęściej definiowane jest jako najlepsze OC. Rzeczywiście jest w tym dużo prawdy, ale warto jednak spojrzeć na tę kwestię nieco szerzej.

Ubezpieczenie ubezpieczeniu równe – prawda czy fałsz?

Ze stwierdzeniem, że najlepsze OC, to najtańsze OC nie ma co polemizować. Jest w tym bardzo dużo prawdy, pod warunkiem, że zależy nam tylko i wyłącznie na podstawowej ochronie, jaką gwarantuje obowiązkowe ubezpieczenie dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nad jego zakresem nie ma się co rozwodzić, ponieważ ten regulowany jest Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Niezależnie od tego, na ochronę którego towarzystwa ubezpieczeniowego się zdecydujemy, w każdym otrzymamy dokładnie taki sam zakres. W związku z tym rozważne wydaje się kierowanie ceną ubezpieczenia i wybór tego ubezpieczyciela, który oferuje nam najtańsze ubezpieczenie samochodu. Przecież nie warto przepłacać. Ale uwaga – ten medal ma dwie strony!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC?

Klasyczne ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które musi mieć każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Rolą ubezpieczenia OC jest chronienie Ciebie, jako kierującego pojazdem, przed ewentualnymi roszczeniami osób, które zostaną poszkodowane w spowodowanym przez Ciebie zdarzeniu. Jeśli doprowadzisz do wypadku, w którym ucierpią osoby trzecie, wówczas wszelkie koszty szkód na osobie czy mieniu, zostaną pokryte z Twojego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Jeśli oczekujesz jednak kompleksowej ochrony, warto rozważyć zakup dodatkowych usług i poszerzyć zakres ubezpieczenia. Wybierając chociażby ubezpieczenie Assistance, Autocasco czy ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, możesz mieć poczucie, że jesteś ubezpieczony na każdą ewentualność. To, co jednak najważniejsze – może się zdarzyć, że jedno towarzystwo zaoferuje Ci podstawowe ubezpieczenie w cenie, za którą inne otoczy Cię kompleksową ochroną. To właśnie dlatego warto bliżej przyjrzeć się ofertom różnych ubezpieczycieli i sprawdzić, co mają do zaoferowania.

Najtańsze OC na wyciągnięcie ręki, czyli od czego zależy cena polisy?

Ubezpieczyciele mają pełną dowolność w kształtowaniu ceny ubezpieczenia OC. Różnice w poszczególnych ofertach wynikają z faktu, że każdy z nich, nieco inną wagę przykłada do poszczególnych czynników. Dla jednego najważniejsze będzie doświadczenie za kierownicą, a inny zwróci większą uwagę na fakt garażowania auta czy miejscowość, po której ono jeździ. Niemniej, każdy z ubezpieczycieli weźmie pod uwagę wiek kierowcy i jego doświadczenie, wypracowane zniżki, miejsce zamieszkania czy parametry techniczne auta. Zazwyczaj, na najtańsze OC mają szansę doświadczeni kierowcy, bez szkód na swoim koncie, z wypracowanymi zniżkami i poruszający się po mniejszych miejscowościach, gdzie prawdopodobieństwo kolizji jest zdecydowanie niższe.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Żyjąc w rzeczywistości zdominowanej przez świat cyfrowy, nikogo nie dziwi fakt, że teraz ubezpieczenia OC szuka się przede wszystkim w internecie. Nowe technologie dają nam ogromne możliwości, a ubezpieczycielom imponujące pole do popisu. Teraz, by znaleźć najtańsze OC możesz skorzystać z kalkulatora OC/AC lub internetowych porównywarek. Te druga dadzą szerszy ogląd sytuacji i umożliwią Ci porównanie ofert ubezpieczenia od różnych ubezpieczycieli. Jednak by je poznać często musisz wypełnić rozbudowane formularze, z zatrważającą ilością danych. Wynika to z faktu, że porównywarki skupiają wielu ubezpieczycieli, którzy w wyliczeniu składki OC kierują się różnymi wartościami. Kalkulatory dedykowane jednemu ubezpieczycielowi będę wymagały minimum danych, by zaoferować Ci najlepsze ubezpieczenie.

Dodaj swój komentarz!

avatar